Techgame.pl
inwigilacja w gdyni

gdynia.pl

Algorytm podgląda ludzi na ulicach. Nowoczesny i kontrowersyjny sposób na walkę z koronawirusem w Polsce

31 Marca 2020

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

Władze wielu krajów i miast decydują się na nowoczesne rozwiązania w związku z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2. W jednym z większych polskich miast to sztuczna inteligencja śledzi obywateli sprawdzając, czy stosują się do aktualnych przepis&oacute

Co zrobić, gdy społeczeństwo nie stosuje się do aktualnych przepisów kwarantanny? Odpowiedź na to pytanie znalazły władze Gdyni, gdzie wprowadzono nowoczesny system kontroli obywateli. Jest on tyle samo skuteczny, co kontrowersyjny.

Inwigilacja w służbie zdrowia

Już od jakiegoś czasu głośno jest o kolejnych pomysłach władz różnych krajów na walkę ze zgromadzeniami. Jedną z form kontroli obywateli na kwarantannie wprowadzono chociażby w Izraelu, gdzie w związku z aktualną pandemią COVID-19 wykorzystanio nowoczesne rozwiązania antyterrorystyczne. Chociaż takie sposoby na kontrolę społeczną są uważane za niezwykle skuteczne, wielu ekspertów twierdzi, że naruszają wolność i prywatność ludzi. Nie jest w tym nic dziwnego - osoba śledzona czy kontrolowana nie może zostać uznana za taką, która zachowuje wszelkie aspekty prywatności. Kolejne kontrowersyjne rozwiązania wprowadzono teraz jednak w Polsce. Niektórzy są oburzeni nowoczesnym pomysłem tamtejszych władz.

Gdynia ma na ciebie oko

W Gdyni zastosowano sztuczną inteligencję, która za pomocą kamer miejskiego monitoringu wykrywa "nielegalne" zgromadzenia. Aktualne prawo w Polsce dotyczące kwarantanny stanowi, że należy przemieszczać się w przestrzeni publicznej pojedyńczo, zachowany także musi być odstęp co najmniej półtora metra od innego człowieka. W Gdyni takich kamer miejskich jest 138 i wykorzystują one algorytm, który wskazuje tzw. "pola tłumu", czyli większe skupiska ludzi do których natychmiastowo wysyłana jest policja. Program wskazuje także miejsca, które domyślnie wymagają dezynfekcji i sprawdza, czy zachowany jest odpowiedni odstęp między ludźmi na ulicy. Takie rozwiązania uważane są za efektywne, jednak wiele osób kwestionuje ich etykę zarzucając naruszanie prywatności.

Podobne artykuły

Karty kredytowe z kłódką leżące na klawiaturze laptopa.

Bezpieczeństwo

PKO BP ostrzega, pieniądze znikają z kont. Ataki hakerskie, dotyczy wszystkich klientów

Czytaj więcej >
zus

Bezpieczeństwo

ZUS: Gigantyczny problem. Internetowa platforma korzysta z technologii, która za miesiąc przestanie działać

Czytaj więcej >
Karty płatnicze i kłódka

Bezpieczeństwo

Dzwoni nieznany numer? Natychmiast odrzuć, apel banku ING

Czytaj więcej >
android

Bezpieczeństwo

Koniecznie usuń niebezpieczne aplikacje ze smartfona. Mogą być zainfekowane wirusami

Czytaj więcej >
Millennium

Bezpieczeństwo

Bank Millennium ostrzega przed oszustami. Łatwo się nabrać, pieniądze klientów znikają z kont

Czytaj więcej >
materiał ilustracyjny

Bezpieczeństwo

Oszuści podszywają się pod PGE. Uwaga na fałszywe wezwanie do zapłaty

Czytaj więcej >