Techgame.pl
Siatka symbolizująca zasięg sieci 5G w dużym mieście.

pixbay.com

Plus rozbuduje sieć 5G. Kilkanaście milionów Polaków znajdzie się w zasięgu

9 Listopada 2020

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Sieć 5G nadchodzi - to fakt. Choć wciąż krążące wokół niej mity sprawiają, że wielu Polaków patrzy nieufnie na nową technologię, będą musieli pogodzić się z jej nadchodzącym rozpowszechnieniem. Plus zapowiada rychły rozrost swojej sieci.

Obecnie wszyscy więksi operatorzy sieci komórkowych w Polsce oferują swoim klientom dostęp do sieci 5G. Jak na razie nie jest to jeszcze powszechne wśród użytkowników. Problemem jest głównie dostępność sieci, póki co tylko w dużych miastach. Niebawem ma się to zmienić.

Plus buduje nadajniki

Niezrażony nieufnością do nowej technologii, przejawianej przez część użytkowników sieci, Plus z rozmachem rozwija swoją sieć nadajników. Firma zapowiada, że infrastruktura już w przyszłym roku obejmie zasięgiem około 30% powierzchni Polski. 

”Oferujemy najszybszą sieć internetu 5G w Polsce. Zależy nam na tym, by w możliwie jak najkrótszym czasie, jak najwięcej Polaków otrzymało do niej dostęp Podobnie jak 10 lat temu, kiedy jako pierwsi w Polsce wprowadzaliśmy LTE, tak teraz pierwsi chcemy dać milionom mieszkańców Polski prawdziwe 5G” - mówi Jacek Felczykowski, Członek Zarządu Cyfrowego Polsatu i Polkomtelu, operatora sieci Plus.

Dostęp dla milionów Polaków

Dzięki budowanej obecnie sieci nadajników Plusa (których w przyszłym roku ma być aż 1700) dostęp do Internetu w technologii 5G otrzyma aż 11 milionów Polaków. Sieć ma być dostępna nie tylko w dużych miastach Polski.

Firma planuje postawić nadajniki również w mniejszych miejscowościach, ze szczególnym uwzględnieniem obecnych i dawnych stolic województw. Dzięki temu z siecią 5G połączymy się między innymi w Częstochowie, Bydgoszczy, Toruniu, Trójmieście, Augustowie, Radomiu i Białej Podlaskiej. Na stronie operatora można zobaczyć mapę z zaznaczonymi lokalizacjami nadajników.

Nie wszyscy będący w zasięgu skorzystają z 5G

Gdy problem z byciem w zasięgu nowej technologii zostanie rozwiązany, czas zastanowić się, w jaki sposób będziemy mogli z niej skorzystać. Łączem o transferze 600 Mb/s będziemy mogli się cieszyć po zakupie odpowiedniego routera. W ofercie Plusa znajdziemy kilka z nich. Operator zapowiada też rychłe pojawienie się kolejnych.

Kolejna kwestia to model posiadanego przez nas smartfona. Niestety jeszcze nie wszystkie urządzenia są w stanie obsługiwać technologię 5G. W nowych modelach jest to już standardem, jednak kilkuletnie dziś urządzenia mogą nie mieć takiej możliwości.

Plus proponuje sprawdzone modele

W swoich abonamentach Plus oferuje kilka różnych modeli smartfonów zdolnych połączyć się z siecią 5G. Wśród nich znajdują się Motorola Edge, Huawei P40 - również w wersjach Lite oraz Pro. Ceny i więcej modeli można sprawdzić na stronie operatora.

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >