Techgame.pl
Starlnik satelita

youtube.com/Tech Insider/kadr z filmu

Starlink w Polsce już za kilka miesięcy. Cena za Internet Elona Muska powala

11 Lutego 2021

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Starlink to satelitarny Internet, który jako jeden z projektów Elona Muska, rozwija się niesamowicie szybko. Już teraz na orbicie Ziemi znajduje się ponad 1000 satelitów zapewniających dostęp do sieci amerykańskiego miliardera. W drug

  • Starlink dotrze do Polski w drugiej połowie 2021 roku

  • Już można zapisywać się do udziału w projekcie

  • Elon Musk podał cenę, jaką trzeba będzie zapłacić za jego Internet

Starlink to sieć satelitów budowanych przez firmę SpaceX. Ich celem jest zapewnienie stałego, stabilnego łącza internetowego na całej powierzchni Ziemi, włączając w to rejony, w których dziś można o Internecie tylko pomarzyć. Wbrew pozorom jest ich nadal całkiem sporo, a jeszcze więcej miejsc, w których światłowód czy prędkość LTE to niezwykle odległa perspektywa.

Starlink w Polsce

Starlink obecnie składa się z nieco ponad tysiąca satelitów znajdujących się na niskiej orbicie Ziemi. Docelowo ma być ich aż 12 tysięcy, jednak do tego momentu jeszcze sporo czasu, gdyż SpaceX po pierwsze musi je wyprodukować, po drugie uzyskać zgodę odpowiednich instytucji na umieszczenie ich w przestrzeni okołoziemskiej. 

Obecnie trwa faza testów Internetu Elona Muska, który dostępny jest między innymi w Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii. W drugiej połowie 2021 roku ma zawitać również do Polski. Już teraz można zapisywać na oficjalnej stronie Starlinka do uczestnictwa w początkach działania projektu w Polsce. Liczba miejsc jest ograniczona, a decydować będzie kolejność zgłoszeń.

Elon Musk każe sobie płacić fortunę

Odnoszę jednak wrażenie, że problemem Elona Muska nie będzie zbyt wielu chętnych do przetestowania Starlinka Polaków, lecz ich niedobór. Przyczyną takiego stanu rzeczy będzie zaporowa cena. By móc cieszyć się Internetem zapewnionym przez najbogatszego człowieka na świecie, musimy zapłacić:

  • 2269 zł za sprzęt (odbiornik satelitarny, router)

  • 276 zł za przesyłkę

  • 449 zł miesięcznej subskrypcji

Reasumując, na start za Starlink trzeba wyłożyć dokładnie 2994 złote, a później płacić co miesiąc 449 zł za subskrypcję. 

Co dostaniemy za tę kosmiczną cenę? Internet satelitarny o prędkości pobierania 50-150 Mb/s. Przynajmniej na ten moment. W przyszłości Starlink ma osiągnąć pułap podobny do LTE (czyli bliżej 300 Mb/s), jednak póki co jest to standard średniego na obecne czasy łącza, za które u jednego z polskich operatorów zapłacimy zapewne około 40 zł miesięcznie.

Czy warto? Jeśli szukamy po prostu domowego Internetu i nie mieszkamy w miejscu będącym białą plamą na mapie operatorów polskich sieci - zdecydowanie nie. Starlink Elona Muska jest obecnie usługą dla tych, którzy podzielają ideały jego twórcy i chcą wesprzeć jego wizjonerskie projekty, mając przy tym odpowiednie możliwości finansowe. W przeciwnym razie Starlink nie jest wart zachodu i pieniędzy. Przynajmniej na razie.  

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >