Techgame.pl
Ważne

materiały własne

Oficjalne informacje: wielki zmiany w prawie jazdy. Od 5 grudnia wielka technologiczna rewolucja

3 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Nowe funkcje aplikacje mObywatel już niedługo będą dostępne w rządowej aplikacji. Najważniejszą nowością, która ułatwi życie wielu Polakom, jest dodanie mPrawa Jazdy, czyli wirtualnego odpowiednika dokumentu, którego nie będziemy musieli już

  • Aplikacja mObywatel zapewni dostęp do prawa jazdy

  • Prawo jazdy nie będzie już konieczne podczas prowadzenia pojazdu

  • Do korzystania z aplikacji konieczny jest Profil Zaufany

  • Nowe funkcje aplikacji mObywatel wejdą 5 grudnia

Jakiś czas temu pisaliśmy o planowanym dodaniu dostępu do prawa jazdy w aplikacji mObywatel. Dziś mamy już potwierdzenie, że zmiany wejdą i to już za dwa dni. Aplikacja zostanie zaktualizowana 5 grudnia.

Prawo jazdy w aplikacji

Już niedługo będziemy mogli spokojnie zostawić swoje prawo jazdy w domu. Aplikacja mObywatel będzie bowiem wyposażona w mPrawo jazdy oraz zakładkę Punkty Karne. Dzięki temu będziemy mieli bieżący wgląd w aktualną ilość punktów na naszym koncie oraz uzyskamy dostęp do dokumentu w formie wirtualnej.

W związku z tym nie będzie już konieczne noszenie prawa jazdy w portfelu. Co więcej, nie ma potrzeby również posiadania go w aplikacji, gdyż od teraz wszystko będzie w systemie policji. Jednak by przyspieszyć weryfikację naszych danych w razie kontroli drogowej, warto mieć przy sobie smartfon z aplikacją, co ułatwi pracę funkcjonariuszom policji.

Profil Zaufany

Aby móc korzystać z aplikacji mObywatel konieczne jest posiadanie Profilu Zaufanego. Jest to z pewnością znana wielu forma identyfikacji w Internecie. Można go założyć przez Serwis Rzeczypospolitej Polskiej lub za pośrednictwem banku, w którym mamy otwarte konto.

Dzięki temu uzyskujemy dostęp do wielu przydatnych funkcji i urzędów. Możemy na przykład zdalnie złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czy Urzędu Pracy i będzie to równoznaczne z pójściem na miejsce i złożeniu dokumentów osobiście. Wyjątkowo przydatna funkcja, zwłaszcza w dobie pandemii.

Prawo jazdy i dowód możemy zostawić w domu

Dzięki aplikacji mObywatel i jej nowym funkcjom będziemy mogli bez obawy bezpiecznie schować nasze dokumenty tożsamości w domowej szufladzie. W ten sposób zmniejszymy ryzyko ich zgubienia czy kradzieży. 

Wszystkie niezbędne dane będą w aplikacji mObywatel, która pozwoli nam wylegitymować się w zasadzie w każdej sytuacji. Zarówno dowód osobisty jak i prawo jazdy będą honorowane we wszystkich urzędach.

Aplikacja jest już dostępna

Ci, którzy jeszcze nie korzystają z aplikacji mObywatel mogą ją pobrać i korzystać bez przeszkód z obecnie dostępnych funkcji takich jak dostęp do eRecepty czy do mDowodu Osobistego. Prawo jazdy i Punkty Karne będą dostępne od 5 grudnia.

Polska ewidentnie idzie z duchem czasu i Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (dawniej Minister Cyfryzacji), coraz sprawniej działa w kierunku usprawnienia procesów administracyjnych w państwie. W końcu mObywatel to nie pierwsza bardzo przydatna aplikacja naszego rządu.

Podobne artykuły

Astronauci na ISS

Technologie

Załoga misji Crew-1 powróciła na Ziemię. Wielki sukces SpaceX i NASA

Czytaj więcej >
London City Airport

Technologie

London City Airport wprowadza rewolucyjną technologię. Pierwsze duże lotnisko z cyfrową wieżą kontroli

Czytaj więcej >
Smartfon Cat S42 H+

Technologie

Idealne w czasie pandemii. Antybakteryjne smartfony już w sklepach

Czytaj więcej >
Smart

Technologie

Bielizna monitorująca nasz organizm. Inteligentne majtki wchodzą na rynek

Czytaj więcej >
Oculus Quest 2

Technologie

Gogle Oculus Quest 2 bez obowiązkowej integracji z Facebookiem. Prywatność jednak kosztuje

Czytaj więcej >
Mars

Technologie

Znamy datę lądowania nowego łazika na Marsie. Chiny idą jak burza

Czytaj więcej >