Techgame.pl
Start rakiety Falcon Nine.

flickr

Szykuje się historyczna chwila. Elon Musk wspólnie z NASA wyślą ludzi w kosmos

20 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Stanisław Janowski

Udostępnij:

Ponad 10 lat minęło od momentu, w którym Amerykanie po raz ostatni wykorzystali sprzęt stworzony w Stanach Zjednoczonych, aby wysłać swoich pilotów w kosmos. Za 6 tygodni może ulec to zmianie.

Wszystko za sprawą Elona Muska i firmie Space X. Do osiągnięcia tego celu NASA planuje wykorzystać pojazd Crew Dragon umieszczony na rakiecie Falcon Nine. Start zaplanowany jest na 27 maja z platformy 39 w Centrum Lotów Kosmicznych im. Kennedy’ego, na przylądku Canaveral.

Historyczne miejsce dla amerykańskich lotów kosmicznych

Nie bez przyczyny wybrano takie miejsce na start misji, przy której NASA współpracuje z wizjonerem Elonem Muskiem. To właśnie stamtąd ruszały historyczne misje Apollo. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, będzie to pierwszy w historii przypadek, w którym prywatna firma wysyła w przestrzeń kosmiczną załogę NASA. Dwóch pilotów, którzy do tego zadania przygotowują się od lat, to: płk. Doug Hurley oraz płk. Robert Behnken. Ich celem będzie Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, na której obecnie stacjonuje jeden Amerykanin i dwóch astronautów z Rosji.

Duży krok w kierunku niezależności

Amerykanie od 2011 roku, czyli od momentu zakończenia programu promów kosmicznych, podróżują w kosmos za pomocą rosyjskich Sojuzów. Lot planowany był od wielu lat, jak zapewnia NASA, pandemia koronawirusa nie przeszkodzi w dalszych przygotowaniach. Zarówno rakieta Falcon Nine, jak i pojazd Crew Dragon zostały zbudowane przez należącą do Elona Muska firmę Space X. Jednorazowy koszt lotu wyceniany jest przez Muska na 62mln dolarów, co jest ceną o ponad 100mln dolarów niższą niż oferta innych firm zajmujących się lotami kosmicznymi (United Launch Alliance). Różnice widoczne są również w ubezpieczeniu – Falcon Nine jest pod tym względem tańszy o milion dolarów.

Przygotowania trwają

Lot na ISS potrwa 24 godziny, na razie nie wiadomo jak długo astronauci pozostaną w Stacji. W ramach testów Elon Musk wysłał w marcu pojazdem Crew Dragon Manekina, który doleciał do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a następnie bezpiecznie wylądował w oceanie. Ponadto firma Space X od 2012 roku wykonała tę podróż 15 razy w celach testów i przewozu sprzętu i zapasów na ISS.

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >