Techgame.pl
Żołnierze USA

Unsplash

Wojsko USA używa nowego materiału do mundurów. Jego właściwości potrafią zaskoczyć

20 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Właściwości nowego materiału używanego do szycia mundurów dla żołnierzy wojsk Stanów Zjednoczonych są zaskakujące. Twórcy pomyśleli o wszystkim, co może przeszkadzać żołnierzom i postanowili ułatwić ich służbę. Liczymy, że kurtki z te

Takiego materiału możemy pozazdrościć... Naukowcy opracowali nowy materiał, który idealnie sprawdzi się w przeznaczeniu militarnym. 

Wojsko i mundury

Wiadomo, że najłatwiej odróżnić swojego od wroga po mundurze, i że "za mundurem panny sznurem", jednak dopiero teraz oprócz pustych frazesów postanowiono wykorzystać garderobę żołnierza w celu uatrakcyjnienia i ułatwienia mu stacjonowania w odległych krajach. Nie ma się co dziwić - mundury muszą być nie tylko wytrzymałe, ale i funkcjonalne, a przede wszystkim nie mogą przeszkadzać na froncie. Fajnie by również było, gdyby mogły zapewnić dodatkowe właściwości, prawda? Naukowcy z University of Massachusetts Lowell Center for Advanced Material wzięli sobie za cel opracowanie nowego materiału mogącego być wykorzystywanym do produkcji ubrań żołnierzy, który ma spełniać szereg cech mogących pomóc w walce. Wygląda na to, że się udało. 

Nowy materiał godny pozazdroszczenia

Historia umundurowania żołnierzy jest już bardzo długa i dziś w zasadzie głównym jej celem nie jest wcale możliwośc rozróżnienia swoich od wrogów na polu walki. Kiedyś myślano jednak głównie o tym i niestety nie zwracano zbytnio uwagi na pozostałe właściowści, którymi może cechować się garderoba żołnierza. Z tego względu postanowiono na opracowanie materiału, który ma być jednocześnie łatwy w praniu, wygodny i oddychający, a także ognioodporny i... odstraszający owady. Tak, zdecydowano się ułatwić stacjonowanie w trudnym klimacie za pomocą odstraszania nieporządanych insektów, no i głównego wroga ludzkości, czyli komarów. Jest to świetny pomysł szczególnie, że dziś ekwipunek i garderoba żołnierza składają się z szeregu nowoczesnych technologii - cyfrowego kamuflażu, podgrzewających rękawic czy odpornym na wszystko wkładkom. Naukowcy objaśniają, że już na wstępie pojawił się problem z opracowaniem nowego materiału - musiał też być ekologiczny i tani w produkcji.

Tanio, solidnie i wygodnie

Do tej pory powstawały już ognioodporne mundury, jednak były one dość wymagające w produkcji (są trudne do farbowania) i, przede wszystkim, kosztowne, a część z materiałów potrzebnych do ich produkcji musiały zostać sprowadzane do USA. Z tego względu naukowcy postanowili wykorzystać mieszankę 50:50 nylonu i bawełny, a całość zamoczyć w nietoksycznych chemikaliach (zawierających m.in. fosor), które są w stanie "aktywować" związki w bawełnie, aby zapewnić ognioodporność i ochronę przed insektami. Testy udowodniły około 20-procentowe zwiększenie ochrony przed ogniem i 98-procentowy wzrost w odstraszaniu owadów. Materiał zostanie po raz pierwszy zaprezentowany na American Chemical Society (ACS) Fall 2020 Virtual Meeting & Expo.

Tagi:

WojskoMilitariaStany Zjednoczone

Artur ŁokietekAutor

Redaktor w serwisie Techgame. Ukończył dziennikarstwo i komunikację społeczną, studiuje reżyserię. Do tej pory pisał newsy oraz recenzje gier dla serwisu Bestiariusz. Uwielbia przede wszystkim nowatorskie RPG-i i horrory. W wolnym czasie snuje wizje o futurystycznych technologiach przyszłości

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

mysliwiec

Militaria

Korea będzie mieć najnowocześniejsze myśliwce świata. Samoloty wprawiają ekspertów w osłupienie

Czytaj więcej >
dron

Militaria

Wyjątkowy pomysł amerykańskich sił zbrojnych. Drony dostaną sztuczną inteligencję

Czytaj więcej >
mysliwiec

Militaria

Najbardziej zaawansowany myśliwiec świata ofiarą ataku hakerów. Chińczycy włamali się do jego systemów

Czytaj więcej >
mysliwiec

Militaria

Nowatorski projekt rosyjskiej armii. Nowy myśliwiec będzie mógł latać w kosmosie?

Czytaj więcej >
Bombowiec B-52

Militaria

Start bombowca B-52 podczas silnego wiatru. Niesamowite nagranie, niebezpieczne zdarzenie

Czytaj więcej >
Dwa myśliwce Su-57 w locie.

Militaria

Rosyjska armia otrzyma supernowoczesne myśliwce. Maszyna posiada poważne wady

Czytaj więcej >