Techgame.pl
Fragment filmu, pt. Planetarium Śląskie - modernizacja i renowacja.

YouTube/Śląskie. Pozytywna energia.

Na Śląsku powstanie planetarium przyszłości, w którym zobaczymy prawdziwe tornado. Ogromne pieniądze na modernizację

9 Listopada 2020

Autor tekstu:

Stanisław Janowski

Udostępnij:

Planetarium Śląskie, które znajduje się w Chorzowie przechodzi obecnie ogromną modernizację. Dzięki bardzo dużej sumie pieniędzy, przekraczającej 150 milionów złotych, będzie to jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu. Po zako

Śląskie planetarium zostanie zmodernizowane za łączną kwotę 154 milionów złotych. Dzięki takim pieniądzom odwiedzający tę instytucję będą mogli zobaczyć pokazy filmowe w oszałamiającej jakości 8K oraz na własne oczy będą mogli podziwiać w jaki sposób powstaje tornado.

Modernizacja planetarium – ogromne pieniądze na stole

Łącznie podpisano trzydzieści umów dotyczących przetargów i planów modernizacyjnych śląskiego planetarium w Chorzowie. Na ten cel przeznaczono aż 154 miliony złotych. Dzięki tak ogromnym pieniądzom, instytucja ta stanie się jedną z najnowocześniejszych placówek tego typu nie tylko w Polsce, ale i w Europie.

Głos w sprawie zabrał marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełstowski, który odniósł się do pandemii koronawirusa w Polsce. “„Pomimo trudnego czasu walki z COVID-19, podpisujemy kluczową dla modernizacji Planetarium Śląskiego umowę" - mówił mężczyzna. Według Chełstowskiego, chorzowskie planetarium jest perełką regionu, a dzięki tej ogromnej inwestycji stanie się główną atrakcją dla turystów, a odwiedziny w zmodernizowanym budynku zapewni niezapomniane wrażenia.

Tornado, chmury i obraz w 8K – niesamowite modernizacje

154 miliony złotych na modernizację planetarium to ogromna suma. Pieniądze mają jednak zostać wykorzystane w bardzo ciekawy sposób, a samo planetarium ma stać się atrakcją regionu. Instytucja zyska między innymi nowoczesny, analogowy projektor optyczno-mechaniczny, który będzie zdobił główną halę pokazową i znajdzie się na jej środku.

Co więcej, cały system projekcji będzie wspierany przez 10 projektorów, każdy posiadający możliwość wyświetlania obrazu w jakości 4K. Dzięki takiemu zastosowaniu technologii, kopuła projekcyjna zostanie w całości pokryta obrazem w oszałamiającej jakości 8K. Dzięki wykorzystaniu systemu hybrydowego, pracownicy planetarium będą mogli również łączyć ze sobą obrazy wyświetlane systemem analogowym i cyfrowym. Dzięki temu widzowie zobaczą niezwykle szczegółowe wizualizacje gwiazd nad swoimi głowami.

Modernizacja planetarium rozwinie również ofertę tej instytucji, jeżeli chodzi o sprawy nieco bardziej przyziemne. Coś dla siebie znajdą w Chorzowie również miłośnicy sejsmologii i meteorologii. W planetarium pojawi się niezwykła instalacja, tzw. kolumna pogodowa, dzięki której każdy odwiedzający będzie mógł wytworzyć “własnoręcznie” mgłę, chmury, opady deszczu i śniegu a nawet tornado.

Modernizacja chorzowskiego planetarium jest realizowana z budżetu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego (ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego), a także z budżetu Państwa.

Podobne artykuły

Meteoryty Erg Chech

Nauka

Naukowcy znaleźli niezwykły meteoryt. Jest starszy od Ziemi

Czytaj więcej >
"Pająki" na Marsie

Nauka

NASA udokumentowała pająki na powierzchni Marsa. Naukowcy wyjaśniają pochodzenie struktur

Czytaj więcej >
Księżyc

Nauka

Polscy naukowcy rozpoczęli ważny projekt. Celem jest wydobycie rzadkiego surowca na Księżycu

Czytaj więcej >
Chmura na Marsie

Nauka

Naukowcy poznali zagadkę tajemniczej chmury na Marsie. Zaskakujące rozwiązanie

Czytaj więcej >
Powierzchnia Marsa i element łazika Perseverance

Nauka

NASA udostępniła nowe zdjęcia z Marsa. Pierwsze obrazy z krateru Jezoro

Czytaj więcej >
Asteroidy

Nauka

Naukowcy zbadali niezwykłą asteroidę. Na jej powierzchni mogło powstać życie

Czytaj więcej >