Starlnik satelita
Źródło: youtube.com/Tech Insider/kadr z filmu

Starlink w Polsce już za kilka miesięcy. Cena za Internet Elona Muska powala

Gabriela SicińskaGabriela Sicińska
11 Lutego 2021

Starlink to satelitarny Internet, który jako jeden z projektów Elona Muska, rozwija się niesamowicie szybko. Już teraz na orbicie Ziemi znajduje się ponad 1000 satelitów zapewniających dostęp do sieci amerykańskiego miliardera. W drugiej połowie 2021 roku będzie można z niego skorzystać również w Polsce. Tylko cena jak za colę z podatkiem cukrowym.

  • Starlink dotrze do Polski w drugiej połowie 2021 roku
  • Już można zapisywać się do udziału w projekcie
  • Elon Musk podał cenę, jaką trzeba będzie zapłacić za jego Internet

Starlink to sieć satelitów budowanych przez firmę SpaceX. Ich celem jest zapewnienie stałego, stabilnego łącza internetowego na całej powierzchni Ziemi, włączając w to rejony, w których dziś można o Internecie tylko pomarzyć. Wbrew pozorom jest ich nadal całkiem sporo, a jeszcze więcej miejsc, w których światłowód czy prędkość LTE to niezwykle odległa perspektywa.

Starlink w Polsce

Starlink obecnie składa się z nieco ponad tysiąca satelitów znajdujących się na niskiej orbicie Ziemi. Docelowo ma być ich aż 12 tysięcy, jednak do tego momentu jeszcze sporo czasu, gdyż SpaceX po pierwsze musi je wyprodukować, po drugie uzyskać zgodę odpowiednich instytucji na umieszczenie ich w przestrzeni okołoziemskiej.

Obecnie trwa faza testów Internetu Elona Muska, który dostępny jest między innymi w Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii. W drugiej połowie 2021 roku ma zawitać również do Polski. Już teraz można zapisywać na oficjalnej stronie Starlinka do uczestnictwa w początkach działania projektu w Polsce. Liczba miejsc jest ograniczona, a decydować będzie kolejność zgłoszeń.

Hakerzy nie żartowali. Kody źródłowe Cyberpunka 2077 i Wiedźmina 3 wystawione na aukcjęHakerzy nie żartowali. Kody źródłowe Cyberpunka 2077 i Wiedźmina 3 wystawione na aukcjęCzytaj dalej

Elon Musk każe sobie płacić fortunę

Odnoszę jednak wrażenie, że problemem Elona Muska nie będzie zbyt wielu chętnych do przetestowania Starlinka Polaków, lecz ich niedobór. Przyczyną takiego stanu rzeczy będzie zaporowa cena. By móc cieszyć się Internetem zapewnionym przez najbogatszego człowieka na świecie, musimy zapłacić:

  • 2269 zł za sprzęt (odbiornik satelitarny, router)
  • 276 zł za przesyłkę
  • 449 zł miesięcznej subskrypcji

Reasumując, na start za Starlink trzeba wyłożyć dokładnie 2994 złote, a później płacić co miesiąc 449 zł za subskrypcję.

Co dostaniemy za tę kosmiczną cenę? Internet satelitarny o prędkości pobierania 50-150 Mb/s. Przynajmniej na ten moment. W przyszłości Starlink ma osiągnąć pułap podobny do LTE (czyli bliżej 300 Mb/s), jednak póki co jest to standard średniego na obecne czasy łącza, za które u jednego z polskich operatorów zapłacimy zapewne około 40 zł miesięcznie.

Czy warto? Jeśli szukamy po prostu domowego Internetu i nie mieszkamy w miejscu będącym białą plamą na mapie operatorów polskich sieci - zdecydowanie nie. Starlink Elona Muska jest obecnie usługą dla tych, którzy podzielają ideały jego twórcy i chcą wesprzeć jego wizjonerskie projekty, mając przy tym odpowiednie możliwości finansowe. W przeciwnym razie Starlink nie jest wart zachodu i pieniędzy. Przynajmniej na razie.

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Następny artykuł