Techgame.pl
Robot patrzący się w kamerę

peakpx

THEaiTRE, czyli sztuka teatralna napisana przez roboty. Premiera już niedługo

4 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Stanisław Janowski

Udostępnij:

Naukowcy z Uniwersytetu Karola, Teatru Švanda oraz Akademii Sztuki Performatywnej w Pradze rozpoczęli prace nad projektem, który zakłada napisanie sztuki teatralnej za pomocą sztucznej inteligencji (AI) i robotów.

Innowacyjny performans teatralny ma mieć swoją premierę w styczniu 2021 roku. Sztuka zostanie napisana w całości przez roboty i sztuczną inteligencję.

Eksperymentalna sztuka na cześć stulecia spektaklu science fiction

Rudolf Rosa jest jednym z badaczy, którzy pracują nad projektem. Jak podkreśla pomysł na stworzenie spektaklu opartego na sztuce napisanej przez roboty i sztuczną inteligencję zapoczątkował Tomáš Studeník, innowator, który zauważył, że zbliża się okrągła, bo 100-letnia rocznica spektaklu R.U.R. (Rossumovi Univerzální Roboti), który wyreżyserował w Karel Čapek. Sztukę napisał jego brat, Josef.

R.U.R. miał swoją premierę w 1920 roku. Jest to spektakl science fiction. To właśnie dzieło Karela Čapeka wprowadziło do języka angielskiego i nomenklatury science fiction słowo “robot”. Spektakl odniósł ogromny sukces i niespełna trzy lata po swojej premierze został on przetłumaczony na 30 języków. Historia opowiedziana w R.U.R. traktuje o fabryce, w której wytwarzane są sztuczni ludzie zwani robotami. Bardziej niż roboty w klasycznym rozumieniu przypominają one jednak cyborgi, są bowiem zbudowani ze sztucznych zamienników mięśni i krwi. Początkowo roboty z chęcią pracują dla ludzi, w końcu jednak doprowadzają do rebelii, w wyniku której rasa ludzka wymiera.

Odwracamy role, teraz roboty będą pisały o ludziach

Pomysłodawcy stwierdzili, że z okazji 100-lecia powstania spektaklu R.U.R. należy odwrócić role. 100 lat temu ludzie napisali spektakl o robotach i sztucznej inteligencji, teraz maszyny, i AI napiszą sztukę o ludziach. Aby to osiągnąć naukowcy musieli poznać potencjał obecnie opracowanej sztucznej inteligencji w temacie tworzenia poezji, muzyki, obrazów oraz innych form sztuki. Takich materiałów powstało już całkiem sporo, cała sztuka teatralna, która będzie wymyślona i napisana wyłącznie przez maszyny jednak jeszcze nigdy nie została stworzona.

Rudolf Rosa wraz ze swoimi współpracownikami zadecydowali, że w celu osiągnięcia tego celu muszą podzielić produkcję na kilka mniejszych części. W tym celu zastosowali technikę “hierarchical generation”, która zakłada podzielenie dużego tekstu na mniejsze, bardziej wykonalne fragmenty. Według Rosy takie podejście do tematu sprawi, że nie tylko sztuka, ale spektakl będą gotowe na swoją premierę w styczniu 2021 roku. Co więcej tekst ma być gotowy już we wrześniu.

Pierwsze testy pisania sztuki są już dostępne

Jak na razie naukowcy korzystają z modelu języka zwanego GPT-2. Jest to open-sourcowy język deweloperski zawierający bazę OpenAI (sztucznej inteligencji), który został opracowany na potężnej grupie angielskich tekstów. Wyniki pierwszych testów są już dostępne w archiwach Uniwersytetu Cornell i znajdziecie je tutaj. Eksperci podkreślają również, że w swoich pracach kładą nacisk na podkreślanie tego, co wykonała maszyna, a czym zajmowali się ludzie. “W zasadzie każda komputerowo generowana sztuka jest retuszowana przez człowieka w jakiś sposób. Często nie jest to jednak transparentne. W naszej pracy staramy się bardzo jasno wyróżniać co zrobiła maszyna, a co człowiek” - tłumaczy Rosa. Na chwilę obecną twórcy mówią, że roboty na razie będą potrzebowały ludzkiej pomocy przy tworzeniu sztuki i spektaklu, w przyszłości jednak będą chcieli stworzyć kolejny spektakl, który zostanie opracowany w całości przez sztuczną inteligencję i maszyny, a człowiek w żadnym stopniu nie będzie ingerował w proces twórczy. Poniżej możecie zobaczyć fragment napisanego przez roboty i sztuczną inteligencję skryptu do spektaklu.

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Podobne artykuły

Meteoryty Erg Chech

Nauka

Naukowcy znaleźli niezwykły meteoryt. Jest starszy od Ziemi

Czytaj więcej >
"Pająki" na Marsie

Nauka

NASA udokumentowała pająki na powierzchni Marsa. Naukowcy wyjaśniają pochodzenie struktur

Czytaj więcej >
Księżyc

Nauka

Polscy naukowcy rozpoczęli ważny projekt. Celem jest wydobycie rzadkiego surowca na Księżycu

Czytaj więcej >
Chmura na Marsie

Nauka

Naukowcy poznali zagadkę tajemniczej chmury na Marsie. Zaskakujące rozwiązanie

Czytaj więcej >
Powierzchnia Marsa i element łazika Perseverance

Nauka

NASA udostępniła nowe zdjęcia z Marsa. Pierwsze obrazy z krateru Jezoro

Czytaj więcej >
Asteroidy

Nauka

Naukowcy zbadali niezwykłą asteroidę. Na jej powierzchni mogło powstać życie

Czytaj więcej >