Techgame.pl
Orange

Orange.pl

UOKiK nakazał Orange zwrócić swoim klientom niewykorzystane środki. Jak je zdobyć?

17 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postanowił dokładniej przyjrzeć się praktykom operatorów polskich sieci. Analiza wykazała, że działanie usług pre-paid (przedpłaconych) jest niezgodne z prawem Polski i Unii Europejskiej. Orange zobowi

  • UOKiK sprawdza usługi prepaidowe polskich operatorów

  • Firmy zwrócą niewykorzystane środki klientom

  • Poza Plusem, który nie zgadza się z decyzją

  • Aby otrzymać zwrot, należy złożyć odpowiedni wniosek

Tym, którzy rzadko korzystają z podstawowych usług telefonu (połączenia telefoniczne, wiadomości SMS), dedykowana jest usługa kart prepaidowych, które doładowuje się określoną kwotą i przez określony czas, można z nich korzystać. Później niewykorzystane środki były blokowane przez operatora, a podjąć można je było dopiero po zakupie kolejnego doładowania.

Orange zwróci pieniądze klientom

Dotąd odzyskanie niewykorzystanych środków na karcie prepaidowej mogło nastąpić tylko w przypadku przedłużenia usług poprzez kolejne doładowanie konta. Wówczas były dostępne przez czas określony przy zakupie doładowania i przepadały znowu. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów dopatrzył się w tej praktyce niezgodności prawnych.

UOKiK dostrzegł, że blokada niewykorzystanych środków może zniechęcić użytkownika do zmiany operatora, nawet jeśli otrzyma on lepszą ofertę w innej sieci. Jako że jest to sytuacja niezgodna z prawem ochrony konkurencji, największe polskie firmy, będące operatorami sieci telefonicznych, zostały rozliczone w tej kwestii.

UOKiK przeprowadził audyt operatorów sieci

Orange jest ostatnim telekomunikacyjnym gigantem w Polsce, który został zmuszony do wprowadzenia zmian w usługach prepaidowych. UOKiK rozpoczął postępowanie w tej kwestii już w 2016 roku i teraz oficjalnie zakończył swoją prepaidową krucjatę.

Wcześniej zostały już sprawdzone pozostałe duże sieci, funkcjonujące w Polsce - T-Mobile, Play oraz Plus. Dwie z nich już zgodziły się z decyzją Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i rozpoczęły procedurę wdrażania zwrotów niewykorzystanych środków przedpłaconych. 

Plus zapłaci miliony złotych kary

Czarną owcą okazała się być firma Polkomtel, która jest operatorem sieci Plus. Na początku bieżącego roku UOKiK uznał, że firma poważnie naruszyła interes klientów swoją polityką usług prepaidowych i nałożył na Polkomtel karę w wysokości 20,43 milionów złotych.

Na obecnym etapie Polkomtel nie zgadza się z decyzją UOKiK i uważa ją za pozbawioną podstaw prawnych. Na pewno odwołamy się do sądu i do czasu ostatecznego i prawomocnego wyroku, decyzja UOKiK pozostaje nieprawomocna, w związku z czym nie może być podstawą do żądania zwrotu środków - powiedział Arkadiusz Majewski, pracownik firmy Polkomtel, w wywiadzie dla Wirtualnemedia.pl.

Jak odzyskać pieniądze od Orange?

W ciągu miesiąca od uprawomocnienia się decyzji Orange jest zobowiązane poinformować swoich klientów o możliwości uzyskania zwrotu niewykorzystanych środków z karty. Jednakże już teraz wiemy, że trzeba będzie złożyć wniosek o ich wypłatę w terminie do 30 dni od zmiany operatora lub upływu terminu ważności połączeń przychodzących.

Warto jednak zaznaczyć, że aby móc ubiegać się o zwrot niewykorzystanych środków z karty pre-paid, trzeba być użytkownikiem sieci Orange lub nju mobile od przynajmniej 6 miesięcy.

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >