mapy covid
Źródło: materiały własne/Facebook

Facebook udostępnia mapy z ogniskami koronawirusa. Powstają w oparciu o dane użytkowników

Artur ŁokietekArtur Łokietek
21 Kwietnia 2020

Facebook udostępnił nową funkcję mającą pomóc w ograniczeniu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Mapy pozwalają sprawdzić, w jakim rejonie jest największe zagęszczenie osób z objawami COVID-19. Mark Zuckerberg zapowiada, że niedługo zacznie się globalne zbieranie danych od użytkowników.

Facebook został wyposażony w nowe narzędzia mające pomóc uzytkownikom rozeznanie się w aktualnej sytuacji związanej z pandemią COVID-19.

Facebook wprowadza nowe funkcje

Ostatnio serwis Facebook dostał nowe funkcje związane z postępującą pandemią koronawirusa. Pojawiły się interaktywne mapy pozwalające na sprawdzenie ilości zagęszczenia ludności oraz schematy kontaktów między nimi. Bazują na wewnętrznych danych bezpośrednio z serwisu i przeznaczone są głównie dla naukowców i badawczy w celu analizy całej sytuacji. Tworzenie takich map Facebook prowadzi już od dłuższego czasu i zazwyczaj dotyczą różnych klęsk żywiołowych, zmian klimatycznych i innych zagrożeń. Takie mapy dostępne są między innymi pod tym adresem. Teraz jednak dostępna jest funkcja bazująca na nieco innych danych i możliwa do wykorzystania przez każdego internaturę.

Mapy Facebooka

Facebook stworzył nowe mapy, które są interaktywne i pokazują ilość ludzi, którzy zauwazyli u siebie objawy COVID-19. Takie mapy różnią się od poprzednich przede wszystkim sposobem zbierania danych - teraz są one dostarczane bezpośrednio i dobrowolnie przez użytkowników. Zdaniem serwisu wszelkie informacje są zdobywane aninimowo i nie ma możliwości naruszania danych osobowych. Choć sama mapa jest na razie dostępna jedynie w USA, to Mark Zuckerberg powiadomił w oficjalnym komunikacie, że wraz z Uniwersytetem Maryland pracują nad rozwojem ankiety. Z tego względu możemy założyć, iż mapy zostaną rozwinięte globalnie. Powinny tym samym niedługo trafić również do Polski. Warto tu jednak zaznaczyć, że podobne narzędzia już funkcjonują w naszym kraju. Aplikacja polcovid po założeniu konta i wypełnieniu ankiet wskaże ewentualne ryzyko zarażenia koronawirusem i zaleci odpowiednie postępowanie. Są tam także dostępne najnowsze dane i ich podział na konkretne województwa, dzięki czemu każdy może sprawdzić jak akutalnie sytuacja wygląda w Polsce i w jaki sposób może się to przełożyć na ryzyko zarażenia. Mapy Facebooka, na razie tylko obejmujące USA, można sprawdzić pod tym adresem.

Zobacz także:

  1. Wrocławski szpital rozpoczął testy nowego leku na koronawirusa
  2. Polska firma produkuje materiał nieprzepuszczający wirusów. Stał się prawdziwym hitem
  3. Naukowcy z uniwersytetu Harvarda podają warunki luzowania obostrzeń. Musi być spełniony jeden kluczowy warunek
  4. Szwedzki epidemiolog uważa, że kraj może uzyskać odporność stadną już w przyszłym miesiącuNastępny artykuł