Strefa czystego powietrza w Centrum Nauki Kopernik. Ekoedukacja z Samsungiem
W Centrum Nauki Kopernika powstała instalacja, w której odetchniemy świeżym powietrzem oraz dowiemy się jak chronić nasz klimat.
Jakość powietrza w Polsce
Patrząc na mapę zamieszczoną na platformie waqi.info obecnie jakość powietrza w Polsce nie jest najgorsza. W momencie pisania tego artykułu powietrze najbardziej zanieczyszczone jest w Bydgoszczy, gdzie odnotowano wysokie stężenie NO2. Średniej jakości powietrze jest również w Warszawie.
Pandemia zniwelowała zanieczyszczenia
Ze względu na globalną pandemię koronawirusa, powietrze w wielu regionach świata (w szczególności w dużych miastach europejskich) uległa znacznej poprawie. W Rzymie, Mediolanie czy Madrycie jakość powietrza poprawiła się nawet o około 50%. Wraz z powrotem do normalnego życia powietrze znowu będzie się jednak pogarszać, ponieważ ponownie zostaną otwarte fabryki, a ludzie przestaną pracować z domu i zaczną jeździć samochodami do pracy.
Samsung edukuje o klimacie
Koreański gigant technologiczny postanowił otworzyć projekt edukacyjny na temat czystości powietrza oraz dbania o klimat. W związku z tym nawiązał współpracę z Centrum Nauki Kopernik, gdzie otworzył specjalną strefę, w której możemy odetchnąć naprawdę świeżym powietrzem. Dzieje się tak za sprawą dwóch oczyszczaczy powietrza, które poprawiają jakość tlenu o 99,7%. Ponadto odwiedzający strefę mogą sami decydować o poziomie filtracji powietrza za pomocą specjalnej aplikacji. O tym jak dbać o czystość powietrza zwiedzający mogą dowiedzieć się również z gry Clean an air. Samsung zachęca również do rejestracji EKOpostanowień, dzięki którym będziemy mogli spróbować zmienić swoje życie pod kątem dbania o klimat.