Techgame.pl
Pieniądze pikselowe

pixabay

Gry drożeją. Cena nowego NBA 2K21 wprawia w osłupienie - czy to nowy standard?

3 Lipca 2020

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

Prognozy szefa PlayStation o niechybnej podwyżce cen gier ziściły się szybciej, niż moglibyśmy się tego spodziewać. Koszta produkcji rosną, a sklepowe ceny pozostawały bez zmian przez ostatnie lata. Wszystko wskazuje na to, że podwyższa już nadeszła.

Nowy standard to teraz 8 GB RAMu, wymagania rosną, gry drożeją... Jak tu żyć?

Ceny gier muszą wzrosnąć

Stwierdzenie, że ceny gier muszą wzrosnąć, w ostatnim czasie pochodziło od szefa PlayStation. Zauważył on, że produkcja tam ambitnych dzieł jak God of War czy The Last of Us Part II stale rośnie, ale dochody dla studia się prawie nie zmieniają. Ceny gier przez ostatnie 14-15 lat oscylowały wokół standardowych 60 dolarów (w Polsce w między czasie miało miejsce parę podwyżek, gdzie teraz za premierową produkcję zapłacimy w okolicach 249,99 złotych, a czasem i więcej - w wypadku PC akurat mniej), a technologia idzie do przodu, oczekiwania graczy i wysiłki deweloperów rosną... jak to rozwiązać?

NBA 2K21 wytycza przykry standard?

2K Games poinformowało właśnie, że ich najnowsza produkcja NBA 2K21 na Xbox Series X i PlayStation 5 kosztować będzie... 70 dolarów. To pierwsza tak drastyczna podwyżka cen gier od 2005-2006 roku! Być może wynika to po prostu z pewnej oczywistości - jeśli gra będzie dobra, to się lepiej sprzeda. Z drugiej strony, niestety w to wątpię. Bardziej prawdopodobne, że taka sytuacja wytycza nowy standard dla branży. W końcu o wzroście kosztów produkcyjnych gier (nawet trzykrotnym!) mówi się od dłuższego czasu. 

Jak poradzić sobie z takimi kosztami?

W praktyce zgadywać można, że skok o 10 dolarów w Polsce oznacza przejście z poziomu 249,99 do około 299.99 złotych, choć oczywiście zależne by to było od samego wydawcy i platformy. Choć ceny gier na PC doganiają te na konsole, u "pececiarzy" popularne są usługi typu Steam, Epic Games czy nawet G2A, gdzie często da się znaleźć mocno przecenione tytuły i to nie tak długo od debiutu. Gry zresztą szybciej dziś tanieją, ze względu na coraz bardziej istotną liczbę zamówień przedpremierowych i premierowych. Pojawiają się też usługi subskrypcyjne - Xbox Game Pass, PS Now czy EA Access. Mimo takiego zaplecza, nowa generacja zapowiada się na dużo bardziej kosztowną.

Podobne artykuły

gamerka

Gry

Wynajmij dziewczynę do grania. Za pieniądze zagrasz z każdą dzięki specjalnemu serwisowi

Czytaj więcej >
Anthem

Gry

Bioware ma plany naprawienia Anthem. Szykuje się wielkie odświeżenie gry.

Czytaj więcej >
Death stranding plakat

Gry

Death Stranding zmierza na PC! Znamy datę premiery, cenę i dodatki pre-order

Czytaj więcej >
doom mod covid

Gry

Powstał mod do Dooma, w którym zarażamy demony koronawirusem

Czytaj więcej >
humble capcom mega bundle

Gry

Ruszył Humble Capcom MEGA Bundle! Za grosze możecie zdobyć świetne gry

Czytaj więcej >
meat mmo plakat

Gry

M.E.A.T: Raper Słoń tworzy grę MMO

Czytaj więcej >