Techgame.pl Nauka Najdoskonalsze zdjęcia Słońca. Niewyobrażalne dokonanie nowego teleskopu
Pixabay

Najdoskonalsze zdjęcia Słońca. Niewyobrażalne dokonanie nowego teleskopu

19 marca 2022
Autor tekstu: Łukasz Kopciński
  • Teleskop Daniel K. Inouye Solar Telescope zaczął pracę w imponującym stylu

  • Świeżo otwarta placówka pochwaliła się wysokiej jakości zdjęciem Słońca

  • Obraz przedstawia najchłodniejsze miejsce Słońca, które i tak osiąga ponad 4 tysiące stopni

  • To dopiero początek, gdyż właśnie wkraczamy w nowy cykl aktywności gwiazdy

O takich obrazach mówi się, że jest w nich jakieś hipnotyzujące piękno. Mówimy tutaj co prawda nie o zapierających dech w piersiach krajobrazach, a o plamie. Jednak nie o byle jakiej, bo chodzi o plamę Słoneczną

Materiał z teleskopu to jedno ze zdjęć roku 

Pójściem na łatwiznę byłaby rekomendacja, aby każdy ten obraz po prostu zobaczył na własne oczy. Wspomnienie o barwach od bieli do czerni, wymieszanych z odcieniami sjeny palonej może nie oddać fenomenu Słonecznej prezencji.

Mrok znajduje się w centrum kosmicznej fotografii, a oznacza on najchłodniejszy punkt, który wynosi zaledwie ponad 4 100 stopni Celsjusza . Ten widok poddany animacji stworzyłby nie lada efekt wizualizacji w Winampie, jako tło do najgorętszych kawałków

Zdjęcie wykonano 28 stycznia 2020 roku , ale szerzej opublikowano je dopiero teraz. Jest w nim trochę artystycznej improwizacji, bowiem obraz źródłowy dotarł w żółto-zielonych kolorach. Przedstawione przybliżenie i ilość szczegółów sprawiają wrażenie, że jest to ledwie skrawek. Tak w rzeczywistości jest, ale zależnie od przyjętej perspektywy. To jedynie cząstka Słońca, ale... spokojnie pomieściłaby naszą planetę.

Niesamowite zdjęcie jest efektem pracy należącego do U.S. National Science Foundation teleskopu Daniel K. Inouye Solar Telescope. Dzięki wykorzystaniu głównego lustra mierzącego 4 metry , to największe na świecie urządzenie przyglądające się Słońcu. Zaangażowany w projekt doktor Thomas R. Rimmele mówi o rozdzielczości 2,5 razy większej, aniżeli dotychczas osiągnięto.

Aby nasza zaawansowana technologia miała w ogóle szansę wychwycić taki widok, musi on zostać w ogóle wygenerowany przez Słońce. Ciemne plamy powstają w wyniku reakcji pola magnetycznego, które transferuje ciepło. Następnie może to prowadzić do erupcji w postaci flar. W najbliższym czasie możemy spodziewać się więcej raportów od hawajskiego obserwatorium. Słońce wchodzi właśnie w nowy cykl wzmożonej aktywności , co bacznie będą obserwować naukowcy i teleskop DKIST.

Symbolicznie placówka badawcza również teraz startuje ze swoją działalnością, ponieważ jest to nowy obiekt. Oddano się analizie zachowania Słońca, gdyż ma kolosalne znaczenie dla naszej planety.

Życiodajne Słońce może też zadziałać na niekorzyść

Obecnie gwiazda pomaga nam utrzymać odpowiednią temperaturę do życia, ale może mieć też niszczycielski wpływ . Od lat ostrzega się przed wzmożoną aktywnością i burzami słonecznymi

Najbardziej ucierpieć miałaby technologia, która jest zagrożona przez wyładowania magnetyczne . Gdyby sięgnęły satelitów Ziemi, to mogłyby wywołać kolosalne straty.

Jako że człowiek mocno uzależnił się od technologii, długotrwała awaria zasilania na dużą skalę nie zakończyłaby się jedynie na utracie na przykład elektronicznych zabawek. Problem pojawiłby się choćby w przypadku ruchu lotniczego czy systemów podtrzymywania życia.

Obserwuj nas w
autor
Łukasz Kopciński
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl
najnowsze gry technologie nauka bezpieczeństwo militaria