mieso
Źródło: Unsplash

Wyhodowali stek z człowieka. Krytykują przemysł laboratoryjnych zamienników mięsa

Łukasz KopcińskiŁukasz Kopciński
22 Listopada 2020

Czy podjęcie się wyhodowania mięsa na bazie ludzkich komórek jest przesadą? Choć brzmi to kontrowersyjnie, nie powstrzymało to jednego z naukowców. Opracował więc sposób, który urzeczywistnił tę wizję.

Jeśli z jakichkolwiek pobudek ktoś zastanawiał się, czy może sobie wyhodować stek ludzkiego pochodzenia, cóż, może. Naukowiec opracował proces pozwalający na laboratoryjne stworzenie takiego rodzaju mięsa.

Na Wenus jednak może nie być życia? Naukowcy krytykują niedawne doniesieniaNa Wenus jednak może nie być życia? Naukowcy krytykują niedawne doniesieniaCzytaj dalej

Jeden dobrze wypieczony stek z człowieka, poproszę

Mięso pochodzące od człowieka można wygenerować, używając komórek skóry z policzków. Łączy się je z przeterminowaną krwią od dawców, przeznaczoną już tylko do zniszczenia.

Badacz, który odpowiada za wystawienie ludzkiego mięsa między innymi w filadelfijskim Museum of Art, wyjawił, że sam skorzystał z tkanek pozyskanych od American Tissue Culture Stock. Organizacja zajmuje się pozyskiwaniem i sprzedażą materiałów biologicznych.

Proces wyhodowania mięsa z tych składników zajmował do trzech miesięcy. Nie powstało ono jednak z myślą o konsumpcji, a w celu zwrócenia uwagi na problem sztucznej produkcji mięsa.

DZISIAJ GRZEJE:

 1. Archeolodzy donoszą o wyjątkowym odkryciu. Uważano, że znalezisko jest tylko legendą
 2. Zdrowa i obłędnie pyszna. Kiszona czerwona cebula wygra z każdą przekąską
 3. Wielki skandal w Watykanie. Papież Franciszek polubił zdjęcie "dla dorosłych" na Instagramie, wszczęto śledztwo
 4. Sony podało oficjalną informację na temat PlayStation 5. Firma ogłosiła sukces, a gracze są wściekli

Grace Knigh, pomagający przy realizacji pomysłu ludzkiego mięsa nie uznaje ewentualnego spożywania go jako przykład kanibalizmu. Wykorzystanie starej krwi jest też ponoć zdrowsze, aniżeli generowane w inny sposób mięso zwierzęce.

Wynalazek nazwano Ouroboros Steak. Termin odnosi się do uroborosa, egipskiego a także greckiego symbolu węża połykającego własny ogon.

Lego Masters: Prokopa aż zatkało. Uczestnicy stworzyli genialne konstrukcje, odcinek przejdzie do historiiLego Masters: Prokopa aż zatkało. Uczestnicy stworzyli genialne konstrukcje, odcinek przejdzie do historiiCzytaj dalej

Kwestia człowieczeństwa a spożycie mięsa

Co jakiś czas prowadzi się debaty o tym co powinno się spożywać, a czego nie. Dotąd raczej nikt w dyskusji nie wspominał o mięsie robionym z ludzi. To, przy odpowiednich narzędziach, mógłby robić każdy z siebie - wystarczą w końcu odpowiednie surowce, z których część mamy w swoim policzku.

To jak obchodzimy się ze zwierzętami jest dość popularnym przedmiotem rozważań. Jedni protestują przeciw konsumpcji zwierząt samej w sobie. Inni walczą też z alternatywnymi metodami, jak właśnie laboratoryjna hodowla mięsa.

Takie hodowle korzystają jednak z FBS (fetal bovine serum). Jest to środek produkowany na bazie bogatych w proteiny płodów. Jednakże, aby go uzyskać, po drodze zabija się krowę. Ta ostatecznie trafia do spożycia i tak, więc, jakby nie patrzeć, metoda ta nie jest szczególnie rewolucyjna ani tym bardziej bardziej ekologiczna.

Sony podało oficjalną informację na temat PlayStation 5. Firma ogłosiła sukces, a gracze są wściekliSony podało oficjalną informację na temat PlayStation 5. Firma ogłosiła sukces, a gracze są wściekliCzytaj dalej

Czy jednak takie wykorzystywanie cielęcych płodów jest dla ludzi problemem w obliczu ostatnich wydarzeń? Jakby nie patrzeć - uśmierca się w ten sposób dwa rodzaje zwierząt.

Opracowanie skutecznej i taniej metody na uzyskanie mięsnych potraw bez krzywdzenia zwierząt jest niezwykle trudne. Parafrazując powiedzenie o ciastkach, trudno bowiem zjeść mięso i mieć mięso. Zdaniem badaczy, należy dogłębnie zweryfikować metody, z których dzisiaj opracowywane jest sztucznie wytworzone mięso, gdyż nie są po prostu aż tak ekologiczne, jak byśmy tego chcieli.

Prawdopodobnie zawsze ucierpi jakieś zwierzę, a jedynym rozwiązaniem byłoby całkowite przejście na wegetarianizm. Ile osób jest jednak w stanie odmówić sobie na przykład smakowitego schabowego?

ZOBACZ TAKŻE:

 1. Roczny chłopiec wymagał przeszczepu nerki, rodzice tracili nadzieję. Za gest pielęgniarki będą wdzięczni do końca życia
 2. Dlaczego koty kochają kartony? Znamy prawdziwe przyczyny uwielbienia pudełek przez mruczki
 3. W Australii wymiera coraz więcej gatunków. Na szczęście naukowcy znaleźli dwa nowe rodzaje torbaczy
 4. Wielki skandal w Watykanie. Papież Franciszek polubił zdjęcie "dla dorosłych" na Instagramie, wszczęto śledztwo
 5. Terapia odmładzająca XXI wieku. Naukowcy są w stanie częściowo odwrócić procesy starzenia się, niewiarygodne osiągnięcie
 6. Marcin Najman ustawił walkę? Bukmacher zabiera głos, jest oficjalne stanowisko
 7. Nowy rozkład jazdy PKP. Pociągi w Warszawie pojadą z innych stacji

Następny artykuł