Techgame.pl
Fragment filmu informującego o przemocy w rodzinie. Kobieta daje sygnał dłonią.

YouTube//Canadian Women's Foundation

Ten gest użyty podczas wideoczatu, to wołanie o pomoc. Jak zareagować, gdy ktoś nam go pokaże?

11 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Stanisław Janowski

Udostępnij:

Przemoc domowa jest tematem niezwykle złożonym i trudnym do zidentyfikowania. Osoby, które poddawane są takiej agresji często nie wiedzą, jak zakomunikować światu, że coś jest nie tak. Kanadyjska organizacja Canadian Women's Foundation promuje nową

Osoby, które znęcają się psychicznie lub fizycznie nad drugą osobą często dokładnie się jej przyglądają, aby ta nie mogła w żaden sposób zakomunikować w jakiej sytuacji się znajduje. Opracowanie dyskretnych znaków może to zmienić.

Czarna kropka na dłoni

Parę lat temu w Polsce promowana była kampania instruująca osoby, które poddawane są przemocy domowej, do narysowania czarnej kropki na wewnętrznej części dłoni. W ten sposób miałyby dawać sygnał, że są ofiarami agresji ze strony najbliższych, a osoby, które taki sygnał zobaczą powinny niezwłocznie poinformować o tym policję. Nie jest to jednak rozwiązanie idealne, ponieważ czarna kropka może być łatwo zauważona przez oprawcę, co może spowodować tragiczne skutki. Dlatego też aktywiści z całego świata cały czas pracują nad opracowaniem dyskretnych sygnałów, które mogłyby w takiej sytuacji pomóc, a nie zaszkodzić.

Kciuk na otwartej dłoni

W dobie pandemii koronawirusa wiele osób w Polsce i na świecie przebywa na kwarantannie w domu, często ze swoją rodziną. W takich sytuacjach ofiary przemocy domowej są w niezwykle ciężkiej sytuacji. Kanadyjska organizacja Canadian Women’s Foundation wymyśliła system znaków, który może być użyty podczas wideokonferencji z rodziną lub przyjaciółmi, sygnalizujący, że dana osoba znajduje się w niebezpieczeństwie. Chodzi o gest zaciśnięcia kciuka na otwartej dłoni. Taki znak jest łatwy do wykonania w sposób, który nie rzuca się w oczy, a jednocześnie jest dobrze widoczny.

Co powinniśmy zrobić, jeżeli ktoś z naszego otoczenia jest ofiarą przemocy

Najlepsze co w takiej sytuacji możemy zrobić, to przekazać sprawę specjalistą. Istnieje wiele organizacji pozarządowych, które zajmują się tematem przemocy w rodzinie. Organizacje tego typu zapewniają ofiarom przemocy odpowiednie wsparcie zarówno psychologiczne jak i prawne. W Polsce są to m.in. Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" lub Feminoteka.

Tagi:

WydarzeniaGoogleFacebook

Stanisław JanowskiAutor

Wydawca portalu Techgame. Z wykształcenia dziennikarz i kulturoznawca. Wcześniej parałem się dziennikarstwem radiowym, teraz głównie działam w Internecie. Miłośnik retro-technologii i nowych smartfonów. W wolnych chwilach rozmawiam z Google Home.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Najnowsze

O tym się mówi

Militaria

MOSFET w replikach airsoft. Do czego służy i czy warto go stosować?

Czytaj więcej >
Materiał Partnerski

Technologie

Jak wybrać tablet? Najważniejsze wskazówki

Czytaj więcej >
Freepik.com

Gry

Wymagania gier na 2022 rok – jak im sprostać?

Czytaj więcej >
Esport zyskuje na popularności – dlaczego?

Gry

Esport zyskuje na popularności – dlaczego?

Czytaj więcej >
"Dr Google" vs HeyCzeker

Technologie

"Dr Google" vs HeyCzeker – sprawdź, co pomoże Ci bardziej, gdy Twoje zdrowie zacznie szwankować

Czytaj więcej >