Techgame.pl
łazik perseverance wizualizacja

nasa.gov

Przełomowa misja na Marsa zagrożona. Następna szansa dopiero za 2 lata

2 Lipca 2020

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

Misja łazika Perseverance została ponownie opóźniona - poinformowało NASA. Organizacja tłumaczy to problemami z rakietą. Jeżeli inżynierowie nie wyrobią się na czas, kolejna szansa na przeprowadzenie misji może pojawić się dopiero za dwa lata.

Perseverance wysłany zostanie na Marsa, gdzie zajmie się poszukiwaniem życia. O ile NASA ze wszystkim zdąży.

Misja Perseverance

Łazik nazwany Perseverance (co było konkursową propozycją dziecka) miał pierwotnie wystartować już 17 lipca. Po dotarciu na Czerwoną Planetę jego celem jego jej analiza pod kątem istnienia tam życia. Nie chodzi tu o aktualne formy życia, a te, które naukowcy podejrzewają, że mogły tam istnieć miliardy lat temu. W końcu kiedyś nasz czerwony sąsiad zawierał ogromne pokłady wody. Oprócz tego łazik wyposazony jest w szereg innych narzędzi, jak choćby wiertła służące do analizy składy gruntu planety. Naukowcy chcą także ustalić, czy na Marsie pod "ziemią" nie znajdują się jakiekolwiek zbiorniki wodne. Wszystko to ma na celu przestudiowanie planety i dostosowanie nadchodzącej misji marsjańskiej, która organizowana jest we współpracy ze SpaceX.

Start łazika odroczono

NASA poinformowała, że nie może udzielić zgody na start rakiety z łazikiem na pokładzie 17 lipca,jak pierwotnie planowano, Wydarzenie jednak i tak już przesuwano - najpierw na 20 lipca, potem dwa dni później, a ostatecznie na 30 lipca. Niestety, więcej szans już za bardzo nie będzie. Niby NASA informuje, że okno startowe wydłużono do 15 sierpnia, jednak tak częste przekładanie startu zwiastuje źle na wszystkie terminy. Mars i Ziemia muszą znaleźć się w odpowiedniej konfiguracji, a w przypadku nieudanego startu w aktualnym oknie czasowym, będzie trzeba czekać nawet 26 miesięcy.

NASA wyjaśnia, czemu musimy czekać

Nic dziwnego, że ludzie się niepokoją - start misji zapowiada się coraz mniej pewnie, a całość ostatecznie może okazać się przełomowa i dlatego nie tylko naukowcy czekają, aż Perseverance znajdzie się na Marsie. NASA postanowiła wyjaśnić przyczyny przekładania startu. Z doświadczenia wiemy, że mogą być poważne. Organizacja wyjaśnia, że rakieta Atlas V stworzona przez United Launch Alliance podczas wszesnych testów wykazywała szereg błędów dotyczących ciekłego azotu. Inżynierowie muszą skupić się na zlokalizowaniu usterki i jej usunięciu.

Podobne artykuły

Merkury na tle Słońca.

Nauka

Najdoskonalsze zdjęcia Słońca. Niewyobrażalne dokonanie nowego teleskopu

Czytaj więcej >
Uran z zaznaczonymi promieniami X

Nauka

Naukowcy odkryli promieniowanie X emitowane przez Uran. Wszystko dzięki zdjęciu sprzed lat

Czytaj więcej >
antonow an 225

Nauka

Artykuły medyczne do Polski dostarczy największy samolot świata. Będzie transmisja z lądowania Antonowa An-225

Czytaj więcej >
Michael

Nauka

Oto model gracza z przyszłości - Michael. Badacze zachęcają do robienia regularnych przerw w graniu

Czytaj więcej >
Zdjęcie Jowisza NASA

Nauka

Jowisz wygląda pięknie. NASA pokazała zapierające dech w piersi zdjęcie

Czytaj więcej >
Spadające gwiazdy

Nauka

Spadające gwiazdy z konstelacji Lutni już od dziś widoczne na nocnym niebie. Kosmiczny spektakl potrwa aż 10 dni

Czytaj więcej >