Techgame.pl
ISS

pixabay.com

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna jest przeludniona. Astronauci nie mają gdzie spać

25 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Dwa dni temu wystartowała misja Crew-2, w ramach której rakieta Falcon 9 i statek Crew Dragon firmy SpaceX dostarczył na Międzynarodową Stację Kosmiczną czworo astronautów. Na ISS przebywają jednak jeszcze załoganci poprzednich misji, przez

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) to niesamowity twór powstały dzięki współpracy kilkunastu krajów. To niezwykłe miejsce na orbicie naszej planety jest lokalizacją pozwalającą na prowadzenie badań, dzięki którym w przyszłości ludzkość będzie w stanie eksplorować coraz dalsze rubieże przestrzeni kosmicznej.

ISS przeludniona

Na Międzynarodową Stację Kosmiczną dotarła właśnie załoga statku SpaceX Crew Dragon, w składzie:

  • Shane Kimbrough (NASA)

  • Megan McArthur (NASA)

  • Akihiko Hoshide (JAXA)

  • Thomas Pesquet (ESA)

Astronauci dotarli na ISS w ramach misji Crew-2, która jest pierwszym wspólnym projektem NASA i SpaceX, w którym udział wzięli astronauci spoza Stanów Zjednoczonych. W tym przypadku byli to przedstawiciele Japońskiej Agencji Eksploracji Aerokosmicznej oraz Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Poza nimi, na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wciąż przebywa załoga misji Expedition 65 (Shannon Walker, Michael Hopkins, Victor Glover, Mark Vande Hei,  Soichi Noguchi, Oleg Novitskiy i Pyotr Dubrov), co sprawia, iż na ISS przebywa obecnie w sumie 11 astronautów.

Moduły Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

ISS to projekt, nad którym pracowały setki ludzi z różnych krajów. W efekcie stacja składa się z kilkunastu modułów, które traktowane są jako terytoria poszczególnych państw lub organizacji. Stacja została zaprojektowana z myślą o utrzymaniu na jej pokładzie stałej załogi astronautów, liczącej sobie 6 osób.

Choć ISS przewiduje kilka miejsc “gościnnych”, zdecydowanie nie została przystosowana do komfortowego pomieszczenia niemal dwukrotnie większej liczby standardowych mieszkańców. Przykładowo moduł amerykański liczy sobie tylko 4 łóżka.

Kreatywne wykorzystanie przestrzeni

W związku z chwilowym przeludnieniem, astronauci przebywający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej muszą sobie jakoś radzić. Część z nich tymczasowo zadomowi się w kapsule Crew Dragon, który czeka na powrót na Ziemię z załogą Crew-1, która spędziła już przeszło 5 miesięcy na pokładzie ISS. Jeden z astronautów z kolei znalazł sobie przytulne miejsce w śluzie.

Na szczęście sytuacja rozluźni się już za kilka dni. Statek Crew Dragon wyruszy w podróż powrotną już 28 kwietnia, zabierając ze sobą czteroosobową załogę misji Crew-1. NASA i SpaceX z pewnością udostępnią transmisję z tego wydarzenia. Więcej szczegółów zapewne poznamy już wkrótce.

źródło: nasa.gov

Podobne artykuły

dron w mieście

Technologie

We Włoszech drony krzyczą na ludzi na ulicy. Zaskakujący sposób kontrolowania kwarantanny

Czytaj więcej >
apple maps samochód

Technologie

Dobra wiadomość dla posiadaczy sprzętu Apple. Mapy pokażą miejsca gdzie można zrobić sobie test na obecność wirusa

Czytaj więcej >
budynek google

Technologie

Kontrowersyjny pomysł Google i Apple. Dane posiadaczy smartfonów pomogą w walce z wirusem

Czytaj więcej >
dostawa jedzenia

Technologie

Innowacyjna aplikacja pokaże temperaturę kuriera rozwożącego jedzenie

Czytaj więcej >
kabel internetowy

Technologie

Koronawirus negatywnie wpływa na prędkość internetu w Polsce. Jest najnowszy raport

Czytaj więcej >
nowy facebook

Technologie

Jak włączyć nowy wygląd Facebooka i skorzystać z ciemnego motywu? Wyjaśniamy

Czytaj więcej >