Strefa Czystego Powietrza stworzona przez Samsunga w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
Źródło: Samsung

Strefa czystego powietrza w Centrum Nauki Kopernik. Ekoedukacja z Samsungiem

Mieszkańcy dużych miast prawdopodobnie zapomnieli już jak to jest oddychać świeżym i czystym powietrzem. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że 9 na 10 osób na świecie oddycha zanieczyszczonym powietrzem. Samsung razem z CNK w Warszawie postanowili nagłośnić ten problem.

W Centrum Nauki Kopernika powstała instalacja, w której odetchniemy świeżym powietrzem oraz dowiemy się jak chronić nasz klimat.

Jakość powietrza w Polsce

Patrząc na mapę zamieszczoną na platformie waqi.info obecnie jakość powietrza w Polsce nie jest najgorsza. W momencie pisania tego artykułu powietrze najbardziej zanieczyszczone jest w Bydgoszczy, gdzie odnotowano wysokie stężenie NO2. Średniej jakości powietrze jest również w Warszawie.

Pandemia zniwelowała zanieczyszczenia

Ze względu na globalną pandemię koronawirusa, powietrze w wielu regionach świata (w szczególności w dużych miastach europejskich) uległa znacznej poprawie. W Rzymie, Mediolanie czy Madrycie jakość powietrza poprawiła się nawet o około 50%. Wraz z powrotem do normalnego życia powietrze znowu będzie się jednak pogarszać, ponieważ ponownie zostaną otwarte fabryki, a ludzie przestaną pracować z domu i zaczną jeździć samochodami do pracy.

Samsung edukuje o klimacie

Koreański gigant technologiczny postanowił otworzyć projekt edukacyjny na temat czystości powietrza oraz dbania o klimat. W związku z tym nawiązał współpracę z Centrum Nauki Kopernik, gdzie otworzył specjalną strefę, w której możemy odetchnąć naprawdę świeżym powietrzem. Dzieje się tak za sprawą dwóch oczyszczaczy powietrza, które poprawiają jakość tlenu o 99,7%. Ponadto odwiedzający strefę mogą sami decydować o poziomie filtracji powietrza za pomocą specjalnej aplikacji. O tym jak dbać o czystość powietrza zwiedzający mogą dowiedzieć się również z gry Clean an air. Samsung zachęca również do rejestracji EKOpostanowień, dzięki którym będziemy mogli spróbować zmienić swoje życie pod kątem dbania o klimat.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Bill Gates inwestuje w ekorewolucję. Miliony dolarów na elektrownie wysysającą CO2 z atmosfery
  2. Ocieplenie klimatu nie na całym świecie? Jest jedno miejsce, które się ochładza
  3. Ziemia jest najgorętsza od 6500 lat. Jaki los czeka naszą planetę?
  4. Naukowcy mogą pozyskiwać złoto z elektrośmieci. Trwają zaskakujące badania

Następny artykuł