Techgame.pl
Lądowanie kapsuły

NASA

Astronauci NASA wylądowali. Historyczne wydarzenie uwieczniły kamery

2 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Kuba Wieloch

Udostępnij:

Historyczna misja zakończyła się sukcesem. Astronauci bezpiecznie wylądowali na wodach Zatoki Meksykańskiej

Pierwsze wodowanie od 45 lat

To było pierwsze tego typu lądowanie od blisko 45 lat. Doug Harley I Bob Benkhen bezpiecznie dotarli na Ziemię. Wcześniej spędzili dwa miesiące na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). O godzinie 20:48 polskiego czasu kapsuła Crew Dragon firmy SpaceX spokojnie wylądowała na wodach Zatoki Meksykańskiej.

Lądowanie w starym, dobrym stylu

Pierwszy raz od 45 lat astronauci NASA dokonali wodowania kapsuły. Ostatnimi laty wahadłowce lądowali na lądzie, do tej pory w taki sposób na Ziemię wracają rosyjscy astronauci. Pomimo obaw związanych ze zmianami w pogodzie misja zakończyła się pełnym sukcesem, o czym prędko poinformowało NASA. Po wejściu w atmosferę uruchomiły się cztery spadochrony, które gwałtownie wyhamowały pęd kapsuły i umożliwiły łagodne lądowanie w wodzie.

Misja zakończona suykcesem

Obecnie kapsuła jest sprawdzana przez ekipy techniczne i ratunkowe. Jest to standardowa procedura NASA, specjaliści muszą mieć pewność, że załoga jest bezpieczna, a maszyna jest w pełni sprawna. Kapsuła Crew Dragon została już wciągnięta specjalnym dźwigiem na pokład ratowniczego statku GO Navigator, który również należy do SpaceX Elona Muska.Co ciekawe dla astronautów była to już trzecia misja na orbicie ziemskiej, jednakże po raz pierwszy przydzielono ich do wspólnej podróży. Na co dzień są oni bliskimi przyjaciółmi, którzy stale ze sobą pracują. Na miejscu znajdują się rodziny Behkena i Hurleya. Warto również wspomnieć, że obie żony astronautów dzielą z nimi pasję i zawód (i również pracują w NASA).

Współpraca z miliarderem

Była to pierwsza misja NASA we współpracy z prywatną firmą SpaceX. Astronauci wylecieli na orbitę rakietą i statkiem zbudowanymi w całości przez podwykonawców Elona Muska. Jest to sytuacja bezprecedensowa i zwiastująca ogromne zmiany w podboju kosmosu.

Wyścig o podbój Marsa

Stany Zjednoczone kładą obecnie ogromny nacisk na podbój kosmosu. Można śmiało stwierdzić, że Zimna Wojna rozgorzała na nowo a stawką jest postawienie ludzkiej stopy na Marsie. Tym razem jednak Rosja nie jest jedynym konkurentem USA. Chęć zdobycia Czerwonej Planety wyrażają również Chiny, Emiraty Arabskie i Indie. Prawdopodobnie jednak realnych uczestników wyścigu mamy tylko dwóch – Stany Zjednoczone i Chiny.

Warto również wspomnieć, że całą operację lądowania można oglądać na żywo na kanale Youtube NASA. Serwis umożliwia również przesuwanie nagrania wstecz, więc oglądajcie śmiało:

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Podobne artykuły

Merkury na tle Słońca.

Nauka

Najdoskonalsze zdjęcia Słońca. Niewyobrażalne dokonanie nowego teleskopu

Czytaj więcej >
Uran z zaznaczonymi promieniami X

Nauka

Naukowcy odkryli promieniowanie X emitowane przez Uran. Wszystko dzięki zdjęciu sprzed lat

Czytaj więcej >
antonow an 225

Nauka

Artykuły medyczne do Polski dostarczy największy samolot świata. Będzie transmisja z lądowania Antonowa An-225

Czytaj więcej >
Michael

Nauka

Oto model gracza z przyszłości - Michael. Badacze zachęcają do robienia regularnych przerw w graniu

Czytaj więcej >
Zdjęcie Jowisza NASA

Nauka

Jowisz wygląda pięknie. NASA pokazała zapierające dech w piersi zdjęcie

Czytaj więcej >
Spadające gwiazdy

Nauka

Spadające gwiazdy z konstelacji Lutni już od dziś widoczne na nocnym niebie. Kosmiczny spektakl potrwa aż 10 dni

Czytaj więcej >