Starlink SpaceX
Źródło: SpaceX

Ruszają testy internetu ze Starlinków. SpaceX szuka chętnych

Artur ŁokietekArtur Łokietek
15 Lipca 2020

Latem tego roku rozpoczynają się testy internetu od Elona Muska. SpaceX rozsyła e-maile do osób zainteresowanych ofertą. Poznaliśmy również nieoficjalny wygląd anten wymaganych do korzystania z internetu ze Starlinków. Czekamy na testy w Polsce!

Elon Musk rozpoczyna testy internetu ze Starlinków. Choć ideą jest zapewnienie dostępu każdemu, sama jakość połączenia wygląda atrakcyjnie także dla graczy.

Internet ze Starlików

Plany Elona Muska są niezwykle szerokie - umożliwić ludziom bezpieczną i komfortową jazdę, super-szybkie trasy, eksplorację kosmosu, podbój Marsa i wiele więcej. Wśród tych jakże ambitnych zapowiedzi szczególnie (dla zwykłego, Ziemskiego obywatela) interesujące wydaje się umożliwienie dostępu do wysokiej jakości połączenia internetowego z każdego miejsca na świecie. Wystrzelone na orbitę Starlinki są już gotowe do przeprowadzenia pierwszych testów sygnału.

Obrazy techgame

Testy internetu od Elona Muska

Firma Elona Muska zaczęła już rozsyłać e-maile do osób, które wyraziły wcześniej chęć na przetestowanie oferowanej usługi. Wcześniejsze przecieki informowały, że testami będą objęte jedynie niektóre lokalizacje na północ od równika, a całość ma rozpocząć się latem. Aktualne informacje w większości potwierdzają wcześniejsze doniesienia. Konkretnych informacji udziela jednak uzytkownik Reddita o ksywce Bubby4j, który dokopał się do metadanych strony SpaceX. Okazuje się, że planowana jest również druga faza testów.

SpaceX testuje swoje satelity

Początkowo internet ze Starlinków będzie dostępny wyłącznie w północnej części USA a także na Południu Kanady. Istotna jest tu obserwacja nieba północnego - między 44., a 55. stopniem szerokości geograficznej, gdyż satelity naziemne będą musiały mieć umożliwione czyste połączenie ze Starlinkami. Chętni testerzy będą musieli dziennie korzystać z połączenia przez około 30 minut - 1 godzinę, a swoje wnioski wyrażą w specjalnych ankietach, choć SpaceX dopuszcza także zadawanie konkretnych pytań telefoniczne lub mailowo. Poznaliśmy również domniemay wygląd naziemnych talerzy wymaganych do połączenia (firma dostarczy je za darmo, wraz z routerem).

Obrazy techgame

Następny artykuł