Techgame.pl
Telefon

pixabay.com

Uwaga, oszuści podszywają się pod policję. Próbują wyłudzić pieniądze od swoich ofiar

7 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Kuba Wieloch

Udostępnij:

Cyberprzestępcy opracowali nową metodę wyłudzania pieniędzy od swoich ofiar. Podszywają się pod policję wymuszając opłaty za fałszywe mandaty

  • CERT Polska ostrzega przed kolejnym atakiem oszustów

  • Cyberprzestępcy podają się za policję i wymuszają zapłatę za fałszywy mandat

  • Jak zabezpieczyć się przed atakami hakerów?

"Masz nieopłacony mandat karny"

Od takich słów zaczyna się wiadomość SMS, którą dostają ofiary cyberataków. Komunikat wychodzi od „Policji”, aczkolwiek jest to metoda phishingu polegająca na podszyciu się pod organ sprawiedliwości. 

W dalszej części wiadomości ofiara informowana jest o konieczności zapłaty zaległego mandatu. Dodatkowo oszuści informują, że kara zostanie wkrótce przekazana do komornika, a co za tym idzie, wkrótce zaczną rosnąć odsetki.

Podejrzany link

Na końcu komunikatu zawarty jest fałszywy link, który łudząco przypomina panel płatniczy PayU. Służy on wyłącznie do wyłudzenia danych osobowych i pozwala na przejęcie kontroli nad środkami płatniczymi ofiar.

Po wpisaniu swoich danych osobowych w panelu informacyjnym tj. imienia, nazwiska, adresu, nr karty płatniczej i kodu CVV, przestępcy mają możliwość wzięcia kredytów i wyczyszczenia kont bankowych swoich ofiar.

W przypadku otrzymania tego typu wiadomości nie należy pod żadnym pozorem klikać w podejrzany link. Tego typu strony mogą zawierać różnego rodzaju wirusy, które skutecznie wykradają dane osobowe, takie jak loginy i hasła. 

Zachowaj czujność

Ważne jest również, aby koniecznie informować policję w przypadku otrzymania podejrzanej wiadomości, lub kliknięcia w link i uzupełnienia formularza oszustów.

Eksperci od lat ostrzegają przed wzmożoną aktywnością cyberprzestępców. Oszuści stają się coraz bardziej zuchwali, a ich metody są wyrafinowane i skuteczne. Tysiące Polaków padają rocznie ofiarą ataków hakerskich, dlatego należy zachować szczególną czujność. 

Jak zabezpieczyć się przed cyberprzestępcami?

W celu zabezpieczenia swoich danych osobowych należy uważnie czytać maile i SMS-y, zwracając przede wszystkim uwagę na nr lub adres nadawcy. Jeśli są one niezgodne z oficjalnymi danymi, to oznacza, że prawdopodobnie mamy do czynienia z oszustwem cyberprzestępców.

Warto również zabezpieczyć swoje dane osobowe i konta bankowe stosując uwierzytelnianie dwuetapowe. Wymaga ona potwierdzenia działań w sieci, takich jak logowanie, czy wypłata środków z konta bankowego na dwóch różnych urządzeniach. Metoda ta drastycznie zmniejsza ryzyko skuteczności ataków oszustów.

Należy również jak najczęściej zmieniać swoje hasła i zadbać o ich „moc”. Poprawnie zbudowane hasło zawiera co najmniej 8 znaków i składa się z dużych liter, małych liter, cyfr i znaków specjalnych (jak np. „^”).

Najważniejsze jednak, aby nie dać się nabrać na podejrzane oferty zarobkowe lub żądania zapłaty. Pamiętajcie, że naszą najlepszą bronią w walce z cyberprzestępcami jest weryfikacja i zimna krew.

Źródło: CERT Polska

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

  • Skandaliczne praktyki polskiego dostawcy jedzenia. Pyszne.pl szkodzi restauracjom?

  • Xiaomi zadziwia swoim nowym wynalazkiem. Już dziś można kupić inteligentną deskę klozetową

  • Nagrody BAFTA 2021 rozdane. Polakom nie poszło najlepiej

Tagi:

Kuba WielochAutor

Wydawca pełniący obowiązki redaktora naczelnego portalu Techgame. Absolwent socjologii na Uniwersytycie Warszawskim, wcześniej pisał dla portalu Esportmania. Zagorzały fan e-sportu, gier strategicznych i sprzętu komputerowego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

PS5

Bezpieczeństwo

Oszuści oferują darmowe PlayStation 5. Kaspersky ostrzega przed atakiem phishingowym

Czytaj więcej >
Cyberprzestępcy

Bezpieczeństwo

Uwaga, oszuści podszywają się pod użytkowników BlaBlaCar. Wykradają dane oraz pieniądze ofiar

Czytaj więcej >
Karty kredytowe

Bezpieczeństwo

Poważne ostrzeżenie od CERT Polska. Polacy otrzymują fałszywe maile od "Ministerstwa Finansów"

Czytaj więcej >
Chat

Bezpieczeństwo

Uwaga na nową metodę oszustów. Podszywają się pod znajomych i proszą o przelew

Czytaj więcej >
Fałszywa aplikacja

Bezpieczeństwo

Eksperci ostrzegają przed fałszywą aplikacją IKO. Atak hakerski na klientów PKO BP

Czytaj więcej >
WhatsApp aplikacja na smartfonie

Bezpieczeństwo

WhatsApp przesunął termin wprowadzenia zmian do regulaminu. Serwis wyjaśnia

Czytaj więcej >