Techgame.pl > Technologie > Naukowcy ogłaszają przełom. Sztuczna skóra doskonała tak samo, jak prawdziwa
Artur Łokietek
Artur Łokietek 19.03.2022 05:22

Naukowcy ogłaszają przełom. Sztuczna skóra doskonała tak samo, jak prawdziwa

Android ręce
MaxPixel

Ludzka skóra to niezwykle wyjątkowa część człowieka. Dzięki niej jesteśmy w stanie na bierząco reagować na otoczenie, czy wiedzieć, co jest bezpieczne, a co nie. Nie udało się jeszcze opracować sztucznego zamiennika zdolnego niemal idealnie naśladować ten cud natury. Aż do teraz...

Ludzka skóra

Ludzka skóra to jeden z najbardziej istotnych dla człowieka narządów (a czy któryś nie jest "nieistotny"?). Składa się ona z trzech warstw (tzn. naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej) i to dzięki niej zdobywamy informacje dotyczące otaczających nas warunków, przedmiotów czy ludzi, a także jesteśmy chronieni przed zasadniczo niemal wszystkim, co pochodz z zewnątrz. Oczywiście istotna jest tutaj również funkcja termoregulacji, gospodarka tłuszczowa i wiele więcej. Jak w ogóle "działa" nasza skóra? Jest ona wyposażona w receptory zdolne odpowiednio reagować np. na ból po przekroczeniu odpowiedniegio poziomu intensywności. Z tego względu wiemy kiedy jedynie dotykamy opuszkiem palców ostrza noża, a kiedy się nim zatniemy. 

Skóra skórze równa

Naukowcy z Uniwersytetu RMIT w Melbourne w Australii przekazują fascynujące wieści - ogłaszają, iż udało im się opracować niemal idealny sztuczny zamiennik naturalnej ludzkiej skóry. Spełnia on szereg funkcji i wymagań, jakim stawiana jest skóra człowieka. W czasopiśmie Advanced Intelligent Systems dzielą się z nami swoim przełomowym odkryciem. Naukowcy wyjaśniają, iż podobnie jak ludzka skóra - naszpikowana receptorami połączonymi nerwami z mózgiem, ich sztuczny zamiennik działa bardzo podobnie. Głównym celem pracy badaczy miałoby tu być jak najbardziej realistyczne odwzorowanie gwałtownych reakcji nerwów na naszej skórze na różne przedmioty czy czynniki. W końcu nasz organ reaguje w oka mgnieniu, jak tylko "dotyk" wyczuje, że coś sprawia nieprzyjemne wrażenie. Autorzy badań zarzekają się, iż dotychczas nie wynaleziono technologii pozwalającej na tak rzeczywiste odwzorowanie natury.

Rewolucja w medycynie czy robotyce?

Jedną z najciekawszych właściwości nowego wynalazku naukowców jest jego rzeczywista grubość - jeden z prorotypów jest podobno tysiąc razy cieńszy od ludzkiego włosa i idealnie odwzorowuje reakcje na zmiane temperatury. Inny prototyp to z kolei nieco grubszy (ale wciąż niewykle cienki) materiał, który jest rozciągliwy i wyczuwa zmiany temperatury czy ciśnienia. Najważniejszym projektem jest jednak ten, którzy w istocie niemal doskonale oddaje rzeczywisty narząd ludzi - sztuczna skóra reaguje na ból, zmiany ciśnienia i temperatur wyłącznie wtedy, gry dany bodźiec przekroczy granicę bólu. "To bardzo ważny krok na drodze do opracowania wyrafinowanych systemów reakcji, które umożliwią stworzenie inteligentnych protez czy robotów" - wyjaśniają naukowcy. Odzwierciedlono tutaj to, o czym wspominałem wcześniej - sztuczna skóra wyczuwa dotykanie czegoś ostrego, a przypadkowe zacięcie się. Badacze wskazują, że odkrycie jest szczególnie ważne ze względu na medycynę i pomoc ludziom, ale też w dziedzinie robotyki.

Powiązane