Techgame.pl > Gry > Najlepsze gry dla dzieci – co warto polecić?
Redakcja TechGame
Redakcja TechGame 29.04.2024 00:03

Najlepsze gry dla dzieci – co warto polecić?

dziecko
Fot. Pixabay/46173

Przez długi czas gry komputerowe były w powszechnym rozumowaniu rodziców, uznawane za szkodliwe dla dzieci. Dużo mówiło się o tym, że mogą one w dziecku wyzwalać agresję, kształtować niewłaściwe postawy, czy – w najlepszym razie – marnować jego czas. To błędne i stereotypowe przekonanie szczęśliwie nie cieszy się dziś zbyt dużą popularnością, a na gry komputerowe patrzy się zarówno jako na pełnoprawny element światowej kultury, lub przynajmniej pożyteczne narzędzie. Jakie gry warto polecać dzieciom?

Dziecko i gry komputerowe – o czym trzeba pamiętać?

To nieprawda, że gry komputerowe mają zły wpływ na dzieci – przeciwnie, mogą mieć dobry, o ile tylko wybierzemy właściwą formę rozrywki dla naszej pociechy, uzależnioną najczęściej od jej wieku. Trudno sobie przecież wyobrazić, by przedszkolak z wypiekami na twarzy i zrozumieniem pochłaniał wiedźmińską trylogię, oraz z drugiej strony – by nastolatek świetnie się bawił przy grach typu „point and click” bazowanych na przygodach Scooby’ego Doo.

W tym miejscu można zatem podkreślić, że zainteresowanie rodzica sprawami ważnymi dla jego dziecka jest kluczowe dla jego odpowiedniego wychowania. Wystarczy minimum wysiłku, by rozeznać się w świecie gier w taki sposób, by zaoferować córce czy synowi przystosowany do ich rozwoju produkt. O ile w przypadku starszych dzieci może to być niemalże banalne, o tyle w przypadku najmłodszych może to być problematyczne – szczęśliwie, jest jedno rozwiązanie.

Minecraft jako najbardziej polecana gra komputerowa dla najmłodszych

Jedną z najpopularniejszych gier na świecie jest Minecraft – niezwykle uniwersalna gra typu „sandbox”, w której ostateczny cel gry nadawany jest przez samych graczy. Jednym z jej kluczowych aspektów jest budowanie rozmaitych konstrukcji, które ogranicza wyłącznie nasza wyobraźnia. Z powodzeniem możemy jednak również symulować życie rodzinne na wsi, hodując świnie i kury, ale i również skrupulatnie przygotować swój ekwipunek celem pokonania smoka.

Minecraft coraz częściej stanowi narzędzie edukacyjne dla dzieci, wykorzystywane zarówno w szkołach, jak i na specjalnych warsztatach, cieszących się stale rosnącą popularnością. Jest to gra, dzięki której można nie tylko pobudzić kreatywność najmłodszych, ale również uczyć ich na przykład podstaw programowania, czy zaznajamiać z fundamentami architektury.

Powiązane