Techgame.pl
Męskie dłonie w kajdankach przy klawiaturze komputera.

PickPik

Kradli Polakom setki tysięcy złotych. Policja właśnie rozbiła szajkę hakerów

28 Września 2020

Autor tekstu:

Stanisław Janowski

Udostępnij:

Hakerska szajka, która podejrzana jest o kradzież setek tysięcy złotych, włamania na konta bankowe i ataki bombowe została właśnie rozbita przez policję i prokuraturę. Hakerzy zajmowali się również zakładaniem fałszywych sklepów inter

Współpraca policji i prokuratury zaowocowała ogromnym sukcesem. Największa, znana szajka polskich hakerów została rozbita. Hakerzy odpowiadają za alarmy bombowe, tworzenie fałszywych sklepów internetowych i włamania na prywatne konta użytkowników. Oszuści potrafili ukraść nawet 200 tysięcy złotych od jednej osoby.

Bezpieczeństwo w sieci, czyli jak uchronić się przed hakerem

Hakerzy stają się coraz sprytniejsi w swoich działaniach. Oszustwa cybernetyczne przybierają najróżniejsze formy i w celu uchronienia się przed nimi trzeba być bardzo ostrożnym. Ulubioną metodą hakerów pozostaje niezmiennie phishing. Oszuści tworzą fałszywe strony internetowe banków lub innych serwisów, które mogą być połączone z danymi płatniczymi użytkownika i następnie przejmują dane logowania niczego niespodziewających się ofiar. Strony do złudzenia przypominają te oryginalne, diabeł tkwi jednak w szczegółach. Warto podczas logowania zwracać uwagę na adres witryny, na której się znajdujemy (fałszywe różnią się minimalnie literówkami oraz źle spasowanymi grafikami).

W ostatnim czasie hakerzy zaczęli również częściej korzystać z aplikacji mobilnych w celu przejmowania kontroli nad telefonami swoich ofiar. W połączeniu z wyłudzaniem danych logowania do aplikacji bankowych lub bankowości internetowej oszuści zyskują dostęp do wszystkich naszych oszczędności.

Hakerzy działali na szeroką skalę

Według informacji podawanych przez dziennik “Rzeczpospolita”, cyberprzestępcy włamywali się na konta bankowe oraz rozsyłali złośliwe oprogramowanie, które kradło dane klientów sklepów i banków. Okazuje się również, że jest to również grupa, która odpowiada za fałszywe alarmy bombowe z 2019 roku, w wyniku których ewakuowano około 10 tysięcy osób z 275 przedszkoli. Obecnie zarzuty usłyszało 9 hakerów, 4 z nich przebywa w areszcie.

Koronawirus zaowocował wzrostem ataków hakerskich

Pandemia koronawirusa sprawiła, że “branża” hakerska rozkwitła. Praktycznie wszystkie firmy przeszły na zdalny tryb pracy co znacząco ułatwiło oszustom podszywanie się pod różnego rodzaju instytucje. Jak podaje firma VMWare Carbon Black, liczba monitorowanych ataków z użyciem oprogramowania ransomware wzrosła w marcu, a więc na początku pandemii w Polsce i wielu innych europejskich krajach, o 145% w porównaniu z poprzednim miesiącem.

Podobne artykuły

Karty kredytowe z kłódką leżące na klawiaturze laptopa.

Bezpieczeństwo

PKO BP ostrzega, pieniądze znikają z kont. Ataki hakerskie, dotyczy wszystkich klientów

Czytaj więcej >
zus

Bezpieczeństwo

ZUS: Gigantyczny problem. Internetowa platforma korzysta z technologii, która za miesiąc przestanie działać

Czytaj więcej >
Karty płatnicze i kłódka

Bezpieczeństwo

Dzwoni nieznany numer? Natychmiast odrzuć, apel banku ING

Czytaj więcej >
android

Bezpieczeństwo

Koniecznie usuń niebezpieczne aplikacje ze smartfona. Mogą być zainfekowane wirusami

Czytaj więcej >
Millennium

Bezpieczeństwo

Bank Millennium ostrzega przed oszustami. Łatwo się nabrać, pieniądze klientów znikają z kont

Czytaj więcej >
materiał ilustracyjny

Bezpieczeństwo

Oszuści podszywają się pod PGE. Uwaga na fałszywe wezwanie do zapłaty

Czytaj więcej >