Antena radiowo-telewizyjna nadająca sygnał 5G. W tle horyzont, lasy, niebo.
Źródło: Wikipedia commons

Sieć 5G wystartowała w Polsce. Skorzystasz z niej w 7 miastach

Operator sieci Plus udostępnił swoim klientom w siedmiu miastach sieć w standardzie 5G opartą na częstotliwości 2,6 GHz TDD. Nowa technologia ma objąć zasięgiem prawie milion osób.

Telekom stojący za Plusem poinformował, że jest to pierwszy etap tworzenia sieci tego typu na skalę ogólnopolską. Dostęp do szybkiego Internetu będą mieli abonenci Plusa oraz Cyfrowego Polsatu.

100 stacji nadawczych

Sieć 5G wzbudza wśród społeczeństwa wiele kontrowersji. Branżowi eksperci rozwiewają jednak wszelkie wątpliwości co do jej szkodliwości, o czym pisaliśmy już tutaj. Plus jako pierwszy operator w Polsce wprowadza do Polskich miast ultraszybką sieć. W marcu 100 nadajników udostępniających sieć 5G zostało rozmieszczonych w siedmiu polskich miastach. Najnowsza technologia zapewnia transfer danych z prędkością do 600 Mb/s.

Ile za to zapłacimy

W pierwszych miesiącach działania oferta 5G będzie udostępniona promocyjnie dla abonentów Plusa i klientów Cyfrowego Polsatu w ramach pakietów internetowych, w aktualnie dostępnych abonamentach. Pełna oferta cenowa przedstawiona będzie już niedługo. O nowej technologii wypowiedział się Mirosław Błaszczyk, prezes zarządu Cyfrowego Polsatu, Polkomtela i Plusa - ”10 lat temu jako pierwsi wprowadziliśmy do polskich domów LTE. Dzisiaj jako lider technologiczny polskiego rynku mediów i telekomunikacji, wprowadzamy w Polsce pierwszą komercyjną sieć 5G”.

Gdzie skorzystamy

11 maja bieżącego roku Plus uruchomił sieć 5G na terenie Warszawy, Gdańska, Katowic, Łodzi, Poznania, Szczecina i Wrocławia. Polkomtel rozpoczął montaż kolejnych 600 stacji nadawczych w Warszawie i okolicznych miejscowościach, dzięki czemu w zasięgu nowoczesnej sieci będzie ponad 2 miliony ludzi. Cały projekt instalacji nowych stacji ma zakończyć się na początku przyszłego roku.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Minister cyfryzacji: nie ma dowodów na szkodliwość 5G
  2. 5G testowano w wielu polskich miastach. Niektóre lokacje mogą zaskakiwać
  3. Wielu Polaków czekało na nią. Sieć 5G oficjalnie startuje w Polsce
  4. W Mszczonowie powstaje najgłębszy basen na świecie
Następny artykuł