Techgame.pl
Huawei

materiały prasowe

Kolejny cios w Huawei. Firma nie będzie mogła korzystać z amerykańskiego sprzętu lub oprogramowania

17 Maja 2020

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

Potyczka oskarżonego o szpiegostwo Huawei ze Stanami Zjednoczonymi zdaje się nie mieć końca. Chiński gigant właśnie dostał kolejny cios od rządu USA. Teraz bez licencji przedsiębiorstwo nie będzie mogło używać stworzonych przez amerykanów części bą

Walka między Huawei, a rządem USA trwa w najlepsze. Zdaje się, że głównym celem Stanów jest jak najmocniejsze zaszkodzenie oskarżonemu o szpiegostwo producentowi.

USA się nie poddaje w walce z Huawei

Chiński gigant branży technologicznej w zeszłym roku oskarżony został o szpiegostwo, rzekomo na rzecz chińskiego rządu. Perypetie ciągnęły się przez jakiś czas, aż ostatecznie przyszedł ogromny cios ze strony USA - Huawei nie może prowadzić żadnych interesów z amerykańskimi partnerami (no dobra, są pewne wyjątki). Zmusiło to firmę do rezygnacji z usług i oprogramowania Google, więc nowe sprzęty firmy nie są przez amerykańskie przedsiębiorstwo certyfikowane. Oznacza to zrezygnowanie z szeregu dobrodziejstw opracowanych przez Google, m.in. sklepu Play. Huawei zdecydował się uniezależnić od giganta, jednak rodzi to kolejne problemy z funkcjonowaniem linii produkcyjnych i powstawaniem nowych modeli. 

Problemy z procesorami

Huawei w kolejnych miesiącach napotkał kolejne przeszkody. Tym razem chodziło o zdobywanie procesorów. Huawei bazuje na procesorach opracowanych przez należącą do nich firmę HiSilicon, stworzonych przez tajwański TSMC na licencjach brytyjskiego ARM. ARM przez pewien czas podawał w wątpliwość działania chińskiego producenta i pod znakiem zapytania stała dalsza współpraca. Tu jednak okazało się, że postanowienia rządu USA nie dotyczą brytyjskiej firmy, która w dalszym  ciąu zaopatrza HiSilicion w swoją wiedzę dotyczącą budowy procesorów. USA jednak się nie poddaje.

Nowe ograniczenia dla Huawei

Amerykański Departament Handlu niedawno uznał, że żadna firma korzystająca z amerykańskich technologii bądź oprogramowania do tworzenia półprzewodników (i innych części IT) nie może bez specjalnej licencji współpracować z Huawei. Praktycznie całe HiSilicon bazuje na produktach stworzonych przez TSMC, które od wielu lat uznane jest za największe na świecie przedsiębiorstwo produkujące dedykowane układy scalone, m.in. dla Nvidii czy AMD. Taki cios ze strony USA zmusi Huawei do przerzucenia się na innego producenta. Chiny rzekomo już mają plany, aby potraktować USA tak, jak USA potraktowało Chiny. Amerykańskie firmy, które najpewniej nie będą mogły kooperować z chińskimi to na ten m..in Apple, Qualcomm i Cisco. TSMC poinformowało zaś, że trwają konsultacje odnośnie interpretacji nowych przepisów prawnych wystosowanych przez Departament Handlu.

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >