Techgame.pl
Android ręce

MaxPixel

Naukowcy ogłaszają przełom. Sztuczna skóra doskonała tak samo, jak prawdziwa

4 Września 2020

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

Naukowcy ogłaszają przełom w dziedzinie robotyki. Wynaleziono sztuczną skórę, która niemal doskonale naśladuje ludzką. Oznacza to, że oprócz bólu, reaguje na zmiany ciśnienia czy temperatury.

Ludzka skóra to niezwykle wyjątkowa część człowieka. Dzięki niej jesteśmy w stanie na bierząco reagować na otoczenie, czy wiedzieć, co jest bezpieczne, a co nie. Nie udało się jeszcze opracować sztucznego zamiennika zdolnego niemal idealnie naśladować ten cud natury. Aż do teraz...

Ludzka skóra

Ludzka skóra to jeden z najbardziej istotnych dla człowieka narządów (a czy któryś nie jest "nieistotny"?). Składa się ona z trzech warstw (tzn. naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej) i to dzięki niej zdobywamy informacje dotyczące otaczających nas warunków, przedmiotów czy ludzi, a także jesteśmy chronieni przed zasadniczo niemal wszystkim, co pochodz z zewnątrz. Oczywiście istotna jest tutaj również funkcja termoregulacji, gospodarka tłuszczowa i wiele więcej. Jak w ogóle "działa" nasza skóra? Jest ona wyposażona w receptory zdolne odpowiednio reagować np. na ból po przekroczeniu odpowiedniegio poziomu intensywności. Z tego względu wiemy kiedy jedynie dotykamy opuszkiem palców ostrza noża, a kiedy się nim zatniemy. 

Skóra skórze równa

Naukowcy z Uniwersytetu RMIT w Melbourne w Australii przekazują fascynujące wieści - ogłaszają, iż udało im się opracować niemal idealny sztuczny zamiennik naturalnej ludzkiej skóry. Spełnia on szereg funkcji i wymagań, jakim stawiana jest skóra człowieka. W czasopiśmie Advanced Intelligent Systems dzielą się z nami swoim przełomowym odkryciem. Naukowcy wyjaśniają, iż podobnie jak ludzka skóra - naszpikowana receptorami połączonymi nerwami z mózgiem, ich sztuczny zamiennik działa bardzo podobnie. Głównym celem pracy badaczy miałoby tu być jak najbardziej realistyczne odwzorowanie gwałtownych reakcji nerwów na naszej skórze na różne przedmioty czy czynniki. W końcu nasz organ reaguje w oka mgnieniu, jak tylko "dotyk" wyczuje, że coś sprawia nieprzyjemne wrażenie. Autorzy badań zarzekają się, iż dotychczas nie wynaleziono technologii pozwalającej na tak rzeczywiste odwzorowanie natury.

Rewolucja w medycynie czy robotyce?

Jedną z najciekawszych właściwości nowego wynalazku naukowców jest jego rzeczywista grubość - jeden z prorotypów jest podobno tysiąc razy cieńszy od ludzkiego włosa i idealnie odwzorowuje reakcje na zmiane temperatury. Inny prototyp to z kolei nieco grubszy (ale wciąż niewykle cienki) materiał, który jest rozciągliwy i wyczuwa zmiany temperatury czy ciśnienia. Najważniejszym projektem jest jednak ten, którzy w istocie niemal doskonale oddaje rzeczywisty narząd ludzi - sztuczna skóra reaguje na ból, zmiany ciśnienia i temperatur wyłącznie wtedy, gry dany bodźiec przekroczy granicę bólu. "To bardzo ważny krok na drodze do opracowania wyrafinowanych systemów reakcji, które umożliwią stworzenie inteligentnych protez czy robotów" - wyjaśniają naukowcy. Odzwierciedlono tutaj to, o czym wspominałem wcześniej - sztuczna skóra wyczuwa dotykanie czegoś ostrego, a przypadkowe zacięcie się. Badacze wskazują, że odkrycie jest szczególnie ważne ze względu na medycynę i pomoc ludziom, ale też w dziedzinie robotyki.

Artur ŁokietekAutor

Redaktor w serwisie Techgame. Ukończył dziennikarstwo i komunikację społeczną, studiuje reżyserię. Do tej pory pisał newsy oraz recenzje gier dla serwisu Bestiariusz. Uwielbia przede wszystkim nowatorskie RPG-i i horrory. W wolnym czasie snuje wizje o futurystycznych technologiach przyszłości

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe

Technologie

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe w systemie Windows 10

Czytaj więcej >
Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Technologie

Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Czytaj więcej >
Rakieta Długi Marsz 5B

Technologie

Chińska rakieta poza kontrolą. Wrak za kilkanaście dni spadnie na Ziemię

Czytaj więcej >
Astronauci na ISS

Technologie

Załoga misji Crew-1 powróciła na Ziemię. Wielki sukces SpaceX i NASA

Czytaj więcej >
London City Airport

Technologie

London City Airport wprowadza rewolucyjną technologię. Pierwsze duże lotnisko z cyfrową wieżą kontroli

Czytaj więcej >
Smartfon Cat S42 H+

Technologie

Idealne w czasie pandemii. Antybakteryjne smartfony już w sklepach

Czytaj więcej >