Poważne ostrzeżenie od CERT Polska. Polacy otrzymują fałszywe maile od "Ministerstwa Finansów"
-
Oszuści podszywają się pod Ministerstwo Finansów
-
Oferują swoim ofiarom fałszywą zapomogę na kwotę 7000 zł
-
Jak zabezpieczyć się przed cyberprzestępcami?
Biorąc pod uwagę sytuację związaną z COVID-19, rząd podjął decyzję o utworzeniu funduszu solidarnościowego dla bardzo małych firm i osób samozatrudnionych, aby zapewnić pomoc doraźną w wysokości 7000 PLN tym, których obroty spadają - tak brzmi treść wiadomości , którą od oszustów otrzymują Polacy
Oszuści podają się za Ministerstwo Finansów
Cyberprzestępcy doskonale zdają sobie sprawę z trudnej sytuacji finansowej polskich przedsiębiorców. Ze względu na pandemię koronawirsa wiele biznesów zostało zamrożonych, a ich właściciele od blisko roku notują gigantyczne straty finansowe . Lockdown szczególnie uderzył w małych przedsiębiorców, chociażby właścicieli lokali gastronomicznych, czy barów.
Nie dajcie się jednak nabrać na fałszywego maila od oszustów. Link zawarty w wiadomości prowadzi do podstrony z formularzem, który służy wyłącznie do wyłudzenia danych osobowych, w tym numeru karty kredytowej.
Należy zachować szczególną ostrożność
Niestety wiele ofiar podaje najważniejsze dane, które mogą doprowadzić do bezpośredniego wyczyszczenia oszczędności bankowych. Gdy przestępcy dysponują imieniem, nazwiskiem, miejscem urodzenia, numerem karty i adresem, są w stanie wziąć pożyczkę i poważnie zadłużyć ofiary.
Podanie tych danych na podstawionej przez przestępców fałszywej stronie Ministerstwa Finansów umożliwi im kradzież Waszych pieniędzy.
Oficjalne informacje i komunikaty na temat Tarczy Antykryzysowej znajdziecie na stronie https://www.gov.pl/tarczaantykryzysowa/ . - czytamy w oświadczeniu CERT Polska na mediach społecznościowych
W przypadku udostępnienia swoich danych osobom nieupoważnionym należy natychmiast zgłosić sprawę na policję i bezzwłocznie poinformować swój bank w celu zablokowania karty kredytowej.
Jak zabezpieczyć się przed atakami?
Okres pandemiczny przyczynił się w wielkim stopniu do szkodliwej działalności cyberprzestępców. Oszuści doskonale wiedzą, że ich ofiary spędzają teraz znacznie więcej czasu przed komputerami i smartfonami . Dodatkowo wiele osób straciło źródło dochodów, więc potencjalne ofiary szukają dodatkowych form zarobku i zapomogi finansowej.
W ramach dodatkowego zabezpieczenia przed wszelkimi atakami cyberprzestępców warto zachować szczególną czujność, nie otwierać podejrzanych wiadomości oraz unikać linków prowadzących do niebezpiecznych witryn.
Jak budować solidne hasła?
W celu zabezpieczenia się przed potencjalnymi włamaniami na nasze urządzenia mobilne i komputery warto jak najczęściej zmieniać swoje hasła oraz korzystać z funkcji weryfikacji dwuetapowej, która skutecznie zmniejsza ryzyko ataków.
Przypominamy również, że poprawnie zbudowane hasło składa się z co najmniej 10 znaków, zawiera cyfry, duże litery oraz znaki specjalne, jak np. „ * ”. Przy budowie hasła należy również unikać popularnych słów, imion i nazwisk, np. „Kasia123”, „Kowalski3$”, „Hasło1”.
Artykuły polecane przez redakcję Techgame: