Karty kredytowe na klawiaturze laptopa i kłódka sugerująca zabezpieczenie.
Źródło: Pikist

Muzyczny gigant ofiarą ataku hakerskiego. Dane klientów i kart płatniczych w rękach złodziei

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
9 Września 2020

Do ogromnego cyberataku doszło na jednego z gigantów muzycznych. Jak informują władze firmy Warner Music hakerzy uzyskali dostęp do tysięcy prywatnych danych klientów i ich kart płatniczych.

W dobie streamingu muzyki, branża muzyczna zaliczyła sporą transformację. Główny nacisk kładzie się obecnie na cyfrowe wersje utworów, których możemy słuchać na Spotify lub innym tego typu narzędziu. Usługi takie czerpią mocno z kontraktów podpisywanych z największymi wytwórniami muzycznymi, które dostarczają im utwory w wersjach cyfrowych.

Warner Music ofiarą ogromnego ataku

Sklepy internetowe należące do grupy Warner Music padły ofiarą ataku cyberprzestępców, w wyniku którego złodzieje uzyskali dostęp do danych części klientów korzystających z usług firmy muzycznej. Warner Music nie podał listy sklepów, które padły ofiarami ataków, jednak wiadomo, że przestępcy weszli w posiadanie danych osobowych oraz informacji o kartach płatniczych, co sprawia, że mają otwartą drogę do kradzieży pieniędzy nieświadomych klientów.

Ziemia ma tak naprawdę 16 lat. Astronomowie potwierdzająZiemia ma tak naprawdę 16 lat. Astronomowie potwierdzająCzytaj dalej

Kilkumiesięczna seria ataków

Informacje o ataku hakerskim udostępnili jako pierwsi eksperci z firmy ESET. Poinformowali oni o tym, że Biuro Prokuratora Generalnego Kalifornii otrzymało zgłoszenie, z którego wynika, że atak na sklepy internetowe Warner Music rozpoczęły się 25 kwietnia, a ostatnie ataki nastąpiły jeszcze 5 sierpnia. W trakcie ataków, przestępcy dotarli do danych, które zawierały informacje o klientach i kompletne zapisy o kartach płatniczych przez nich używanych, włącznie z numerami CVC/CCV oraz datą ważności karty. Są to dane, dzięki którym można zatwierdzić większość przelewów.

Piłkarski haker przed sądem. Piłkarski haker przed sądem. "Bohater" dostał 90 zarzutówCzytaj dalej

Warner Music ofiarą skimmingu

Eksperci z firmy ESET tłumaczą, że serwery Warner Music padły najprawdopodobniej ofiarą ataku typu skimming. Atak ten polega na zainfekowaniu strony internetowej z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania, dzięki któremu przestępcy przechwytują dane klientów w momencie, w którym ci składają zamówienie. Tego typu ataki stały się w ostatnich latach niezwykle popularne. Są one niezwykle skuteczne i trudne do wykrycia. Jak pokazuje przykład Warner Music ich ofiarą mogą paść firmy, które cieszą się zaufaniem i wydają się zabezpieczone w 100%. Jeżeli ktoś korzystał ze sklepów Warner Music na przełomie kwietnia i sierpnia, powinien zwrócić uwagę na historię swojego konta bankowego. W przypadku podejrzenia włamania się na nasze konto należy jak najszybciej zastrzec kartę.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ziemia ma tak naprawdę 16 lat. Astronomowie potwierdzają
  2. Polska rezygnuje z energii węglowej. Przyszedł czas na Zielony Ład
  3. Otworzył auto i aż osłupiał. Dziesiątki tysięcy agresywnych os w pojeździe [wideo]
  4. Chiny będą nas szpiegować z kosmosu? Na orbitę wysłano globalnego obserwatora Ziemi

Następny artykuł