Fragment filmu, pt. Planetarium Śląskie - modernizacja i renowacja.
Źródło: YouTube/Śląskie. Pozytywna energia.

Na Śląsku powstanie planetarium przyszłości, w którym zobaczymy prawdziwe tornado. Ogromne pieniądze na modernizację

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
9 Listopada 2020

Planetarium Śląskie, które znajduje się w Chorzowie przechodzi obecnie ogromną modernizację. Dzięki bardzo dużej sumie pieniędzy, przekraczającej 150 milionów złotych, będzie to jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu. Po zakończeniu prac, w planetarium będziemy mogli podziwiać niezwykłe zjawiska, między innymi powstawanie tornada.

Śląskie planetarium zostanie zmodernizowane za łączną kwotę 154 milionów złotych. Dzięki takim pieniądzom odwiedzający tę instytucję będą mogli zobaczyć pokazy filmowe w oszałamiającej jakości 8K oraz na własne oczy będą mogli podziwiać w jaki sposób powstaje tornado.

Komputer stworzył ultrasilną szczepionkę na COVID-19. Naukowcy zachwyceniKomputer stworzył ultrasilną szczepionkę na COVID-19. Naukowcy zachwyceniCzytaj dalej

Modernizacja planetarium – ogromne pieniądze na stole

Łącznie podpisano trzydzieści umów dotyczących przetargów i planów modernizacyjnych śląskiego planetarium w Chorzowie. Na ten cel przeznaczono aż 154 miliony złotych. Dzięki tak ogromnym pieniądzom, instytucja ta stanie się jedną z najnowocześniejszych placówek tego typu nie tylko w Polsce, ale i w Europie.

Głos w sprawie zabrał marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełstowski, który odniósł się do pandemii koronawirusa w Polsce. “„Pomimo trudnego czasu walki z COVID-19, podpisujemy kluczową dla modernizacji Planetarium Śląskiego umowę" - mówił mężczyzna. Według Chełstowskiego, chorzowskie planetarium jest perełką regionu, a dzięki tej ogromnej inwestycji stanie się główną atrakcją dla turystów, a odwiedziny w zmodernizowanym budynku zapewni niezapomniane wrażenia.

Roboty zdominują pola bitew. Niewiarygodne zamiary brytyjskiego wojskaRoboty zdominują pola bitew. Niewiarygodne zamiary brytyjskiego wojskaCzytaj dalej

Tornado, chmury i obraz w 8K – niesamowite modernizacje

154 miliony złotych na modernizację planetarium to ogromna suma. Pieniądze mają jednak zostać wykorzystane w bardzo ciekawy sposób, a samo planetarium ma stać się atrakcją regionu. Instytucja zyska między innymi nowoczesny, analogowy projektor optyczno-mechaniczny, który będzie zdobił główną halę pokazową i znajdzie się na jej środku.

Co więcej, cały system projekcji będzie wspierany przez 10 projektorów, każdy posiadający możliwość wyświetlania obrazu w jakości 4K. Dzięki takiemu zastosowaniu technologii, kopuła projekcyjna zostanie w całości pokryta obrazem w oszałamiającej jakości 8K. Dzięki wykorzystaniu systemu hybrydowego, pracownicy planetarium będą mogli również łączyć ze sobą obrazy wyświetlane systemem analogowym i cyfrowym. Dzięki temu widzowie zobaczą niezwykle szczegółowe wizualizacje gwiazd nad swoimi głowami.

Bill Gates radzi ludziom w dobie pandemii. Według niego, koronawirus zostanie z nami na lataBill Gates radzi ludziom w dobie pandemii. Według niego, koronawirus zostanie z nami na lataCzytaj dalej

Modernizacja planetarium rozwinie również ofertę tej instytucji, jeżeli chodzi o sprawy nieco bardziej przyziemne. Coś dla siebie znajdą w Chorzowie również miłośnicy sejsmologii i meteorologii. W planetarium pojawi się niezwykła instalacja, tzw. kolumna pogodowa, dzięki której każdy odwiedzający będzie mógł wytworzyć “własnoręcznie” mgłę, chmury, opady deszczu i śniegu a nawet tornado.

Modernizacja chorzowskiego planetarium jest realizowana z budżetu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego (ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego), a także z budżetu Państwa.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Skandal. Kłusowniczka zabiła niespotykaną czarną żyrafę. Trofeum pochwaliła się w sieci
  2. Pijany kierowca w BMW zatrzymany przez policję. Wszystko dzięki taksówkarzom - Wideo
  3. Windows 10 z niską wydajnością. Microsoft wyjaśnia, mamy proste rozwiązanie
  4. Przełomowe odkrycie naukowców. Dotyczy organizmów, które mogą żyć na Marsie do dzisiaj
  5. NASA sprzeciwia się rozbudowie systemu satelitów. "Ryzyko katastrofalnych kolizji jest niedopuszczalnie wysokie"
  6. Aż chce się płakać. Potraktowali żywe zwierzęta jak zabawki, umieszczając je w automacie
  7. Dzisiaj skończyłaby 105 lat. Jak wspominamy Hankę Bielicką, ikonę polskiego kabaretu i sceny aktorskiej?

Następny artykuł