Techgame.pl
Android w garniturze

Unsplash

Sztuczna inteligencja zdecyduje, czy przyjmą cię do pracy

3 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

Wygląda na to, że w ciągu paru lat zmieni się sposób przeprowadzania rozmów kwalifikacyjnych. Teraz firmy mogą używać uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji. Ma to zagwarantować równość w kwestii doboru odpowiedniego kandydata.

Czy AI jest w stanie dorównać człowiekowi na tyle, aby w odpowiedni sposób sprawdzić kandydatów na dane stanowisko? Wygląda na to, że i owszem

Social justice w czasie technologii

W dzisiejszych czasach, na wielu polach codzinnego życia, wybrzmiewają hasła pokroju "social justice", a ruchy w rodzaju Black Lives Matter zdobywają coraz większe rzesze zwolenników. Oczywiście należy pamiętać, że walka o równość ludzi i prawa każdego jest dziś niezwykle ważna, ale czasami zdarzają się sytuacje, w których coraz to nowsze pomysły dotyczące spełniania standardów brzmią dość niepokojąco. Niejako zapominamy o istocie człowieczeństwa, aby podążąć za nowymi zasadami. Tym razem na dość kontrowersyjny pomysł wpadli m.in. inżynierowie z firmy Headstart. Warto tu jednak zaznaczyć, że ich rozwiązania oprate na uczeniu maszynowym i sztucznej inteligencji już znalazły chętnych. Jedną z pierwszych firm, które wprowadziły już oparte na AI rozmowy kwalifikacyjne jest choćby amerykańskie GapJumpers. 

Robot zadecyduje o tym, czy dostaniesz pracę

Oczywiście wszelkie opisywane w tym tekście rozwiązania są dopiero w powijakach. Patrząc jednak na to, jak szybko technologia pędzi do przodu, wcale nie byłoby niczym zaskakującym, gdybyśmy się na moment zagapili, a podobne technologie stosować zacznie już niemal każda większa firma. Dość powiedzieć, że pomysł wykorzystywania sztucznej inteligencji do przeprowadzania rozmów kwalifikacyjnych nie jest niczym nowym, ale dopiero teraz takie rozwiązania są stopniowo wdrażane. Nawet i one jednak potrzebują rozwinięcia - AI już niejendokrotnie przejawiało nierówność wobec ludzi. Narzędzie do pomocy w rekrutacji od Amazona dyskryminowało kobiety (pewnie przez fakt, że w Amazonie pracuje więcej mężczyzn), narzędzia Google wyjawiały negatywne postawy wobec czarnoskórych. 

AI w służbie rekruterów

Nowe pomysły oparte na uczeniu maszynowym i AI wdrożyła już m.in. firma GapJumpers. Firma oferuje równą i anonimową rozmowę kwalifikacyjną, podczas której rozwiązania sztucznej inteligencji mają przeanalizować kandydatów pod kątem wyłącznie ich umiejętności, bez podawania żadnych danych personalnych. Dzięki temu zagwarantowany ma być brak dyskryminacji ze strony AI. Oczywiście sami rekruterzy nie mogą bezgranicznie polegać na AI, bo muszą zrozumieć procesy stojące za taką, a nie inną decyzją maszyny. Oprogramowanie od firmy Headstart ocenia umiejętności, wykształcenie i doświadczenie, a osoby biorące udział w testach uważają, że rozwiązania oparte na uczeniu maszynowym faktycznie działają lepiej, niż tradycyjne metody. 

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >