Techgame.pl
Helikopter na Marsie NASA

JPLraw - wideo - \watch?v=vnH4yD0s8QM&feature=emb_title

Przełom w eksploracji kosmosu. Helikopter poleci na Marsa

20 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

Latanie helikopterem na Marsie? NASA przetestuje nową technologię przy okazji wysłania kolejnego łazika. Ingenuity zabierze się w podróż z łazikiem Perseverance. Może to stanowić kolejny kamień milowy w kwestii eksploracji, a ostatecznie załogowej

Choć latanie helikopterem brzmi niewiarygodnie, NASA zamierza sprawdzić, czy dysponuje technologią zdolną spełnić taki zamiar.

Misja Mars 2020

W ramach misji Mars 2020 na Czerwoną Planetę uda się łazik Perseverance, którego głównym zadaniem jest analiza planety i ostateczne rozstrzygnięcie, czy na jej powierzchni mogło kiedyś istnieć życie. Do tej pory wiemy o wodach najpewniej znajdujących się pod powierzchnią, które także mają zostać zbadane. Wraz z łazikiem, NASA zamierza tam wysłać jeszcze jedno urządzenie, czyli zdalny helikopter (a w zasadzie helikopterek) Ingenuity. To w zasadzie bardzo lekki wehikuł (waży jedynie 1,8 kilograma), o krawędzi 14 centymetrów, ze średnicą wirników równą 120 cm, który dzięki szybszemu obracaniu się wirników teoretycznie będzie był w stanie wzbić się w powietrze. 

Latanie helikopterem na obcej planecie

Sam helikoperek był w budowie od 2014 roku, a aktualnie jest częścią łazika Perseverance. Pierwszy lot odbyć się może jednak dopiero w okolicach lutego 2021 roku. NASA prognozuje, że łazik wyląduje wtedy na powierzchni Czerwonej Planety, a sam wehikuł zostanie odłączony i po przeczekaniu, aż łazik oddali się na co najmniej 50 metrów bezpiecznego dystansu, będzie można podjąć pierwszą próbę lotu. Ingenuity jest autonomiczny, co oznacza, że sam przeprowadza podejście do startu, lot i lądowanie. NASA obawia się, że misja się nie uda, gdyż są na to spore szanse. Mimo to, w przeciwnym razie takie odkrycie może przyczynić się do opracowania technologii zdolnej ułatwić pierwszym kolonizatorom zdobycie planety.

Lot Ingenuity

Choć NASA ma wysokie nadzieje na misje, jej przedstawiciele są świadomi, że prawie nic nie wiadomo. Jest duża szansa, że Ingenuity nawet nie wzbije się w powietrze. Jeśli jednak tak się stanie, to łazik Perseverance zarejestruje wszystko swoimi 23 kamerami na wysposażeniu. Docelowo planowane są trzy loty, trwające po trzy minuty każdy. Podczas nich helikopterek ma wzbić się na odpowiednio wyższe wysokości od 3 do nawet 100 metrów.

Podobne artykuły

Merkury na tle Słońca.

Nauka

Najdoskonalsze zdjęcia Słońca. Niewyobrażalne dokonanie nowego teleskopu

Czytaj więcej >
Uran z zaznaczonymi promieniami X

Nauka

Naukowcy odkryli promieniowanie X emitowane przez Uran. Wszystko dzięki zdjęciu sprzed lat

Czytaj więcej >
antonow an 225

Nauka

Artykuły medyczne do Polski dostarczy największy samolot świata. Będzie transmisja z lądowania Antonowa An-225

Czytaj więcej >
Michael

Nauka

Oto model gracza z przyszłości - Michael. Badacze zachęcają do robienia regularnych przerw w graniu

Czytaj więcej >
Zdjęcie Jowisza NASA

Nauka

Jowisz wygląda pięknie. NASA pokazała zapierające dech w piersi zdjęcie

Czytaj więcej >
Spadające gwiazdy

Nauka

Spadające gwiazdy z konstelacji Lutni już od dziś widoczne na nocnym niebie. Kosmiczny spektakl potrwa aż 10 dni

Czytaj więcej >