Techgame.pl
ing bank slaski

unsplash

ING Bank Śląski wprowadza innowacyjne zmiany. Chodzi o płatności kartą

5 Października 2020

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

ING Bank Śląski zdecydował się na wprowadzenie istotnych zmian w zakresie płatności kartą. Dotyczą one praktycznie każdego klienta używającego kart debetowych, przedpłaconych i kredytowych. O jakie zmiany konkretnie chodzi?

Unia Europejska chce zagwarantować bezpieczeństwo w płatnościach kartą. Z tego względu wprowadzono dyrektywę PSD2, które w znaczny sposó wpływa na nasz dotychczasowy sposób robienia zakupów. ING Bank Śląski zdecydował się na kolejne zmiany.

Unijna dyrektywa PSD2

Payment Services Directive (w skrócie: PSD) to unijna dyrektywa z dnia 13 listopada 2007 r. Wpływa ona przede wszytkim na zmiany sposobu płatności w różnych bankach. Z samego zamierzenia, dyrektywa PSD2 wpływać ma na bezpieczeństwo wykonywanych transakcji, w szczególności płatności elekronicznych, czyli tych, które przeprowadzamy kupując dane rzeczy w internecie. Unia Europejska zdecydowała się również na większą kontrolę nad przetwarzaniem danych osobowych. W szerszym zakresie dyrektywa ta ma wpłynąć na ogólne transakcje wykonywane w całej UE i prowadzić ma do ich unifikacji. 8 października 2015 roku przyjął Parlament Europejski zdecydował się na ulepszenie ochrony transakcji elektronicznych, wykorzystanie nowatorskich sposobów płatności w internecie i przez aplikacje mobilne oraz zapewnienie bezpieczniejszych płatniczych usług transgranicznych na terenie Europy. Polskie banki również wprowadzają ważne zmiany związane z PSD2.

ING Bank Śląski i zmiany w płatnościach kartą

Unijna dyrektywa PSD2 w zasadniczy sposób wpływać będzie także na przeprowadzanie płatności internetowych w Polsce. Największe polskie banki już wcześniej przygotowały się do wprowadzenia tych zmian, ale wiele z nich wciąż opracowuje nowe. Nie dziwi nas taka decyzja, w końcu w dobie coraz częstszych ataków hakerów oraz znacznego rozpowszechnienia się różnego rodzaju wirusów malware, każda dodatkowa forma ochrony potrafi być zbawieniem. Szczególnie w trakcie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. W jej trakcie doszło do zwiększenia działalności oszustów internetowych, którzy często korzystają z phishingu, czyli metody kradzieży danych polegającej na podszywaniu się pod dane instytucje, firmy lub osoby. ING Bank Śląski wprowadził właśnie kolejne zmiany związane z unijną dyrektywą i warto wiedzieć, o co dokładnie chodzi.

Moje ING i przeglądarki

Do 30 września ING Bank Śląski wymagał potwierdzenia transakcji kartą w internecie za pomocą kodu przysyłanego na nasz telefon SMSem. Oszuści jednak są w stanie często odczytywać nawet nasze wiadomości, więc dość szybko okazało się, że takie zabezpieczenie niekoniecznie wystarcza. Zmiany polegają na tym, że od teraz każda płatność online musi zostać potwierdzona za pomocą aplikacji mobilnej. Wymaga to jednocześnie jej zaktualizowania do najnowszej wersji. W nieco trudniejszej sytuacji znajdują się ci, którzy nie korzystają z aplikacji mobilnych. Tacy klienci będą zmuszeni logować się specjalnie do internetowego serwisu banku i dopiero tam będą mogli potwierdzić transakcję. Oznacza to, że wygodniejszym sposobem na pewno zostanie zainstalowanie mobilnej aplikacji.

Artur ŁokietekAutor

Redaktor w serwisie Techgame. Ukończył dziennikarstwo i komunikację społeczną, studiuje reżyserię. Do tej pory pisał newsy oraz recenzje gier dla serwisu Bestiariusz. Uwielbia przede wszystkim nowatorskie RPG-i i horrory. W wolnym czasie snuje wizje o futurystycznych technologiach przyszłości

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe

Technologie

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe w systemie Windows 10

Czytaj więcej >
Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Technologie

Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Czytaj więcej >
Rakieta Długi Marsz 5B

Technologie

Chińska rakieta poza kontrolą. Wrak za kilkanaście dni spadnie na Ziemię

Czytaj więcej >
Astronauci na ISS

Technologie

Załoga misji Crew-1 powróciła na Ziemię. Wielki sukces SpaceX i NASA

Czytaj więcej >
London City Airport

Technologie

London City Airport wprowadza rewolucyjną technologię. Pierwsze duże lotnisko z cyfrową wieżą kontroli

Czytaj więcej >
Smartfon Cat S42 H+

Technologie

Idealne w czasie pandemii. Antybakteryjne smartfony już w sklepach

Czytaj więcej >