Techgame.pl Gry GTA wpływa na wzrost kradzieży aut? Tak uważa polityk z USA
Materiały własne

GTA wpływa na wzrost kradzieży aut? Tak uważa polityk z USA

19 marca 2022
Autor tekstu: Gabriela Sicińska
  • W Chicago miała miejsce fala kradzieży samochodów w ostatnich tygodniach

  • Przedstawiciel Izby Reprezentantów twierdzi, że to skutek szkodliwego wpływu gier z serii GTA

  • Przygotowano projekt ustawy, mającej całkowicie zakazać sprzedaży brutalnych gier wideo

Od momentu pojawienia się na rynku, gry wideo bywały lekceważone i piętnowane. Głównie przez tych, którzy zupełnie ich nie rozumieli. Były również niejednokrotnie używane jako narzędzie manipulacji biznesmenów i polityków, którzy próbowali zwalić na nie winę własnej niekompetencji w poskramianiu przemocy w społeczeństwie . Podobnie jest w dzisiejszym przypadku.

GTA i jej wpływ na kradzieże w Chicago

Badań przeprowadzonych w kontekście przemocy wywoływanej grami video jest dziś setki, jeśli nie tysiące. W żadnym potwierdzonym naukowo przypadku nie dowiedziono, że przemoc w grach powoduje skłonności do niebezpiecznych zachowań w prawdziwym życiu. Przeciwnie, część badań wykazała, że wcielanie się w postaci z gier, które mają przeróżne poglądy, charaktery i cechy pozytywnie wpływa na zdolność empatii, zrozumienia drugiego człowieka i otwiera umysły graczy.

Oczywiście jak to często bywa, nauka swoje, a polityka swoje. Jeden z przedstawicieli Izby Reprezentantów (odpowiednik Sejmu) Stanów Zjednoczonych próbuje przekonać społeczeństwo, że fala kradzieży samochodów, która nawiedziła Chicago w ostatnich tygodniach jest spowodowana serią gier Grand Theft Auto, która według niego uczy nieletnich agresji i nakłania do przestępczości.

Ustawa zakazująca brutalnych gier

W rezultacie polityk Partii Demokratów, Marcus Evans Jr. , stworzył projekt ustawy, która miałaby zakazać sprzedaży brutalnych gier . Mowa o całkowitym zakazie, gdyż obecnie w Chicago panuje zakaz sprzedaży takich produkcji nieletnim, za którego nieprzestrzeganie grozi kara 1000 dolarów . Ustawa Evansa miałaby uniemożliwić sprzedaż brutalnych gier komukolwiek stanie Illinois.

Ciekawa jest definicja „brutalnych gier” podana w projekcie ustawy. Według niej brutalne produkcje to te pozwalające graczom na kontrolowanie postaci, które zachęcane są do dokonywania czynów przemocy fizycznej i psychicznej na ludziach lub zwierzętach. Po raz kolejny gracze zostali potraktowani jak ludzie z poważnymi problemami psychicznymi, którzy nie odróżniają rzeczywistości od fikcji.

Projekt ustawy zaproponowanej w celu ograniczenia przestępczości w Chicago jest kolejną kompromitacją polityków, próbujących obwinić gry o to, że nie są w stanie poradzić sobie z obywatelami własnego kraju. Rockstar Games z pewnością po raz kolejny wznosi toast za jakże skuteczną kampanię reklamową dla serii GTA , którą zupełnie za darmo zorganizowali politycy z Chicago.

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Obserwuj nas w
autor
Gabriela Sicińska

Redaktor portalu Techgame, od lat związana z Radiem Aktywnym, gdzie wydawała audycję o grach video. Dawniej pracowała w branży IT jako tester urządzeń i oprogramowania. Od zawsze na czasie z grami i nowinkami astronomicznymi.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl
najnowsze gry technologie nauka bezpieczeństwo militaria