Techgame.pl
Zdjęcie wznoszącej się rakiety DC-X

NASA

Space X nie było pierwsze. NASA testowała innowacyjną rakietę już w latach 90.

19 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Łukasz Kopciński

Udostępnij:

Powojenny XX wiek nadal był czasem rywalizacji poszczególnych nacji w różnych dziedzinach nauki i technologii. Jednym z najgłośniejszych korespondencyjnych pojedynków był ten między USA i Związkiem Radzieckim. Narody podjęły wyścig ko

  • Elon Musk obecnie wytycza kolejne zuchwałe cele podboju kosmosu

  • Wizjoner zaczynał jednak od rakiet orbitalnych, które potrafiły wylądować na koniec misji

  • Taki projekt był testowany pod koniec ubiegłego wieku, jeszcze przed uruchomieniem SpaceX

  • Inicjatywa DC-X budziła nadzieje, ale w 1996 roku pogrzebał ją przykry wypadek

SpaceX założono w 2002 roku, lecz jak się okazało, podwaliny pod technologię charakterystyczną dla rakiet przedsiębiorstwa, zostały podłożone już w pierwszej połowie lat 90-tych.

Latać w przestrzeń niczym zwykłym samolotem

Delta Clipper Experimental (DC-X) powstał jako wynik działalności firmy McDonnell Douglas, która w 1997 roku połączyła się z Boeningiem. Do tego czasu zajmowała się projektami kosmicznymi, jak i militarnymi.

To za sprawą tego producenta skonstruowane zostały popularne samoloty wojskowe, jak F15 Eagle i F/A 18 Hornet. Przed osiągnięciem porozumienia z konkurencyjnym Boeningiem, wytwórcy rywalizowali ze sobą na polu lotnictwa pasażerskiego.

Końcowym dziełem McDonnell Douglas był MD-95, po fuzji znany już jako Boening 717. W ostatniej dekadzie funkcjonowania pod starą nazwą przedsiębiorstwo próbowało też przekraczać granice w aspekcie lotów poza ziemską atmosferę.

Owocem tych starań był DC-X. W oryginalny projekt wpompowano ponad 100 milionów dzisiejszych dolarów amerykańskich. Maszynę przygotowano z myślą o pionowych startach i lądowaniach, stąd porównania z inicjatywą SpaceX.

Prace prowadzono pod okiem Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych oraz Strategic Defense Initiative. W trakcie, finansowaniem zajęła się NASA, a z czasem całkowicie przejęła kontrolę nad technologią.

Testy rakiety McDonnell Douglas odbywały się ze zmiennym powodzeniem. Osiem z nich uznano za sukces, a cztery przyniosły rozczarowanie.

W 1993 roku po raz pierwszy wystartowano rakietę. Zdołała utrzymać się w powietrzu niecałą minutę. Przez ten czas osiągnęła pułap około 46 metrów.

Miłe złego początki

Projekt rozwijał się prężnie, a ulepszony model nazwany DC-XA był w stanie poprawić wynik wzniesienia do 3 kilometrów. W tym samym roku, latem 1996, wydarzyła się katastrofa.

Podczas kolejnej próby przytrafiła się usterka w momencie lądowania. Awaria tyczyła się jednej z nóg, która odpowiadała za utrzymanie statku w odpowiedniej pozycji. Wskutek defektu konstrukcja przewróciła się, powodując wyciek ze zbiornika, po czym zajęła się ogniem.

Oznaczało to koniec dla ambitnej inicjatywy budowy rakiety do wielokrotnego użytku. Podłożone zostały jednak pewne podwaliny pod osiągnięcia znane nam w XXI wieku.

Podobne artykuły

Uran z zaznaczonymi promieniami X

Nauka

Naukowcy odkryli promieniowanie X emitowane przez Uran. Wszystko dzięki zdjęciu sprzed lat

Czytaj więcej >
antonow an 225

Nauka

Artykuły medyczne do Polski dostarczy największy samolot świata. Będzie transmisja z lądowania Antonowa An-225

Czytaj więcej >
Michael

Nauka

Oto model gracza z przyszłości - Michael. Badacze zachęcają do robienia regularnych przerw w graniu

Czytaj więcej >
Zdjęcie Jowisza NASA

Nauka

Jowisz wygląda pięknie. NASA pokazała zapierające dech w piersi zdjęcie

Czytaj więcej >
Spadające gwiazdy

Nauka

Spadające gwiazdy z konstelacji Lutni już od dziś widoczne na nocnym niebie. Kosmiczny spektakl potrwa aż 10 dni

Czytaj więcej >
Wybuch gwiazdy

Nauka

Gwiazda widoczna na nocnym niebie wybuchła. Zjawisko można łatwo zaobserwować

Czytaj więcej >