Techgame.pl
Fragment filmu, pt. Tank 1990 (1990, NES; Battle City) - Mode I [1080p]

YouTube/kadr z filmu/Rubycored

Tank 1990 - legendarna gra na Pegasusa. Pamiętacie?

26 Listopada 2020

Autor tekstu:

Stanisław Janowski

Udostępnij:

W czasach poprzedzających konsole PlayStation czy Xbox, kiedy złożenie gamingowego komputera leżało jedynie w sferze marzeń polskich graczy, trzeba było szukać innych rozwiązań. Jednym z nich była konsola Pegasus. Wiele gier, w które na niej graliś

Pegasus był odpowiedzią biedniejszych państw bloku wschodniego na japońską konsolę Nintendo Enterntainment System. Podrabiane konsole miały najróżniejsze kształty i kolory, to co jednak było całkiem wiernie na nie przeniesione to kartridże z grami.

Historia Pegasusa w Polsce

Historia Pegasusa w Polsce jest fascynująca. Jak podaje portal gry-pegasus.pl, do naszego kraju sprzęt ten został sprowadzony przez Dariusz Wojdygę oraz Marka Jutkiewicza.

Po 1989 roku mężczyźni zaczęli sprowadzać do polski ubrania z Azji południowo-wschodniej. Podczas jednego z wyjazdów biznesowych do Tajwanu, Jutkiewicz natknął się na niepozorną podróbkę NES-a.

Jutkiewicz potrzebował jednak inwestora, który pomoże w transporcie i aspekcie finansowym. Na ratunek miał mu przyjść stary znajomy z czasów studiów, Dariusz Wojdyga oraz firma transportowa Bob-Mark International. Według redaktorów portalu gry-pegasus.pl, to właśnie Wojdyga wymyślił nazwę Pegasus.

Pierwszy sprowadzony model został opatrzony nazwą Pegasus MT-777DX. Inwestycja się opłaciła, a konsole zaczęły się sprzedawać na ogromną skalę. Szybko po tym na polskim rynku zaczęły pojawiać się ulepszone konsole, więcej gadżetów z nimi związanych oraz niesamowite ilości gier.

“Tanki” - legendarna gra

Jednym z najpopularniejszych tytułów na Pegasusa była gra Tank 1990. Obok takich produkcji jak Contra, Super Mario Bros czy Duck Hunt była to gra, przy której gracze najchętniej się bawili w dawnych czasach.

W swojej mechanice gra była bardzo prosta. Należy zniszczyć 20 czołgów wroga i jednocześnie nie dopuścić do zniszczenia orzełka, który jest symbolem naszej bazy.

Tutaj jednak prostota się kończy, na planszy pojawiały się najróżniejsze “znajdźki”, które dawały czasowe tarcze, ulepszone pociski i bonusy punktowe. Mógł z nich z skorzystać zarówno gracz, jak i wrogi czołg sterowany przez niezbyt mądre, ale skuteczne AI.

Kolejnym utrudnieniem były również mapy, na których nie brakowało naturalnych utrudnień, takich jak spowalniający piasek, rzeki, których nie dało się przejechać oraz gęste chaszcze, w których zarówno gracz, jak i przeciwnik mogli się schować.

To co również stanowiło o ogromnej popularności “tanków”, to możliwość grania w trybie dwuosobowym oraz budowania własnych, unikatowych map. A Wy graliście w “tanki”? 

undefined

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

  • Ingenuity odbył pierwszy lot na Marsie. Wielki sukces NASA

  • Google wprowadził nową funkcję. Timelapse smuci, przeraża i uświadamia

  • NATO zainwestuje w fotowoltaikę. W planach są czołgi z panelami słonecznymi

Podobne artykuły

cod warzone

Gry

Streamer chce zapłacić twórcom CoD: Warzone 10 tysięcy dolarów za banowanie cheaterów

Czytaj więcej >
play at home

Gry

Darmowe gry od Sony. Gigant przeznacza miliony dolarów na pomoc

Czytaj więcej >
Team Fortress 2

Gry

Zmarł Rick May - głos Żołnierza z Team Fortress 2

Czytaj więcej >
valorant

Gry

Valorant powoduje spadki płynności w innych grach. Riot się tłumaczy

Czytaj więcej >
crysis

Gry

Crysis Remaster czy nowa część? Powstawanie gry niemal pewne

Czytaj więcej >
the pope

Gry

Polskie studio zapowiada kontrowersyjny tytuł. Symulator papieża już w wkrótce

Czytaj więcej >