Techgame.pl
Latająca taksówka Cora eVTOL na lotnisku.

Materiały prasowe

Podniebna taksówka już niedługo może rozpocząć komercyjne loty. Wznowiono testy w dwóch krajach

14 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Stanisław Janowski

Udostępnij:

Już niedługo możemy zbliżyć się do wizji przyszłości z powieści i filmów science fiction. Firma Wisk wznawia testy latającej taksówki, która już niedługo może zostać wprowadzona do ruchu komercyjnego.

Testy latającej taksówki Cora eVTOL zostały przerwane z powodu pandemii koronawirusa. Teraz, gdy sytuacja jest już względnie opanowana Wisk planuje rozpocząć testy w Nowej Zelandii i Stanach Zjednoczonych.

Latająca taksówka, czyli co?

Cora eVTOL to dwumiejscowy pojazd latający, który potrafi działać w dwóch trybach. Pierwszy tryb obsługuje start i lądowanie, taksówka potrafi wykonywać te manewry zupełnie pionowo, dzięki zamontowanym wzdłuż dwóch skrzydeł 12 śmigieł - wyglądem przypomina to trochę działanie drona. W drugim trybie potrafi latać jak samolot. Właściciele maszyny twierdzą, że taksówka potrafi się rozpędzić do 160km/h jednak pojemność akumulatorów pozwala na osiągnięcie zasięgu 40 km.

Certyfikacja i dopuszczenie do lotów komercyjnych

Jak podkreślają właściciele firmy Wisk, epidemia koronawirusa spowolniła prace nad wprowadzeniem wizjonerskiej maszyny do komercyjnego działania, teraz jednak, gdy sytuacja wydaje się być względnie opanowana, można wrócić do testów. “Zaangażowanie zespołu w ciągu ostatnich kilku miesięcy pozwoliło nam skupić się na kluczowych obszarach niezwiązanych z lotem, takich jak certyfikacja, rozwój oprogramowania i operacje” - skomentował sprawę Gary Gysin, CEO firmy.

Testy w dwóch krajach

Testy będą prowadzone w dwóch państwach, w Stanach Zjednoczonych i Nowej Zelandii. Wybór tego drugiego regionu nie jest przypadkowy. Tamtejsze prawo lotnicze może z łatwością zezwolić na loty komercyjne maszyną Cora eVTOL dużo wcześniej niż w innych częściach świata.

Tagi:

Przemysł lotniczyWydarzenia

Stanisław JanowskiAutor

Wydawca portalu Techgame. Z wykształcenia dziennikarz i kulturoznawca. Wcześniej parałem się dziennikarstwem radiowym, teraz głównie działam w Internecie. Miłośnik retro-technologii i nowych smartfonów. W wolnych chwilach rozmawiam z Google Home.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Najnowsze

O tym się mówi

Militaria

MOSFET w replikach airsoft. Do czego służy i czy warto go stosować?

Czytaj więcej >
Materiał Partnerski

Technologie

Jak wybrać tablet? Najważniejsze wskazówki

Czytaj więcej >
Freepik.com

Gry

Wymagania gier na 2022 rok – jak im sprostać?

Czytaj więcej >
Esport zyskuje na popularności – dlaczego?

Gry

Esport zyskuje na popularności – dlaczego?

Czytaj więcej >
"Dr Google" vs HeyCzeker

Technologie

"Dr Google" vs HeyCzeker – sprawdź, co pomoże Ci bardziej, gdy Twoje zdrowie zacznie szwankować

Czytaj więcej >