Techgame.pl
System FlyEye używany podczas ćwiczeń Wojsk Obrony Terytorialnej.

Wojska Obrony Terytorialnej.

Polski przemysł wojskowy też ma powody do dumy. Sprzęt zatwierdzony przez NATO

14 Września 2020

Autor tekstu:

Stanisław Janowski

Polskie przemysł militarny nie jest wybitnie silny, cieszą więc sytuacje, w których sprzęty wojskowe produkowane w naszym kraju zyskują uznanie na scenie międzynarodowej. Tak jest w przypadku FlyEye.

System powietrzny FlyEye został właśnie wprowadzony przez NATO do swojego portfolio i jest oferowany na rynku zbrojeniowym. Urządzenie w całości jest produkowane w Polsce.

Polskie wojsko zazwyczaj kupuje, a nie sprzedaje

Temat polskiej armii jest niezwykle kontrowersyjny. Wiele osób uważa, że władze marnują pieniądze na kupowanie drogich sprzętów zbrojeniowych od Stanów Zjednoczonych. Społeczeństwu nie podoba się również, że nasze państwo wydaje ogromne pieniądze na utrzymywanie amerykańskich wojsk na terenie naszego kraju. Dzięki systemowi lotniczemu FlyEye sytuacja może zacząć się powoli zmieniać, a Polska z klienta, może stać się dostarczycielem skutecznych i innowacyjnych narzędzi zbrojeniowych dla państw Sojuszu i całego świata.

Innowacyjny system lotniczy

FlyEye jest systemem powietrznym, za który odpowiada gliwicka spółka Flytronic (należąca do Grupy WB). Urządzenie jest pierwszym tego typu sprzętem z Polski, które zostało docenione przez NATO. Po przeprowadzeniu niezbędnych testów Sojusz dodał niepozorny samolot do swojej oferty sprzedażowej. FlyEye to lekki, bezzałogowy samolot, który może realizować wiele zadań. Może on być wykorzystywany do misji zwiadowczych, rozpoznawania obrazowego oraz radiolokacji. FlyEye może również działać jako latający przekaźnik radiowy, a do tego jest w stanie wylądować bez asysty pilota. Urządzenie ma rozpiętość skrzydeł na poziomie 3,6 metra, długość 1,8 metra i waży 12 kilogramów, co sprawia, że FlyEye jest niezwykle mobilny. W locie może osiągnąć maksymalną prędkość 120 km/h i osiągnąć pułap lotu 3000 metrów, który będzie utrzymywał przez 2,5 godziny.

 Ogromny krok dla polskiego przemysły zbrojeniowego

Fakt, że NATO pozytywnie rozpatrzyło polskie urządzenie jest ogromnym krokiem naprzód dla polskiego przemysłu zbrojeniowego. FlyEye jest produktem w całości polskim. Jest ono składane w Polsce, a 100% praw intelektualnych należy do Grupy WB, której współwłaścicielem jest Polski Fundusz Rozwoju. Wprowadzenie systemu lotniczego FlyEye do katalogu NATO daje nam szansę na wprowadzanie kolejnych produktów tego typu.

FlyEye zebrało już doświadczenie na misjach

System FlyEye był już wielokrotnie używany podczas misji Sił Zbrojnych RP. Dron jest również używany przez siły Wojsk Specjalnych, Lądowych oraz Wojska Obrony Terytorialnej. Jest on używany między innymi do codziennego monitoringu granic naszego kraju. Innowacyjne urządzenie zostało już zakupione przez ukraińską armię, a kolejne państwa wykazują zainteresowanie polskim systemem wojskowym.

Tagi:

NATOWojskoMilitariaPolskaDrony

Stanisław JanowskiAutor

Wydawca portalu Techgame. Z wykształcenia dziennikarz i kulturoznawca. Wcześniej parałem się dziennikarstwem radiowym, teraz głównie działam w Internecie. Miłośnik retro-technologii i nowych smartfonów. W wolnych chwilach rozmawiam z Google Home.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

mysliwiec

Militaria

Korea będzie mieć najnowocześniejsze myśliwce świata. Samoloty wprawiają ekspertów w osłupienie

Czytaj więcej >
dron

Militaria

Wyjątkowy pomysł amerykańskich sił zbrojnych. Drony dostaną sztuczną inteligencję

Czytaj więcej >
mysliwiec

Militaria

Najbardziej zaawansowany myśliwiec świata ofiarą ataku hakerów. Chińczycy włamali się do jego systemów

Czytaj więcej >
mysliwiec

Militaria

Nowatorski projekt rosyjskiej armii. Nowy myśliwiec będzie mógł latać w kosmosie?

Czytaj więcej >
Bombowiec B-52

Militaria

Start bombowca B-52 podczas silnego wiatru. Niesamowite nagranie, niebezpieczne zdarzenie

Czytaj więcej >
Dwa myśliwce Su-57 w locie.

Militaria

Rosyjska armia otrzyma supernowoczesne myśliwce. Maszyna posiada poważne wady

Czytaj więcej >