Techgame.pl
Haubice elektromagnetyczne podczas wystrzału.

YouTube

Elektromagnetyczna haubica wspomagana sztuczną inteligencją. Amerykanie testują przerażającą broń

15 Września 2020

Autor tekstu:

Stanisław Janowski

Udostępnij:

Chociaż żyjemy w czasach jednego z najdłuższych okresów globalnego pokoju, to wyścig zbrojeń cały czas trwa. Amerykańska armia przetestowała właśnie elektromagnetycznego działo typu railgun.

Nowoczesna haubica jest w stanie z ogromną precyzją zestrzelić z nieba nadlatujące pociski. Do jej działania wykorzystywana jest sztuczna inteligencja i wirtualna rzeczywistość.

Amerykańska armia się zbroi

Ostatnio informowaliśmy o zupełnie nowym rodzaju bomb, które amerykańska armia. Bomby BLU-136 ważą ponad 900 kilogramów i można nimi uzbroić, między innymi, myśliwce F-16. Bomby te są zaprojektowane do niszczenia budynków, pojazdów i oddziałów piechoty i mają być alternatywą dla obecnie używanych bomb kasetowych, które są znacznie mniej bezpieczne dla ich użytkowników. Teraz amerykańskie Siły Powietrzne testują kolejny rodzaj niezwykle skutecznej broni, która tym razem ma mieć charakter typowo obronny.

5G na polu bitwy

Dzięki rozwojowi technologii 4G i 5G realia wojenne zmieniają się nie do poznania. Niewielkie opóźnienia w sieci sprawiają, że żołnierze mogą podejmować decyzje w ułamku sekund. W oparciu o tę technologię działa najnowszy, amerykański system Zaawansowanego Zarządzania Polem Bitwy (ABMS – Advanced Battle Managment System), nad którym pracują Siły Powietrzne USA. We wrześniu odbyły się kolejne testy nowej broni, a żołnierze z niej korzystający coraz bardziej przypominają wojowników z przyszłości, noszą bowiem hełmy wirtualnej rzeczywistości i asystuje im sztuczna inteligencja (AI). Dzięki zastosowaniu tych urządzeń amerykańska armia ma możliwość łączenia personelu naziemnego, powietrznego, morskiego oraz operatorów.

ABMS to nowa siła amerykańskiej armii

System ABMS obecnie łączy ze sobą 70 zespołów przemysłowych, 65 rządowych i 35 platform wojskowych w 30 lokacjach i 4 poligonach testowych. Testy przeprowadzane we wrześniu były więc jednymi z najszerzej zakrojonych manewrów wojskowych w historii amerykańskiej armii. ABMS dysponuje budżetem 3,3 miliarda dolarów i zakłada pięcioletni okres rozwoju i testów. Jednym z urządzeń, które wzbudza największe wrażenie jest elektromagnetyczna haubica, która jest w stanie rozpędzić pocisk do prędkości aż 8 tysięcy kilometrów na godzinę w zaledwie jedną setną sekundy. Dzięki wykorzystaniu szeregu czujników, broń jest w stanie wykryć, zanalizować i przesłać informacje o celu w ułamkach sekund.

Podobne artykuły

Wizualizacja lotu samolotu przyszłości

Militaria

Rosjanie szykują następcę legendarnego Antonowa. Zadziwiający projekt Ił-106 Słoń

Czytaj więcej >
wojsko

Militaria

Imponujący autonomiczny robot wojskowy. Niewiarygodne, co potrafi maszyna

Czytaj więcej >
Bomba atomowa zrzucona przez myśliwiec F-35

Militaria

Myśliwiec F-35 zrzuca bombę atomową nowego typu. Niesamowite nagranie

Czytaj więcej >
mysliwiec

Militaria

Korea będzie mieć najnowocześniejsze myśliwce świata. Samoloty wprawiają ekspertów w osłupienie

Czytaj więcej >
dron

Militaria

Wyjątkowy pomysł amerykańskich sił zbrojnych. Drony dostaną sztuczną inteligencję

Czytaj więcej >
mysliwiec

Militaria

Najbardziej zaawansowany myśliwiec świata ofiarą ataku hakerów. Chińczycy włamali się do jego systemów

Czytaj więcej >