Kadr z gry Wiedźmin 3. Na pierwszym planie Geralt z Rivii, na drugim Ciri. Geralt ma na plecach dwa miecze.
Źródło: flickr

Gracze zadecydowali jakie gry powinny trafić do kanonu lektur szkolnych. Eksperci mają odmienne zdanie

W ostatnim czasie media obiegła informacja o decyzji Premiera Mateusza Morawieckiego na temat dodania do listy lektur gry This War of Mine. Decyzja wywołała dyskusję na temat innych produkcji, które mogłyby również pojawić się w kanonie.

Badania przeprowadzone przez Try Evidence podzieliły graczy i ekspertów na dwa obozy, a różnice są zaskakujące.

Wojna oczami cywila

This War of Mine zostało wyprodukowane przez 11bit studios. Jest to gra, która opowiada historię ludności cywilnej w zniszczonym przez wojnę mieście. W produkcji tej gracz może zaobserwować jaki wpływ ma konflikt wojenny na osoby postronne. This War of Mine zmusza gracza do podejmowania decyzji, często moralnie trudnych, od których zależeć będzie życie i śmierć nie tylko bohatera, ale i innych osób.

Dwa etapy badania

Try Evidence przeprowadziło dwustopniowe badanie, które miało na celu poznanie zdania dwóch środowisk związanych z grami i nauką. Na pierwszy ogień poszli eksperci, na drugi gracze. W pierwszym etapie eksperci wytypowali gry, które powinny być brane pod uwagę w takim zestawieniu, w drugim eksperci oraz gracze mieli za zadanie uporządkować wybrane gry w kolejności, w której według nich gry powinny trafić do kanonu lektur szkolnych. Różnice w wynikach były dosyć zaskakujące.

Gracze kochają Wiedźmina, eksperci nie do końca

Badania wśród graczy zostały przeprowadzone na grupie 177 kobiet oraz 200 mężczyzn, co według Try Evidence ma odwzorowywać proporcję wśród polskich graczy. Jeżeli chodzi o fanów cyfrowej rozgrywki, to absolutną pozycją obowiązkową na liście lektur szkolnych jest hitowa produkcja CD Projekt Red, czyli Wiedźmin 3. Na drugim miejscu znalazła się seria gier The Last of Us (part I, dodatek oraz part II), a na trzecim seria Life is Strange. Jeżeli chodzi o ekspertów, to na pierwszym miejscu umieścili oni Frostpunka oraz serię BioShock (który wśród graczy zajął przedostatnie miejsce), na drugim miejscu znalazło się Life is Strange, a dopiero na trzecim Wiedźmin 3. Eksperci docenili również legendarną grę The Journey, która znalazła się u nich tuż za podium. Zarówno gracze, jak i eksperci na ostatnim miejscu umieścili zremasterowanego ostatnio klasyka Oddworld: Abe’s Oddysey.

Następny artykuł