Techgame.pl
millenium

materiały własne

Bank Millennium ostrzega klientów przed oszustami. Pieniądze znikają z kont

14 Października 2020

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

O nowej metodzie oszustów ostrzega nas Bank Millenium. Tym razem metoda jest łatwa do wykrycia, jednak nieświadomy użytkownik naraża się na wielkie niebezpieczeństwo. Wzmożoną aktywność oszustów wykrył też Alior Bank.

Bank Millenium po raz kolejny ostrzega swoich użytkowników przed nowymi metodami wyłudzania danych. W czasie pandemii koronawirusa niemal wszędzie da się zauważyć coraz większą liczbę hakerów. Ich metody również ewoluują. 

Millenium ostrzega

Bank Millenium jako pierwszy donosi o nowej metodzie oszustów. Ci rozwijają się i zaczynają być coraz bardziej nachalni, śmielej też podchodzą do potencjalnych ofiar. Millenium wystosowało komunikat dotyczący bezpieczeństwa swoich klientów, w którym specjaliści banku donoszą o odkryciu kolejnego sposobu, w jaki hakerzy mogą pozbawić oszczędności życia wiele niewinnych osób. Nowa metoda bazuje na mobilnej aplikacji i sposobów logowania się do niej. Klasycznie do zalogowania się potrzebujemy H@sła, Millekodu, czasami potwierdzenia SMS. To właśnie takie dane obrali za cel złodzieje. Po wyłudzeniu wrażliwych danych zyskują oni dostęp do całego naszego konta do którego logują się z poziomu własnego urządzenia mobilnego.

Hakerzy coraz bardziej zuchwali

Banki zazwyczaj dzwonić do nas mogą z "super ofertą" bądź w sprawie konkretnego problemu który samemu zgłaszaliśmy. Nigdy jednak nie oferują pomocy przy instalacji mobilnej aplikacji. Właśnie za takich "specjalistów" podają się oszuści, którzy dzwonią do nas i chcą pomóc w aktywacji czy instalacji apki. Teraz możemy nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że to oszuści, z prostego powodu - Unia Europejska wprowadziła dodatkowe zabezpieczenia związane z transakcjami kartą przez internet, Teraz musimy za pomocą aplikacji albo logowania się na stronę banku potwierdzić wykonywaną operację. jednak nie wszyscy mają zainstalowaną apkę, która jednak znacznie ułatwia ten proces. Gdy w normalnych warunkach aktywujemy aplikację, połączeni zostaniemy z automatem banku, a wszystkie ważne informacje, jakie usłyszymy, musimy zachować wyłącznie dla nas. Zawsze też musimy się upewnić, że strona, na której wpisujemy te dane, jest zabezpieczona i nie jest podstawioną "fałszywką" mającą uśpić naszą czujność.

Alior Bank również alarmuje

Millenium to nie jedyny bank, którego klienci mogli zostać obrani na celowniku hakerów. Ci postanowili uprzykrzyć życie także i osobą, które mają konto m.in. w Alior Banku, który również ostrzega przed wzmożoną aktywnością złodziei. Tutaj jednak do klienta dzwoni osoba podająca się za pracownika banku, a numer, który widzimy podczas połączenia, jest faktycznym numerem infolinii Aliora. W trakcie rozmowy hakerzy zaczną swoją tyradę dotyczącą tego, że nasze konto jest nieodpowiednio zabezpieczone lub nasze dane już zostały ujawnione i pilnie musimy zmienić sposób logowania się. Wtedy proponują dwa rozwiązania - albo podamy im nasze dane albo będziemy musieli zainstalować aplikację, która w istocie spowoduje wykradzenie informacji z naszego urządzenia. Lepiej mieć się na baczności, szczególnie, że oszuści wykorzystują pandemię do wielu niecnych celów.

Artur ŁokietekAutor

Redaktor w serwisie Techgame. Ukończył dziennikarstwo i komunikację społeczną, studiuje reżyserię. Do tej pory pisał newsy oraz recenzje gier dla serwisu Bestiariusz. Uwielbia przede wszystkim nowatorskie RPG-i i horrory. W wolnym czasie snuje wizje o futurystycznych technologiach przyszłości

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

Karty płatnicze i kłódka

Bezpieczeństwo

Dzwoni nieznany numer? Natychmiast odrzuć, apel banku ING

Czytaj więcej >
PS5

Bezpieczeństwo

Oszuści oferują darmowe PlayStation 5. Kaspersky ostrzega przed atakiem phishingowym

Czytaj więcej >
Cyberprzestępcy

Bezpieczeństwo

Uwaga, oszuści podszywają się pod użytkowników BlaBlaCar. Wykradają dane oraz pieniądze ofiar

Czytaj więcej >
Karty kredytowe

Bezpieczeństwo

Poważne ostrzeżenie od CERT Polska. Polacy otrzymują fałszywe maile od "Ministerstwa Finansów"

Czytaj więcej >
Chat

Bezpieczeństwo

Uwaga na nową metodę oszustów. Podszywają się pod znajomych i proszą o przelew

Czytaj więcej >
Fałszywa aplikacja

Bezpieczeństwo

Eksperci ostrzegają przed fałszywą aplikacją IKO. Atak hakerski na klientów PKO BP

Czytaj więcej >