Techgame.pl
ing bank slaski

unsplash

ING Bank Śląski wprowadza innowacyjne zmiany. Chodzi o płatności kartą

5 Października 2020

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

ING Bank Śląski zdecydował się na wprowadzenie istotnych zmian w zakresie płatności kartą. Dotyczą one praktycznie każdego klienta używającego kart debetowych, przedpłaconych i kredytowych. O jakie zmiany konkretnie chodzi?

Unia Europejska chce zagwarantować bezpieczeństwo w płatnościach kartą. Z tego względu wprowadzono dyrektywę PSD2, które w znaczny sposó wpływa na nasz dotychczasowy sposób robienia zakupów. ING Bank Śląski zdecydował się na kolejne zmiany.

Unijna dyrektywa PSD2

Payment Services Directive (w skrócie: PSD) to unijna dyrektywa z dnia 13 listopada 2007 r. Wpływa ona przede wszytkim na zmiany sposobu płatności w różnych bankach. Z samego zamierzenia, dyrektywa PSD2 wpływać ma na bezpieczeństwo wykonywanych transakcji, w szczególności płatności elekronicznych, czyli tych, które przeprowadzamy kupując dane rzeczy w internecie. Unia Europejska zdecydowała się również na większą kontrolę nad przetwarzaniem danych osobowych. W szerszym zakresie dyrektywa ta ma wpłynąć na ogólne transakcje wykonywane w całej UE i prowadzić ma do ich unifikacji. 8 października 2015 roku przyjął Parlament Europejski zdecydował się na ulepszenie ochrony transakcji elektronicznych, wykorzystanie nowatorskich sposobów płatności w internecie i przez aplikacje mobilne oraz zapewnienie bezpieczniejszych płatniczych usług transgranicznych na terenie Europy. Polskie banki również wprowadzają ważne zmiany związane z PSD2.

ING Bank Śląski i zmiany w płatnościach kartą

Unijna dyrektywa PSD2 w zasadniczy sposób wpływać będzie także na przeprowadzanie płatności internetowych w Polsce. Największe polskie banki już wcześniej przygotowały się do wprowadzenia tych zmian, ale wiele z nich wciąż opracowuje nowe. Nie dziwi nas taka decyzja, w końcu w dobie coraz częstszych ataków hakerów oraz znacznego rozpowszechnienia się różnego rodzaju wirusów malware, każda dodatkowa forma ochrony potrafi być zbawieniem. Szczególnie w trakcie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. W jej trakcie doszło do zwiększenia działalności oszustów internetowych, którzy często korzystają z phishingu, czyli metody kradzieży danych polegającej na podszywaniu się pod dane instytucje, firmy lub osoby. ING Bank Śląski wprowadził właśnie kolejne zmiany związane z unijną dyrektywą i warto wiedzieć, o co dokładnie chodzi.

Moje ING i przeglądarki

Do 30 września ING Bank Śląski wymagał potwierdzenia transakcji kartą w internecie za pomocą kodu przysyłanego na nasz telefon SMSem. Oszuści jednak są w stanie często odczytywać nawet nasze wiadomości, więc dość szybko okazało się, że takie zabezpieczenie niekoniecznie wystarcza. Zmiany polegają na tym, że od teraz każda płatność online musi zostać potwierdzona za pomocą aplikacji mobilnej. Wymaga to jednocześnie jej zaktualizowania do najnowszej wersji. W nieco trudniejszej sytuacji znajdują się ci, którzy nie korzystają z aplikacji mobilnych. Tacy klienci będą zmuszeni logować się specjalnie do internetowego serwisu banku i dopiero tam będą mogli potwierdzić transakcję. Oznacza to, że wygodniejszym sposobem na pewno zostanie zainstalowanie mobilnej aplikacji.

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >