Ważne
Źródło: materiały własne

Oficjalne informacje: wielki zmiany w prawie jazdy. Od 5 grudnia wielka technologiczna rewolucja

Gabriela SicińskaGabriela Sicińska
3 Grudnia 2020

Nowe funkcje aplikacje mObywatel już niedługo będą dostępne w rządowej aplikacji. Najważniejszą nowością, która ułatwi życie wielu Polakom, jest dodanie mPrawa Jazdy, czyli wirtualnego odpowiednika dokumentu, którego nie będziemy musieli już fizycznie mieć ze sobą podczas jazdy samochodem.

 • Aplikacja mObywatel zapewni dostęp do prawa jazdy
 • Prawo jazdy nie będzie już konieczne podczas prowadzenia pojazdu
 • Do korzystania z aplikacji konieczny jest Profil Zaufany
 • Nowe funkcje aplikacji mObywatel wejdą 5 grudnia

Jakiś czas temu pisaliśmy o planowanym dodaniu dostępu do prawa jazdy w aplikacji mObywatel. Dziś mamy już potwierdzenie, że zmiany wejdą i to już za dwa dni. Aplikacja zostanie zaktualizowana 5 grudnia.


Prawo jazdy w aplikacji


Już niedługo będziemy mogli spokojnie zostawić swoje prawo jazdy w domu. Aplikacja mObywatel będzie bowiem wyposażona w mPrawo jazdy oraz zakładkę Punkty Karne. Dzięki temu będziemy mieli bieżący wgląd w aktualną ilość punktów na naszym koncie oraz uzyskamy dostęp do dokumentu w formie wirtualnej.


W związku z tym nie będzie już konieczne noszenie prawa jazdy w portfelu. Co więcej, nie ma potrzeby również posiadania go w aplikacji, gdyż od teraz wszystko będzie w systemie policji. Jednak by przyspieszyć weryfikację naszych danych w razie kontroli drogowej, warto mieć przy sobie smartfon z aplikacją, co ułatwi pracę funkcjonariuszom policji.

Uwaga na oszustów. OLX wydało oficjalny komunikat, użytkownicy tracą pieniądzeUwaga na oszustów. OLX wydało oficjalny komunikat, użytkownicy tracą pieniądzeCzytaj dalej


Profil Zaufany


Aby móc korzystać z aplikacji mObywatel konieczne jest posiadanie Profilu Zaufanego. Jest to z pewnością znana wielu forma identyfikacji w Internecie. Można go założyć przez Serwis Rzeczypospolitej Polskiej lub za pośrednictwem banku, w którym mamy otwarte konto.


Dzięki temu uzyskujemy dostęp do wielu przydatnych funkcji i urzędów. Możemy na przykład zdalnie złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czy Urzędu Pracy i będzie to równoznaczne z pójściem na miejsce i złożeniu dokumentów osobiście. Wyjątkowo przydatna funkcja, zwłaszcza w dobie pandemii.

Teksty wybrane dla Ciebie:


Prawo jazdy i dowód możemy zostawić w domu


Dzięki aplikacji mObywatel i jej nowym funkcjom będziemy mogli bez obawy bezpiecznie schować nasze dokumenty tożsamości w domowej szufladzie. W ten sposób zmniejszymy ryzyko ich zgubienia czy kradzieży.


Wszystkie niezbędne dane będą w aplikacji mObywatel, która pozwoli nam wylegitymować się w zasadzie w każdej sytuacji. Zarówno dowód osobisty jak i prawo jazdy będą honorowane we wszystkich urzędach.

Naukowcy po raz pierwszy uchwycili narodziny nowej planety. Zdjęcia są niewiarygodneNaukowcy po raz pierwszy uchwycili narodziny nowej planety. Zdjęcia są niewiarygodneCzytaj dalej


Aplikacja jest już dostępna


Ci, którzy jeszcze nie korzystają z aplikacji mObywatel mogą ją pobrać i korzystać bez przeszkód z obecnie dostępnych funkcji takich jak dostęp do eRecepty czy do mDowodu Osobistego. Prawo jazdy i Punkty Karne będą dostępne od 5 grudnia.


Polska ewidentnie idzie z duchem czasu i Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (dawniej Minister Cyfryzacji), coraz sprawniej działa w kierunku usprawnienia procesów administracyjnych w państwie. W końcu mObywatel to nie pierwsza bardzo przydatna aplikacja naszego rządu.

Oficjalne informacje: wielki zmiany w prawie jazdy. Od 5 grudnia wielka technologiczna rewolucjaOficjalne informacje: wielki zmiany w prawie jazdy. Od 5 grudnia wielka technologiczna rewolucjaCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. Nowe wieści ws. szczepionki na koronawirusa. Głos zabrał prof. Horban
 2. Idealne na święta śledzie po kaszubsku. Mamy najlepszy przepis
 3. Antoni Macierewicz powiedział, gdzie powstanie polska elektrownia atomowa. Rząd milczy
 4. Samsung Galaxy S21 na pierwszych renderach. Rewolucji brak
 5. Wielkie problemy klientów Apple. iPhone 12 ma poważną wadę
 6. Robert Lewandowski się wygadał. Wiemy, kiedy przestanie grać
 7. Bogusława miała 37-lat, pracowała w szpitalu. Nie żyje

Następny artykuł