Techgame.pl
antonow an 225

Alex Beltyukov / CC BY-SA 3.0 GFDL

Artykuły medyczne do Polski dostarczy największy samolot świata. Będzie transmisja z lądowania Antonowa An-225

13 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

Już lada dzień Lotnisko Chopina w Warszawie ugości największy samolot świata, czyli Antonowa An-225. Ta ogromna maszyna przetransportuje do Polski medyczne zapasy w związku z pandemią koronawirusa. Odbędzie się transmisja live z tego wydarzenia.

Radziecki samolot Antonow An-225 leci do Polski z zapasami medycznymi. Dzisiaj wyruszył z Chin, a jutro w godzinach porannych powinien wylądować w Warszawie.

Największy samolot świata

Sama maszyna ma niezwykle ciekawą historię. Samolot powstał z myślą o Radzieckim Programie Kosmicznym i miał służyć do przewożenia wahadłowców kosmicznych i części do nich. Co ciekawe, to jedyna taka maszyna na świecie - drugi egzemplarz nie doczekał się końca budowy. Maszyna lata jednak do dziś i używana jest przez różne kraje do transportu niezwykle ciężkich ładunków. W Polsce samolot gościł już dwukrotnie - raz w 2003 roku, gdy przewoził części o masie 128 ton dla fabryki płyt wiórowych, zaś w 2005 wylądował pod Katowicami, skąd zabrał trzy helikoptery mając ich na pokładzie już pięć. Maszyna waży 200 tysięcy kilogramów, a jej masa użyteczna to 400 tysięcy kg. Jego długość to 84 metry, zaś rozpiętość 88,4 m. 

Transport medyczny

Samolot wyleciał dziś z Chin, a do Polski przewozi niezbędne w czasie pandemii koronawirusa elementy - m. in. siedem milionów maseczek, kilkaset tysięcy kombinezonów i równie dużo przyłbic. Ma to wesprzec naszą służbę zdrowia w walce z postępującą pandemią koronawirusa SARS-CoV-2. Choć do tej pory tego typu wydarzenia gromadziły wokół lotniska wielu gapiów i fanów lotnictwa, w trosce o bezpieczeństwo, Lotnisko Chopina w Warszawie prosi o zostanie w domach. Dla wszystkich zainteresowanych odbyć się ma za to transmisja na żywo z lądowania. Dla wielu to, co prawda, nie to samo, ale pamiętajmy, że samolot jest tutaj w celu pomocy zatrzymania pandemii, więc sami nie przyczyniajmy się do jej potencjalnego rozwoju. Lotnisko Chopina na Twitterze ma poinformować o starcie transmisji.

Podobne artykuły

Merkury na tle Słońca.

Nauka

Najdoskonalsze zdjęcia Słońca. Niewyobrażalne dokonanie nowego teleskopu

Czytaj więcej >
Uran z zaznaczonymi promieniami X

Nauka

Naukowcy odkryli promieniowanie X emitowane przez Uran. Wszystko dzięki zdjęciu sprzed lat

Czytaj więcej >
Michael

Nauka

Oto model gracza z przyszłości - Michael. Badacze zachęcają do robienia regularnych przerw w graniu

Czytaj więcej >
Zdjęcie Jowisza NASA

Nauka

Jowisz wygląda pięknie. NASA pokazała zapierające dech w piersi zdjęcie

Czytaj więcej >
Spadające gwiazdy

Nauka

Spadające gwiazdy z konstelacji Lutni już od dziś widoczne na nocnym niebie. Kosmiczny spektakl potrwa aż 10 dni

Czytaj więcej >
Wybuch gwiazdy

Nauka

Gwiazda widoczna na nocnym niebie wybuchła. Zjawisko można łatwo zaobserwować

Czytaj więcej >