Huawei
Źródło: materiały prasowe

Kolejny cios w Huawei. Firma nie będzie mogła korzystać z amerykańskiego sprzętu lub oprogramowania

Artur ŁokietekArtur Łokietek
17 Maja 2020

Potyczka oskarżonego o szpiegostwo Huawei ze Stanami Zjednoczonymi zdaje się nie mieć końca. Chiński gigant właśnie dostał kolejny cios od rządu USA. Teraz bez licencji przedsiębiorstwo nie będzie mogło używać stworzonych przez amerykanów części bądź oprogramowania.

Walka między Huawei, a rządem USA trwa w najlepsze. Zdaje się, że głównym celem Stanów jest jak najmocniejsze zaszkodzenie oskarżonemu o szpiegostwo producentowi.

USA się nie poddaje w walce z Huawei

Chiński gigant branży technologicznej w zeszłym roku oskarżony został o szpiegostwo, rzekomo na rzecz chińskiego rządu. Perypetie ciągnęły się przez jakiś czas, aż ostatecznie przyszedł ogromny cios ze strony USA - Huawei nie może prowadzić żadnych interesów z amerykańskimi partnerami (no dobra, są pewne wyjątki). Zmusiło to firmę do rezygnacji z usług i oprogramowania Google, więc nowe sprzęty firmy nie są przez amerykańskie przedsiębiorstwo certyfikowane. Oznacza to zrezygnowanie z szeregu dobrodziejstw opracowanych przez Google, m.in. sklepu Play. Huawei zdecydował się uniezależnić od giganta, jednak rodzi to kolejne problemy z funkcjonowaniem linii produkcyjnych i powstawaniem nowych modeli.

Problemy z procesorami

Huawei w kolejnych miesiącach napotkał kolejne przeszkody. Tym razem chodziło o zdobywanie procesorów. Huawei bazuje na procesorach opracowanych przez należącą do nich firmę HiSilicon, stworzonych przez tajwański TSMC na licencjach brytyjskiego ARM. ARM przez pewien czas podawał w wątpliwość działania chińskiego producenta i pod znakiem zapytania stała dalsza współpraca. Tu jednak okazało się, że postanowienia rządu USA nie dotyczą brytyjskiej firmy, która w dalszym ciąu zaopatrza HiSilicion w swoją wiedzę dotyczącą budowy procesorów. USA jednak się nie poddaje.

Nowe ograniczenia dla Huawei

Amerykański Departament Handlu niedawno uznał, że żadna firma korzystająca z amerykańskich technologii bądź oprogramowania do tworzenia półprzewodników (i innych części IT) nie może bez specjalnej licencji współpracować z Huawei. Praktycznie całe HiSilicon bazuje na produktach stworzonych przez TSMC, które od wielu lat uznane jest za największe na świecie przedsiębiorstwo produkujące dedykowane układy scalone, m.in. dla Nvidii czy AMD. Taki cios ze strony USA zmusi Huawei do przerzucenia się na innego producenta. Chiny rzekomo już mają plany, aby potraktować USA tak, jak USA potraktowało Chiny. Amerykańskie firmy, które najpewniej nie będą mogły kooperować z chińskimi to na ten m..in Apple, Qualcomm i Cisco. TSMC poinformowało zaś, że trwają konsultacje odnośnie interpretacji nowych przepisów prawnych wystosowanych przez Departament Handlu.

Zobacz także:

  1. Uważaj na tanie smartfony i inne urządzenia. Mogą pochodzić z wielkiej kradzieży magazynu
  2. Oficjalne oświadczenie Plusa w sprawie sieci 5G
  3. Premiera MIUI 12 już wkrótce - Xiaomi ujawnia datę premiery
  4. Ogromna karta graficzna z piekarnika? NVIDIA w nietypowy sposób prezentuje swoją nowośćNastępny artykuł