Techgame.pl
Bartosz Rudecki

Instagram: fake_chess_coach

Szachy znów biją rekordy popularności. Wszystko za sprawą polskiego streamera

23 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Kuba Wieloch

Udostępnij:

Młody Polak bije rekordy popularności, grając w ulubioną grę naszych dziadków. Szachy przeżywają prawdziwy renesans. Aż trudno uwierzyć, że w dobie dynamicznych komputerowych gier kompetytywnych jest to w ogóle możliwe, a jednak.

Mamy rok 2021, a serwis Twitch został nagle podbity szturmem przez jedną z najstarszych gier w historii ludzkości - szachy. Zdaje się to być absurdem, wszak ten serwis streamingowy został już dawno opanowany przez dynamiczne tytuły, takie jak Counter Strike: Global Offensive, League of Legends czy Fortnite. Okazuje się jednak, że obrona sycylijska może dostarczyć tyle samo emocji co obrona Nexusa.

Dlaczego szachy znów są popularne?

Nagły wzrost popularności ulubionej gry naszych dziadków można z pewnością przypisać gigantycznemu sukcesowi serialu „Gambit Królowej”. Wybranie dość niszowego tematu w połączeniu ze sprawdzonym schematem scenariuszowym był dla Netflixa strzałem w dziesiątkę.

Nie możemy jednak zapomnieć, że serial ten stoi przede wszystkim genialną grą aktorską w wykonaniu odtwórców głównych ról. Anya Taylor-Joy odgrywa perfekcyjnie rolę Beth Harmon, zamkniętej w sobie mistrzyni szachowej  z problemami natury psychicznej. Świetnie też zaprezentował się Thomas Brodie-Sangster oraz, co by nie mówić, Marcin Dorociński, wcielający się w rolę Vasilyiego Brogova, czyli głównego „antagonisty”. 

Sukces serialu "Gambit Królowej"

Twórcom udało się uchwycić temat rozgrywek szachowych w sposób dość luźny i wyważony. Większość widzów nie ma pojęcia o tym, co w zasadzie dzieje się na szachownicy i jakie konsekwencje będą miały wykonywane przez bohaterów ruchy. Nie ma to jednak znaczenia, bo dla osoby obserwującej liczą się przede wszystkim emocje. Wraz z upływem czasu coraz bardziej kibicujemy Harmon, życzymy jej zwycięstwa i zapanowania nad wewnętrznymi demonami.

Co ciekawe, twórcy serialu całymi garściami czerpią z utrwalonych już w kinie schematów. Historię ukazaną w Gambicie Królowej można bez problemu dopasować do takich hitów jak “Karate Kid”, “Rocky” czy nawet “Whiplash”. Skoro coś działa, to czemu z tego nie korzystać?

Dzieło Netflixa nie jest pod żadnym względem rewolucyjne (w aspekcie kinematografii), jednakże gołym okiem widać jego wpływ na obecną popkulturę i popularyzację wśród młodzieży szachów. Widać to przede wszystkim na Twitchu, gdzie ta wspaniała gra strategiczna bije rekordy popularności.

Bartosz "xntentacion" Rudecki

I w tym miejscu należy przedstawić nowego bohatera polskich (i nie tylko) widzów na popularnej platformie streamingowej - Bartosza "xntentacion" Rudeckiego. Ten 22-letni szachista wpadł na Twitch i przejął go szturmem, bijąc polski rekord oglądalności (60000 widzów oglądających symultanicznie jego transmisję). Jego streamy równocześnie bawią, edukują, a przede wszystkim wciągają. 

Młody Polak pochodzący z Radomska zaskarbił sobie serca widzów swym niebanalnym poczuciem humoru, piekielną inteligencją, a przede wszystkim niezwykłymi umiejętnościami. 

Rudecki regularnie mierzy się na swoich transmisjach z szachowymi gigantami, jak chociażby z byłą mistrzynią świata Qiyu “Nemsko” Zhou czy Hikaru Nakarmurą. I tak jak „Gambit Królowej” przyczynił się do szachowego „boom” na całym świecie, tak Rudecki wywołał prawdziwy renesans tego sportu w Polsce. 

Miejmy tylko nadzieję, że ten trend się utrzyma. Natomiast Bartkowi życzymy jeszcze większych sukcesów i bicia kolejnych rekordów popularności.

źródło: Techgame

Zdjęcie główne: Instagram: fake_chess_coach

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

  • Ingenuity odbył pierwszy lot na Marsie. Wielki sukces NASA

  • Google wprowadził nową funkcję. Timelapse smuci, przeraża i uświadamia

  • NATO zainwestuje w fotowoltaikę. W planach są czołgi z panelami słonecznymi

Podobne artykuły

gamerka

Gry

Wynajmij dziewczynę do grania. Za pieniądze zagrasz z każdą dzięki specjalnemu serwisowi

Czytaj więcej >
Anthem

Gry

Bioware ma plany naprawienia Anthem. Szykuje się wielkie odświeżenie gry.

Czytaj więcej >
Death stranding plakat

Gry

Death Stranding zmierza na PC! Znamy datę premiery, cenę i dodatki pre-order

Czytaj więcej >
doom mod covid

Gry

Powstał mod do Dooma, w którym zarażamy demony koronawirusem

Czytaj więcej >
humble capcom mega bundle

Gry

Ruszył Humble Capcom MEGA Bundle! Za grosze możecie zdobyć świetne gry

Czytaj więcej >
meat mmo plakat

Gry

M.E.A.T: Raper Słoń tworzy grę MMO

Czytaj więcej >