Wizualizacja otrzymania złośliwego oprogramowania na laptopie
Źródło: pixabay.com

Wirus z Iranu rozprzestrzenia się w sieci. Eksperci ostrzegają, można stracić ogromne pieniądze

Łukasz KopcińskiŁukasz Kopciński
17 Listopada 2020

Rozpoczęła się kolejna istotna batalia z internetowymi przestępcami. W grę wchodzą wyciek istotnych danych oraz olbrzymie straty finansowe.

Serwis Check Point Research prześledził historię aktywności nowego wirusa. Pierwszej wzmianki o wirusie ochrzczonym Pay2Key doszukano się jeszcze w czerwcu bieżącego roku. Natomiast wzmożone działania podjęte zostały dopiero po czterech miesiącach, na przełomie października i listopada.

Lego Masters okazało się wielkim sukcesem TVN. Odcinek zgromadził mnóstwo widzów, program uczy i bawiLego Masters okazało się wielkim sukcesem TVN. Odcinek zgromadził mnóstwo widzów, program uczy i bawiCzytaj dalej

Polityczne podłoże cyberataków?

Początek listopada był czasem uderzenia hakera w pierwsze ofiary. Do poszkodowanych należały izraelskie firmy. Były to kolejne akty irańsko-izraelskiej cyberwojny.

W poprzednich tygodniach wykryto złośliwe oprogramowanie rozpowszechnione przez grupę Muddy Waters. Podobnie uciekały się one do wirusów typu ransomware.

Fortuna albo wyciek - wirus szyfruje dane

Ransomware paraliżuje systemy komputerowe, skutkując niemożnością jakiejkolwiek ingerencji. Program nie poprzestaje na takiej złośliwej działalności. Kolejnym krokiem jest wymuszanie haraczu za bezpieczeństwo danych.

Wkrótce nie poznamy naszego świata. Inteligentne miasta mają zmienić naszą rzeczywistość już do 2025 rokuWkrótce nie poznamy naszego świata. Inteligentne miasta mają zmienić naszą rzeczywistość już do 2025 rokuCzytaj dalej

Takie propozycje nie do odrzucenia otrzymywały właśnie firmy, w które uderzył Pay2Key. Poszkodowani odebrali wiadomości nakłaniające do zapłaty i ostrzegające przed próbami przeciwdziałania. Według nich takie akcje miały trwale uszkodzić pliki. Nieszczęściu zapobiec miały kwoty sięgające setek tysięcy dolarów.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Nowatorski projekt rosyjskiej armii. Nowy myśliwiec będzie mógł latać w kosmosie?

2. Babcia nagrała jak najszybciej i najtaniej zrobić ciasto bez pieczenia. Hitowy przepis podbija sieć

Tego typu problem może się pojawić poprzez kilka dróg. Kliknięcie zainfekowanego linka lub uzyskanie dostępu do sieci przez hakera, mogą sprowadzić na nieuważnego użytkownika nie lada kłopot.

Jak bronić się przed ransomware

W teorii ataki szantażujące można odpierać, ale głównie przy odpowiednio słabym napastniku i znającym się na rzeczy obrońcy. Jeśli jednak agresor doskonale wie, co należy zrobić, okup może okazać się jedynym wyjściem.

W przypadku nie tylko blokady dostępu, ale i szyfrowania przechwyconych informacji, akcja ratunkowa na niewiele się zda. Z lżejszymi internetowymi napadami poradzi sobie oprogramowanie do usuwania zagrożeń tego typu.

Ogromny teleskop na Księżycu? Amerykanie chcą przywrócić projekt. Spojrzymy tam, gdzie jeszcze nikt nie zaglądałOgromny teleskop na Księżycu? Amerykanie chcą przywrócić projekt. Spojrzymy tam, gdzie jeszcze nikt nie zaglądałCzytaj dalej

Istnieją także narzędzia, wyczulone na próby dekodowania plików lub zainfekowania zapasowych kopii systemu. Te najsilniejsze, najbardziej zaawansowane formy defensywy swoje kosztują. Zarządzający dużymi przedsiębiorstwami muszą już sobie we własnym zakresie przekalkulować cenę za bezpieczeństwo.

Zalecane są standardowe środki ostrożności, by zminimalizować ryzyko włamania. Do podstawowych procedur należy dbanie o aktualność programów chroniących urządzenie.

Nie powinno się jednak poprzestawać na tym, ale być też na bieżąco z nowymi wersjami systemu, przeglądarek i innych elementów oprogramowania. Wszelkie wrażliwe dane odnośnie dostępu do sieci muszą być pilnie strzeżone.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Koniec z kolejkami w urzędach. Załatwianie spraw stało się o niebo łatwiejsze
  2. Owczarek niemiecki myślał, że nikt go nie widzi, ale nagranie go zdradziło. Kamera pokazała prawdę o psie
  3. Uwaga, Standander Bank ostrzega przed oszustami. Z kont klientów znikają pieniądze, ważny komunikat
  4. Ataki hakerskie w czasie pandemii narastają. Kilka prostych kroków jak się przed nimi uchronić
  5. Telefony z obsługą sieci 5G za prawdziwe grosze? Zaskakujące zestawienie nowych i tanich smartfonów
  6. Efektowne zwycięstwo Polaków na zakończenie eliminacji. Rywale nie mieli najmniejszych szans
  7. Pod Warszawą powstaje osiedle dla katolików. Każdy dom ze świętym patronem i cudownym medalikiem

Następny artykuł