Techgame.pl
Susza

Pixabay.com

Najnowszy raport ONZ nie pozostawia złudzeń. Zmiany klimatu będą katastrofalne w skutkach

9 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Wygląda na to, że nawet pomimo pandemii świat robi zdecydowanie za mało, by powstrzymać nadchodzącą katastrofę. Jeśli nie zmniejszymy emisji gazów cieplarnianych, nasze życie może się drastycznie zmienić już w połowie XXI wieku. ONZ bije na alarm.

  • ONZ publikuje nowy raport klimatyczny

  • Zanotowano w tym roku 7% spadek emisji gazów cieplarnianych

  • Mimo to klimat ociepli się o 3 stopnie Celsjusza do 2050 roku

  • Chyba że ludzkość zacznie działać natychmiast

Kolejne prognozy przyszłości ludzkości przedstawiają się coraz mniej obiecująco. Chyba że za obietnicę uznamy nadciągające kataklizmy klimatyczne i egzystencję cywilizacji ludzkiej postawioną pod znakiem zapytania.

Raport ONZ przewiduje katastrofę

Gdy rozpoczęła się pandemia i cały świat na chwilę stanął, pojawiła się nadzieja. Chiny stały się „zieloną wyspą”, na całym świecie spadła emisja gazów cieplarnianych (może poza Brazylią) i wydawało się, że to może być początek nowego życia ludzkości i naszej planety. Tylko że… to nie wystarczy.

Początkowe prognozy celowały w podwyższenie temperatury na Ziemi o 2 stopnie Celsjusza do końca obecnego wieku. To wywołałoby katastrofalne zmiany klimatu, gwałtowne zjawiska pogodowe, podwyższenie poziomu oceanów wraz ze wszystkimi niezbyt zachęcającymi konsekwencjami.

Klimat ucierpi znacznie bardziej

Jednakże najnowszy raport Organizacji Narodów Zjednoczonych, który został opublikowany dziś rano, jasno wskazuje, że wcześniejsze szacunki były błędne. Niestety zaniżone. Nawet pomimo pandemii i rekordowego spadku światowej emisji dwutlenku węgla, zmierzamy wprost ku katastrofie.

W tym roku ludzkość zanotowała rekordową roczną redukcję emisji gazów cieplarnianych. Dzięki sparaliżowaniu światowej gospodarki na pewien czas oraz wciąż trwających ograniczeniach co do migracji ludności udało się obniżyć emisję o 7%. Wydaje się, że to dużo. Ale wciąż o wiele za mało.

ONZ apeluje o działanie

Rekordowe zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych jest w stanie ograniczyć wzrost temperatury do 2050 roku o 0,01 stopnia Celsjusza. Gdy temperatura do tego czasu ma wzrosnąć o 3 stopnie. Te obliczenia pokazują, jak daleka droga jeszcze przed nami.

Co możemy zrobić? Oczywiście dbać o ekologię, jeździć komunikacją miejską (a najlepiej wcale przy obecnej sytuacji epidemiologicznej), segregować śmieci… Niestety nie wystarczy tu wysiłek jednej osoby. Ba, nie wystarczy wysiłek miliarda osób.

Bogaci szkodzą bardziej

Chyba że będzie to miliard najbogatszych ludzi na świecie - wtedy różnica będzie kolosalna. Z najnowszych obliczeń wynika, że 1% najbogatszych ludzi na świecie produkuje więcej gazów cieplarnianych niż 50% ludzkości (mowa o biedniejszej połowie naszej rasy).

Pozostaje mieć nadzieję, że możni tego świata i ci, którzy mają jakąś władzę, poważnie podejdą do zagrożenia i uratują nas przed katastrofą. I to jest miejsce, w którym każdy może zadziałać.  Chodząc na wybory i głosując na ludzi, którym leży na sercu coś więcej niż własny interes - dobro całej ludzkości.

Gabriela SicińskaAutor

Redaktor portalu Techgame, od lat związana z Radiem Aktywnym, gdzie wydawała audycję o grach video. Dawniej pracowała w branży IT jako tester urządzeń i oprogramowania. Od zawsze na czasie z grami i nowinkami astronomicznymi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

Księżyc

Nauka

Polscy naukowcy rozpoczęli ważny projekt. Celem jest wydobycie rzadkiego surowca na Księżycu

Czytaj więcej >
Powierzchnia Marsa i element łazika Perseverance

Nauka

NASA udostępniła nowe zdjęcia z Marsa. Pierwsze obrazy z krateru Jezoro

Czytaj więcej >
Asteroidy

Nauka

Naukowcy zbadali niezwykłą asteroidę. Na jej powierzchni mogło powstać życie

Czytaj więcej >
Naukowcy NASA i pierwsze zdjęcie z powierzchni Marsa

Nauka

Gigantyczny sukces NASA. Łazik przekazał pierwsze zdjęcia z Marsa

Czytaj więcej >
Stacja Gateway z dokującym statkiem Orion

Nauka

NASA już potwierdziła. SpaceX dostarczy pierwsze części bazy na orbitę Księżyca

Czytaj więcej >
Ujęcie centrum obserwacyjnego ESA pokazujące blask Wenus

Nauka

Sonda Solar Orbiter uchwyciła niewiarygodny widok. ESA udostępnia wyjątkowe nagranie

Czytaj więcej >