Sztuczna inteligencja widzi przez ściany
Źródło: MITCSAIL- wideo - /watch?v=HgDdaMy8KNE&feature=emb_title

Nie ma ucieczki przed sztuczną inteligencją. AI widzi przez ściany

Artur ŁokietekArtur Łokietek
26 Lipca 2020

System widzenia przez ściany w czasie rzeczywistym? Takie narzędzie opracowali uczeni z MIT. Projekt RF-Pose zakłada wykorzystanie zaawansowanych algorytmów do określania położenia człowieka za różnymi przeszkodami. Technologie może przydać się m.in. w wojsku czy medycynie.

Kiedy już myślałeś, że możesz być bezpieczny naukowcy ogłaszają o opracowaniu śledzącego narzędzia AI...

Kiedy skończy się prywatność?

Eksperci ds. praw człowieka i cyberbezpieczeństwa nie ustają w ostrzeganiu ludzi przed zbytnim zaawansowaniem najnowszych technologii. Choć wiele z nowych projektów powstaje w celu pomagania ludziom, mogą one jednak obrócić się przeciwko nam. Jednym z takich pomysłów jest RF-Pose, czyli system wykorzystujący sztuczną inteligencję opracowany przez badaczy z Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory (CSAIL) z MIT.

AI widzi każdy Twój krok

RF-Pose to projekt zakładający wykorzystywanie zaawansowanych algorytmów AI do lokalizowania ludzi i zwierząt za różnymi przeszkodami (np. za ścianą) w czasie rzeczywistym. Choć podobne narzędzia istnieją, to żadne nie było tak dokładne i szybkie. Jak to ma działać? Idea bazuje na lokalizowaniu fal z sygnałów WiFi, które przechodzą przez ściany, ale sa odbijane przez organizmy żywe. Naukowcy w celu poprawnego lokalizowania człowieka czy zwierzęcia wykorzystali autorski system sieci neuronowej.

Śledzenie przez ściany

Na powyższym filmiku można samemu przekonać się w jak dokładnym stopniu AI jest w stanie zlokalizować człowieka i nanieść na obraz jego sylwetkję 2D. Naukowcy ogłaszają, że opracowane przez nich narzędzie może być pomocne m.in. w medycynie. Chodzi tu o monitorowanie pacjentów chorych na ciężkie choroby, np. Parkinsona. Podobnie sprawa wygląda jeśli chodzi o wojsko. W końcu odbijanie zakładników czy walka w bliskim dystansie będzie znacznie prostsza, gdy będzie wiadomo, gdzie dokładnie znajdują się wrogowie. Liczymy jednak, że AI nie obróci się przeciwko nam, bo wtedy... nigdzie się nie ukryjemy.

Następny artykuł