Techgame.pl > Bezpieczeństwo > Wyciekły hasła. Ponad 7 mln użytkowników z tą samą kombinacją znaków. Aż prosili się o włamanie
Kuba Wieloch
Kuba Wieloch 19.03.2022 05:25

Wyciekły hasła. Ponad 7 mln użytkowników z tą samą kombinacją znaków. Aż prosili się o włamanie

Hasło
flickr.com

Najpopularniejsze hasło

Kto z Was nie miał kiedyś hasła "123456" niech pierwszy rzuci kamieniem. Często używamy takiej kombinacji ze względu na prostotę i szybkość we wpisywaniu. Dodatkowo szansa na to, że zapomnimy ten ciąg cyforwy, jest praktycznie równa zeru. Jeżyli wciaż używasz takiej kombinacji znaków, to popełniasz ogromny błąd. 

Pewien student informatyki zbadał i zanalizował ponad miliard haseł, które wyciekły w ostatnim czasie do internetu. Okazuje się, że bardzo duży procent użytkowników ma hasła, których złamanie zajmuje 30 sekund.

Jak stworzyć dobre hasło?

Warto pamiętać, że dobrze skonstruowane hasło powinno zawierać duże i małe litery, cyfry oraz znaki specjalne np. !@#$%. Ważnym jest też, aby hasło nie było imieniem, nazwiskiem, popularną nazwą własną, lub prostym ciągiem znaków z klawiatury. W idealnym świecie hasło powinno być abstrakcyjną kombinacją znaków, którą można złamać tylko za pomocą specjalistycznych programów. Warto wspomnieć, że złamanie dobrze skonstruowanego hasła może zająć programowi długie lata. Jeśli chcemy mieć natomiast pewność, że żaden program nie złamie naszego szyfru, wystarczy co jakiś czas np. pół roku zmieniać swoje hasło.

Ata Hakçil, student który dokonał analizy haseł żauważa, że ogromna ilość użytkowników internetu tworzy swój szyfr na podstawie prostej, rosnącej kombinacji cyfr - 123456. Z jego badań wynika również, że średnia długość hasła wynosi około 9,46 znaków, co lekko napawa optymizmem.

Eksperci ds. cyberprzestrzeni zalecają, aby hasła zawierały od 16 do 24 znaków. Problemem jest to, że zapamiętanie abstrakcyjnego ciągu znaków, który liczy 24 znaki nie należy do łatwych zadań. Dlatego warto zainwestować w program generujący hasła, który zapewnia bezpieczeństwo w sieci. Należy również pamiętać o regularnym skanowaniu swojego komputera programem antywirusowym. Dzięki temu możemy pozbyć się wszelkich złośliwych programów, które zbierają nasze dane osobowe.

Powiązane