Techgame.pl > Bezpieczeństwo > Kradli Polakom setki tysięcy złotych. Policja właśnie rozbiła szajkę hakerów
Stanisław Janowski
Stanisław Janowski 19.03.2022 05:22

Kradli Polakom setki tysięcy złotych. Policja właśnie rozbiła szajkę hakerów

Męskie dłonie w kajdankach przy klawiaturze komputera.
PickPik

Współpraca policji i prokuratury zaowocowała ogromnym sukcesem. Największa, znana szajka polskich hakerów została rozbita. Hakerzy odpowiadają za alarmy bombowe, tworzenie fałszywych sklepów internetowych i włamania na prywatne konta użytkowników. Oszuści potrafili ukraść nawet 200 tysięcy złotych od jednej osoby.

Bezpieczeństwo w sieci, czyli jak uchronić się przed hakerem

Hakerzy stają się coraz sprytniejsi w swoich działaniach. Oszustwa cybernetyczne przybierają najróżniejsze formy i w celu uchronienia się przed nimi trzeba być bardzo ostrożnym. Ulubioną metodą hakerów pozostaje niezmiennie phishing. Oszuści tworzą fałszywe strony internetowe banków lub innych serwisów, które mogą być połączone z danymi płatniczymi użytkownika i następnie przejmują dane logowania niczego niespodziewających się ofiar. Strony do złudzenia przypominają te oryginalne, diabeł tkwi jednak w szczegółach. Warto podczas logowania zwracać uwagę na adres witryny, na której się znajdujemy (fałszywe różnią się minimalnie literówkami oraz źle spasowanymi grafikami).

W ostatnim czasie hakerzy zaczęli również częściej korzystać z aplikacji mobilnych w celu przejmowania kontroli nad telefonami swoich ofiar. W połączeniu z wyłudzaniem danych logowania do aplikacji bankowych lub bankowości internetowej oszuści zyskują dostęp do wszystkich naszych oszczędności.

Hakerzy działali na szeroką skalę

Według informacji podawanych przez dziennik “Rzeczpospolita”, cyberprzestępcy włamywali się na konta bankowe oraz rozsyłali złośliwe oprogramowanie, które kradło dane klientów sklepów i banków. Okazuje się również, że jest to również grupa, która odpowiada za fałszywe alarmy bombowe z 2019 roku, w wyniku których ewakuowano około 10 tysięcy osób z 275 przedszkoli. Obecnie zarzuty usłyszało 9 hakerów, 4 z nich przebywa w areszcie.

Koronawirus zaowocował wzrostem ataków hakerskich

Pandemia koronawirusa sprawiła, że “branża” hakerska rozkwitła. Praktycznie wszystkie firmy przeszły na zdalny tryb pracy co znacząco ułatwiło oszustom podszywanie się pod różnego rodzaju instytucje. Jak podaje firma VMWare Carbon Black, liczba monitorowanych ataków z użyciem oprogramowania ransomware wzrosła w marcu, a więc na początku pandemii w Polsce i wielu innych europejskich krajach, o 145% w porównaniu z poprzednim miesiącem.

Tagi: Haker Policja
Powiązane