Techgame.pl
mapy covid

materiały własne/Facebook

Facebook udostępnia mapy z ogniskami koronawirusa. Powstają w oparciu o dane użytkowników

21 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

Facebook udostępnił nową funkcję mającą pomóc w ograniczeniu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Mapy pozwalają sprawdzić, w jakim rejonie jest największe zagęszczenie osób z objawami COVID-19. Mark Zuckerberg zapowiada, że niedługo zacznie si

Facebook został wyposażony w nowe narzędzia mające pomóc uzytkownikom rozeznanie się w aktualnej sytuacji związanej z pandemią COVID-19.

Facebook wprowadza nowe funkcje

Ostatnio serwis Facebook dostał nowe funkcje związane z postępującą pandemią koronawirusa. Pojawiły się interaktywne mapy pozwalające na sprawdzenie ilości zagęszczenia ludności oraz schematy kontaktów między nimi. Bazują na wewnętrznych danych bezpośrednio z serwisu i przeznaczone są głównie dla naukowców i badawczy w celu analizy całej sytuacji. Tworzenie takich map Facebook prowadzi już od dłuższego czasu i zazwyczaj dotyczą różnych klęsk żywiołowych, zmian klimatycznych i innych zagrożeń. Takie mapy dostępne są między innymi pod tym adresem. Teraz jednak dostępna jest funkcja bazująca na nieco innych danych i możliwa do wykorzystania przez każdego internaturę.

Mapy Facebooka

Facebook stworzył nowe mapy, które są interaktywne i pokazują ilość ludzi, którzy zauwazyli u siebie objawy COVID-19. Takie mapy różnią się od poprzednich przede wszystkim sposobem zbierania danych - teraz są one dostarczane bezpośrednio i dobrowolnie przez użytkowników. Zdaniem serwisu wszelkie informacje są zdobywane aninimowo i nie ma możliwości naruszania danych osobowych. Choć sama mapa jest na razie dostępna jedynie w USA, to Mark Zuckerberg powiadomił w oficjalnym komunikacie, że wraz z Uniwersytetem Maryland pracują nad rozwojem ankiety. Z tego względu możemy założyć, iż mapy zostaną rozwinięte globalnie. Powinny tym samym niedługo trafić również do Polski. Warto tu jednak zaznaczyć, że podobne narzędzia już funkcjonują w naszym kraju. Aplikacja polcovid po założeniu konta i wypełnieniu ankiet wskaże ewentualne ryzyko zarażenia koronawirusem i zaleci odpowiednie postępowanie. Są tam także dostępne najnowsze dane i ich podział na konkretne województwa, dzięki czemu każdy może sprawdzić jak akutalnie sytuacja wygląda w Polsce i w jaki sposób może się to przełożyć na ryzyko zarażenia. Mapy Facebooka, na razie tylko obejmujące USA, można sprawdzić pod tym adresem.

Podobne artykuły

Merkury na tle Słońca.

Nauka

Najdoskonalsze zdjęcia Słońca. Niewyobrażalne dokonanie nowego teleskopu

Czytaj więcej >
Uran z zaznaczonymi promieniami X

Nauka

Naukowcy odkryli promieniowanie X emitowane przez Uran. Wszystko dzięki zdjęciu sprzed lat

Czytaj więcej >
antonow an 225

Nauka

Artykuły medyczne do Polski dostarczy największy samolot świata. Będzie transmisja z lądowania Antonowa An-225

Czytaj więcej >
Michael

Nauka

Oto model gracza z przyszłości - Michael. Badacze zachęcają do robienia regularnych przerw w graniu

Czytaj więcej >
Zdjęcie Jowisza NASA

Nauka

Jowisz wygląda pięknie. NASA pokazała zapierające dech w piersi zdjęcie

Czytaj więcej >
Spadające gwiazdy

Nauka

Spadające gwiazdy z konstelacji Lutni już od dziś widoczne na nocnym niebie. Kosmiczny spektakl potrwa aż 10 dni

Czytaj więcej >