Techgame.pl
Ludzie ze smartfonem

pixabay

Smartfony mogą wywołać poważne zaburzenia psychiczne. Naukowcy alarmują

31 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

Naukowcy ustalili, że korzystanie ze smartfona może przyczynić się do nomofobii. Tego rodzaju zaburzenia mogą stwarzać poważne problemy psychiczne, które przekładają się na różne pola naszego życia.

Czujesz się nieswojo, gdy nie masz w ręku smartfona? Nie wiesz, co ze sobą zrobić w komunikacji miejskiej, gdy nie możesz wyjąć telefonu? Tak, to jedne z objawów nomofobii na którą może cierpieć każdy.

Odłóż ten telefon, dziecko

Wszyscy chyba pamiętamy, jak za młody nasi rodzice czy dziadkowie przestrzegali przed niemal wszystkim, co "świeci i wydaje dźwięki" - telewizorami, komputerami czy telefonami. Nic dziwnego, w końcu długotrwałe przesiadywanie przed komputerem mogło kiedyś skończyć się problemami z narządami wzroku (dziś w grę wchodzą bardziej problemy z postawą), spędzanie większości dnia blisko telewizora również niekoniecznie brzmiało jak dobry sposób na odpoczynek, a telefony... no cóż, te kiedyś były wielkie, cieżkie i niezbyt atrakcyjne pod względem możliwości. Dziś, gdy mamy w kieszeni niemal cały świat, a prawie każdy posiada smartfona, korzystanie z nich nie wydaje się niczym zaskakującym. Gorzej, gdy podświadomie rozwija się u nas wymóg trzymania smartfona. To może zwiastować kłopoty. 

Gdzie mój smartfon?

Niech pierwszy rzuci kamieniem, kto nigdy w życiu nie poczuł się chwilowo zagrożony, gdy nie mógł odnaleźć swojego smartfona. Osobiście zdarzało mi się parokrotnie doświadczać takich sytuacji, jednak wiązało się to bardziej z tym, że nie chciałem zgubić stosunkowo drogocennego przedmiotu, a nie z perspektywą "pozostania offilne". Okazuje się jednak, że poczucie bycia "wyłączonym" może być jedną z oznak powaznych zaburzeń psychicznych. Dr Jennifer Peszka wraz ze swoją grupą naukowców z Hendrix College w Conway w Arkansas (USA) przeprowadzili badania na grupie 327 studentów. Mieli oni bowiem problemy ze snem, wypoczynkiem i korzystaniem ze smatfona.

Nomofobia? A może po prostu technologia?

Okazuje się, że im aktywniej i chętniej studenci korzystali ze swoich urządzeń mobilnych, tym gorsza okazywała się ich jakość snu, nie mogli się oni skoncentrować, czuli również niepokój. Okazuje się, że osoby cierpiące na nomofobię nie mogą przez smartfony wyspać się w nocy, jednak w dzień czują się otępiali i ospali. Okazało się, że spośród całej grupy badanych aż 89 procent miało widoczne objawy nomofobii w różnych stadium. Z tego względu zdecydowano się na przestrzeganie przed nadmiernym korzystaniem ze smartfonów, a tyczy się to przede wszystkim wieczorów przed snem i z samego rana po obudzeniu - wtedy powinniśmy poświęcić chwilę na odpoczynek od dobrodziejstw dzisiejszej technologii, a zarazem "szumu świata" i wyciszyć się, co zdecydowanie jest w stanie zwiększyć jakość naszego wypoczynku i produktywność za dnia.

Artur ŁokietekAutor

Redaktor w serwisie Techgame. Ukończył dziennikarstwo i komunikację społeczną, studiuje reżyserię. Do tej pory pisał newsy oraz recenzje gier dla serwisu Bestiariusz. Uwielbia przede wszystkim nowatorskie RPG-i i horrory. W wolnym czasie snuje wizje o futurystycznych technologiach przyszłości

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

Księżyc

Nauka

Polscy naukowcy rozpoczęli ważny projekt. Celem jest wydobycie rzadkiego surowca na Księżycu

Czytaj więcej >
Powierzchnia Marsa i element łazika Perseverance

Nauka

NASA udostępniła nowe zdjęcia z Marsa. Pierwsze obrazy z krateru Jezoro

Czytaj więcej >
Asteroidy

Nauka

Naukowcy zbadali niezwykłą asteroidę. Na jej powierzchni mogło powstać życie

Czytaj więcej >
Naukowcy NASA i pierwsze zdjęcie z powierzchni Marsa

Nauka

Gigantyczny sukces NASA. Łazik przekazał pierwsze zdjęcia z Marsa

Czytaj więcej >
Stacja Gateway z dokującym statkiem Orion

Nauka

NASA już potwierdziła. SpaceX dostarczy pierwsze części bazy na orbitę Księżyca

Czytaj więcej >
Ujęcie centrum obserwacyjnego ESA pokazujące blask Wenus

Nauka

Sonda Solar Orbiter uchwyciła niewiarygodny widok. ESA udostępnia wyjątkowe nagranie

Czytaj więcej >