Żołnierze USA
Źródło: Unsplash

Wojsko USA używa nowego materiału do mundurów. Jego właściwości potrafią zaskoczyć

Artur ŁokietekArtur Łokietek
20 Sierpnia 2020

Właściwości nowego materiału używanego do szycia mundurów dla żołnierzy wojsk Stanów Zjednoczonych są zaskakujące. Twórcy pomyśleli o wszystkim, co może przeszkadzać żołnierzom i postanowili ułatwić ich służbę. Liczymy, że kurtki z tego materiału będą kiedyś dostępne w sprzedaży.

Takiego materiału możemy pozazdrościć... Naukowcy opracowali nowy materiał, który idealnie sprawdzi się w przeznaczeniu militarnym.

Wojsko i mundury

Wiadomo, że najłatwiej odróżnić swojego od wroga po mundurze, i że "za mundurem panny sznurem", jednak dopiero teraz oprócz pustych frazesów postanowiono wykorzystać garderobę żołnierza w celu uatrakcyjnienia i ułatwienia mu stacjonowania w odległych krajach. Nie ma się co dziwić - mundury muszą być nie tylko wytrzymałe, ale i funkcjonalne, a przede wszystkim nie mogą przeszkadzać na froncie. Fajnie by również było, gdyby mogły zapewnić dodatkowe właściwości, prawda? Naukowcy z University of Massachusetts Lowell Center for Advanced Material wzięli sobie za cel opracowanie nowego materiału mogącego być wykorzystywanym do produkcji ubrań żołnierzy, który ma spełniać szereg cech mogących pomóc w walce. Wygląda na to, że się udało.

Nowy materiał godny pozazdroszczenia

Historia umundurowania żołnierzy jest już bardzo długa i dziś w zasadzie głównym jej celem nie jest wcale możliwośc rozróżnienia swoich od wrogów na polu walki. Kiedyś myślano jednak głównie o tym i niestety nie zwracano zbytnio uwagi na pozostałe właściowści, którymi może cechować się garderoba żołnierza. Z tego względu postanowiono na opracowanie materiału, który ma być jednocześnie łatwy w praniu, wygodny i oddychający, a także ognioodporny i... odstraszający owady. Tak, zdecydowano się ułatwić stacjonowanie w trudnym klimacie za pomocą odstraszania nieporządanych insektów, no i głównego wroga ludzkości, czyli komarów. Jest to świetny pomysł szczególnie, że dziś ekwipunek i garderoba żołnierza składają się z szeregu nowoczesnych technologii - cyfrowego kamuflażu, podgrzewających rękawic czy odpornym na wszystko wkładkom. Naukowcy objaśniają, że już na wstępie pojawił się problem z opracowaniem nowego materiału - musiał też być ekologiczny i tani w produkcji.

Tanio, solidnie i wygodnie

Do tej pory powstawały już ognioodporne mundury, jednak były one dość wymagające w produkcji (są trudne do farbowania) i, przede wszystkim, kosztowne, a część z materiałów potrzebnych do ich produkcji musiały zostać sprowadzane do USA. Z tego względu naukowcy postanowili wykorzystać mieszankę 50:50 nylonu i bawełny, a całość zamoczyć w nietoksycznych chemikaliach (zawierających m.in. fosor), które są w stanie "aktywować" związki w bawełnie, aby zapewnić ognioodporność i ochronę przed insektami. Testy udowodniły około 20-procentowe zwiększenie ochrony przed ogniem i 98-procentowy wzrost w odstraszaniu owadów. Materiał zostanie po raz pierwszy zaprezentowany na American Chemical Society (ACS) Fall 2020 Virtual Meeting & Expo.

Następny artykuł