Księżyc
Źródło: wikipedia.com

Kopalnie na księżycu coraz bliżej. To może być początek kolonizacji kosmosu

Kuba WielochKuba Wieloch
5 Lipca 2020

Okazuje się, że przyszłość jest na wyciągnięcie ręki. Eksploatacja zasobów Księżyca może rozpocząć się jeszcze w tej dekadzie

Eksploatacja złóż na księżycu to już nie science fiction


Kosmos od zawsze fascynował ludzkość. Już od czasów starożytnych człowiek zastanawiał się, co kryją w sobie gwiazdy oraz czym jest pusta przestrzeń między nimi. Dzięki ludzkiej potrzebie odkrywania i poznawania nieznanego, w 1969 roku człowiek pierwszy raz postawił swą stopę na Księżycu. Prawdopodobnie, już niedługo zaczniemy korzystać z bogactw naturalnych pochodzących z kosmosu.
Z najnowszych danych udostępnionych przez NASA wynika, że nasz naturalny satelita, prawdopodobnie ma na swojej powierzchni o wiele więcej zasobów niż sądziliśmy.
Naukowcy odkryli, że większe kratery na „Srebrnym Globie” są niezwykle bogate w złoża metali. Oznacza to, że wydobywanie metali poza Ziemią może stać się metodą o wiele bardziej opłacalną, tym bardziej że nasze bogactwa naturalne kiedyś się wyczerpią.

USA w natarciu


Donald Trump w kwietniu podpisał dokument umożliwiający USA eksploatację zasobów spoza naszej planety. Jest to bardzo ważny sygnał i równocześnie wyzwanie rzucone w kierunku pozostałych mocarstw światowych. Czy to oznacza, że znowu nadchodzi okres zimnej wojny? Być może tak, tym bardziej że sytuacja geopolityczna z dnia na dzień jest coraz bardziej napięta.
Już w 2015 roku kongres Stanów Zjednoczonych przyjął ważną ustawę, na mocy której rząd USA ma prawo wydobywać wszelkie materiały pochodzenia kosmicznego. Okazało się jednak, że ustawa ta stała w sprzeczności z traktatem o przestrzeni kosmicznej z 1966 roku. Według tego dokumentu narody nie mogą posiadać własnego terytorium w przestrzeni kosmicznej.

Inne kraje również nie próżnują


Stany Zjednoczone nie są jednak jedynym krajem, które chętnie obejmą swymi dłońmi naturalne zasoby Księżyca. Swoje aspiracje co do eksploatacji metali spoza naszej planety wyraziły również Chiny, Indię i Kanada. Ciekawym jest również fakt, że w 2018 roku Luksemburg utworzył agencję LSA, która ma na celu zwiększenie eksploracji kosmosu, jak i również komercyjne wykorzystanie zasobów naturalnych pochodzenia pozaziemskiego.

Kolonizacja Księżyca to tylko kwestia czasu

Najważniejszym jest jednak to, że Księżyc ulegnie nieodwrotnej zmianie, gdy tylko człowiek wbije w jego powierzchnie pierwszą łopatę. Prawdopodobnie, koniecznością będzie wybudowanie pierwszej ludzkiej kolonii na „Srebrnym Globie”, aby możliwy był nadzór nad eksploatacją złóż. Wszystko przed nami, pewne jest to, że przyszłość może być bardzo podobna do wizji Stanisława Lema.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Bill Gates inwestuje w ekorewolucję. Miliony dolarów na elektrownie wysysającą CO2 z atmosfery
  2. Nowa konsola PS4 co 30 sekund. Zawrotne tempo japońskiej fabryki
  3. ASUS ROG Phone 3 wejdzie na rynek w tym miesiącu. Poznaliśmy specyfikację techniczną gamingowego smartfona
  4. Zwijane smartfony od LG. Koncern zapowiedział masową produkcję

Następny artykuł