Slay the Spire
Źródło: megacrit.com/press

Powstanie gra planszowa Slay The Spire. Fani roguelike'owej karcianki będą mogli wesprzeć projekt na Kickstarterze

Gabriela SicińskaGabriela Sicińska
17 Stycznia 2021

Gry planszowe, które powstały na podstawie gier wideo cieszą się mieszaną opinią. Niektóre są genialną adaptacją produkcji komputerowej na mechanikę planszówki, inne wydają się być jedynie skokiem na kasę i próbą przyciągnięcia klienta do marki, która okazuje się nie oferować zbyt wiele poza grafikami znanymi z oryginalnych produkcji. Jednakże są takie gry, które aż się proszą o planszówkową adaptację. Jedną z nich jest zdecydowanie Slay the Spire.

  • Powstanie gra planszowa Slay the Spire
  • Karcianka roguelike będzie grą kooperacyjną
  • Projekt wystartuje wiosną na Kickstarterze

Slay the Spire to gra karciana w typie roguelike. Przypomina mariaż Hearthstone’a i Darkest Dungeon. Wspinamy się na tytułową iglicę, pokonując kolejne piętra wieży, na których czekają na nas turowe walki karciane, eliksiry, relikwie i inne niespodzianki. Im wyżej, tym trudniej, lecz w walce pomagają nam karty, które co chwila zdobywamy, budując swoją talię i czyniąc ją coraz silniejszą. Mechanika w sam raz na planszówkę! I właśnie ona niebawem powstanie.

Planszówka Slay the Spire pojawi się na Kickstarterze

Fenomen karcianych gier wideo zaczął się już dobre kilkanaście lat temu. Jest to jeden z wielu przykładów na to, że gry planszowe wcale nie są tak odległe grom wideo. Wiele mechanik można przełożyć z planszówki do świata wirtualnego i odwrotnie. Przykładem mogą być właśnie karcianki, przeróżne gry logiczne oraz przede wszystkim, wszelkiej maści gry strategiczne.

Trzeba przyznać, że choć powyższe gatunki to najczęściej wymieniane przykłady tego typu zapożyczeń, to w tym przypadku ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia twórców. Zaledwie dwa lata temu wyszła gra planszowa Minecraft, która wraz ze swoimi pikselowymi grafikami, świetnie sobie radzi w rankingach gier planszowych. Nie jest może wielkim arcydziełem, ale bardzo przyzwoitą, przyjemną planszówką - jak najbardziej.

Zdobędziemy iglicę wspólnymi siłami

Póki co o planszowej adaptacji Slay the Spire wiadomo niewiele. Mamy do dyspozycji jedynie ogłoszenie na stronie firmy Contention Games, która odpowiada za stworzenie gry. Wynika z niego, że już wiosną bieżącego roku rozpocznie się zbiórka na Kickstarterze, której celem będzie sfinansowanie gry. Biorąc pod uwagę liczbę fanów komputerowego Slay the Spire, nie sądzę, by były z tym jakiekolwiek problemy.

Techgame Newsy. Podsumowanie tygodniaTechgame Newsy. Podsumowanie tygodniaCzytaj dalej

Co więcej, planszowa wersja karcianki ma być deckbuildingową kooperacją, przy której bawić się będzie mogło od 1 do 4 graczy. Tryb solo jest tutaj oczywisty ze względu na pierwowzór, który na nim właśnie się opiera. Niemniej to właśnie kooperacyjna konstrukcja gry cieszy tu najbardziej.

Planszowe gry kooperacyjne przeżywają złotą erę

W ostatnich latach kooperacyjne gry planszowe są jednymi z najlepiej sprzedających się tytułów na rynku. Zwłaszcza w Polsce, gdzie niewątpliwym motorem tego trendu była gra Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie autorstwa Ignacego Trzewiczka, wydana przez wydawnictwo Portal. Obecnie jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych polskich gier planszowych na świecie.

Z roku na rok ilość gier planszowych z modułem kooperacyjnym na rynku jest coraz większa. Stąd też nie mam wątpliwości, że zbiórka na Kickstarterze zakończy się sukcesem i w ciągu roku gra zapewne zagości w pierwszych sklepach. I będę na to czekała z niecierpliwością.

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Następny artykuł