United States Space Force rakieta
Źródło: USSF

USA Space Force pokazały swoje motto i symbol. Przypomina trochę Star Treka

Artur ŁokietekArtur Łokietek
23 Lipca 2020

Amerykańskie Siły Kosmiczne stały się odrębnym rodzajem sił zbrojnych USA w 2019 roku. Ich zadania dotyczą badania, eksploracji i działań zbrojnych w kosmosie. Właśnie pokazano ich oficjalne logo i motto. Nie ukrywajmy, że Star Trek jest tu mocno wyczuwalny...

Logo zerżnięte ze Star Treka? USSF broni się przed takimi zarzutami.

United States Space Force

Choć sama idea Space Force istniała już od dawna, dopiero w 2019 roku odłam ten doczekał się oddzielenia od Air Force Space Command. Odłam ten utworzono na podstawie "National Defense Authorization Act for Fiscal Year 2020" (Ustawa o obronie narodowej z 2020 roku). Space Force stało się tym samym pierwszym od czasu oddzielenia się Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych w '47 roku wyodrębnionym rodzajem sił militarnych. Ich zadaniem jest ochrona interesów USA, podejmowanie działań zbrojnych oraz innych operacji w przestrzeni kosmicznej.

Oby nie jak Siły Kosmiczne Netflixa

Space Force już wcześniej miało pewien specyficzny problem. Niemal równocześnie z utworzeniem oficjalnej dywizji tych wojsk, na Netflixie pojawił się serial pod tym samym tytułem. Wtedy zaczęła się batalia o to, do kogo w zasdzie należy prawo do takiej nazwy. Tym razem Space Force (to rządowe USA) podzieliło się oficjalnym logo (wcześniejsze było tymczasowe) oraz mottem, które brzmi "Semper Sumpa" - "Always Above" (na polski to "Zawsze powyżej"). Ma to oddawać cele i zasady działania USSF.

Obrazy techgame

Logo nie ze Star Treka!

Jednocześnie opublikowano oficjalne logo USSF, które do złudzenia przypomina to ze Star Treka. Samo wojsko odpiera takie zarzuty publikując w internecie dokładną rozpiskę wyjaśniającą poszczególne części znaku. Sam symbol delty używany jest od 1961 roku przez Departament Sił Powietrznych. Biała strzałka oznacza start rakiety, gwiazda Polaris oznacza najważniejsze cele agencji, a srebrna rama to bezpieczeńśtwo. I tak... trochę jak Star Trek.

Następny artykuł