Techgame.pl
Siedziba Microsoft z przybliżeniem na logo firmy

Pixabay

Plotki z Microsoftu. Firma rozpoczyna prace nad swoim procesorem ARM

20 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Łukasz Kopciński

Udostępnij:

Bardzo możliwe, że Microsoft szykuje odpowiedź na ostatnie dokonania Apple. Procesor "Wielkiego Jabłka" zrobił furorę w branży. Równocześnie Microsoft poniósł wizerunkową porażkę, wypadając słabiej nawet na sprzęcie własnej produkc

  • Apple podbiło rynek swoim procesorem M1

  • Technologia firmy spod znaku jabłuszka wydajnie współpracuje nawet z systemem Windows 10

  • Zaczęto w tej kwestii szydzić z rozwiązań stosowanych przez Microsoft

  • Być może trwają prace nad odpowiedzią na obecną sytuację

Odnośnie poczynań Microsoftu w kontekście przygotowania własnego procesora krąży kilka teorii. Źródła przecieków nie mają wątpliwości co do jednej kluczowej kwestii - takie prace są prowadzone.

Nieścisłość w temacie działań Microsoftu

Przedmiotem spekulacji jest przeznaczenie technologii, która zasłużyła na uwagę firmy z Redmond. Dyskutuje się, czy są podstawy do ekscytacji rywalizacją z Apple.

Może okazać się, że Microsoft owszem szykuje podzespoły, ale na własny użytek. Niektórzy uważają, że prace są prowadzone od pewnego czasu i nie mają związku z medialną popularnością rynkowych rywali.

Redaktorka serwisu ZDNet zauważa, że Microsoft już teraz współpracuje z innymi przy tworzeniu procesorów do swoich urządzeń. Na tym polu opiera się na rozwiązaniach przyjętych przez Qualcomm, które zaowocowały opartym o ARM modelem SQ 1 użytym w Surface Pro X.

Dziennikarka wskazuje, że przedsiębiorstwo założone przez Billa Gatesa od lat łączy siły z dostawcami podzespołów. Poza Qualcommem mowa o Caviium, AMD oraz Intelu. Nie ma natomiast informacji o znaczących zmianach w tej polityce.

Jej artykuł powstał w odpowiedzi na informacje z innego szanowanego źródła. Na Bloombergu pojawiły się w tym tygodniu wiadomości, jakoby w Microsoft postanowiono uniezależnić się od zewnętrznych producentów. Choć większość danych wskazywała na użytek firmowy, to ktoś miał również stwierdzić, iż dopuszczana jest opcja wdrożenia technologii do powszechnie sprzedawanych sprzętów.

Microsoft powinien spróbować odzyskać twarz

Wspominaliśmy o porównaniach osiągów oryginalnego Surface Pro X i Apple M1, dokonanych przez między innymi Martina Nobela. Testy dostarczyły wstydliwych wyników dla Microsoftu.

Otóż procesor użyty we własnej konstrukcji sprawdzał się gorzej od produktu konkurencji. Internauci symulowali na Apple M1 Mac mini system Windows 10.

Po przyjęciu punktowej skali dla obu urządzeń wyniki dla wielordzeniowej pracy przedstawiały się w stosunku 4998 do 3113 na korzyść Apple. To dość uwłaczający rezultat dla Microsoftu.

Jeżeli przyjmiemy scenariusz, iż od miesięcy Microsoft pracuje nad procesorem na własny użytek, to coś po drodze mogło się zmienić w zakresie przeznaczenia podzespołów. Taką zmienną mógł być dynamicznie rozwijający się rynek. Najbliższy czas pokaże, czy firma zareaguje na triumf konkurencji, aby nie odbiło się to negatywnie na wizerunku przedsiębiorstwa i sprzedaży technologii.

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >